• Start
  • Wiadomości
  • Sześcioro kandydatów na prezydenta Sopotu na debacie TVP Gdańsk

Sześcioro kandydatów na prezydenta Sopotu na debacie TVP Gdańsk. Jak chcą rozwijać kurort?

Sześć osób ubiega się w tegorocznych wyborach samorządowych o najwyższy urząd w Sopocie. Kandydaci stanęli w czwartek, 4 kwietnia, do debaty zorganizowanej przez TVP Gdańsk w ramach cyklu "Pomorze wybiera". Wydarzenie było transmitowane przez gdansk.pl. We wtorek i środę odbyły się kolejno debaty kandydatów na prezydenta Gdańska i prezydenta Gdyni. Wybory odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. 
04.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia studio telewizyjne, w którym odbywa się dyskusja lub debata na żywo, co wskazuje napis na żywo  w prawym górnym rogu ekranu. Na scenie umieszczono siedmiu mężczyzn siedzących w rzędzie, z których każdy jest skierowany w stronę stołu i kobiety stojącej z prawej strony. Kobieta jest ubrana w jasny kostium i stoi przy pulpicie, co sugeruje, że pełni rolę moderatora lub prowadzącego. Mężczyźni są ubrani w ciemne garnitury z krawatami, co może wskazywać na ich formalną rolę lub status. W tle widać ciemne zasłony i dekoracyjne, oświetlone panele, a nad całością wiszą reflektory oświetleniowe. Na dole ekranu widoczny jest logotyp  TVP3 Gdańsk , który identyfikuje lokalną stację telewizyjną w Polsce. Atmosfera jest formalna, typowa dla telewizyjnych programów na żywo, gdzie poruszane są prawdopodobnie ważne tematy społeczne, polityczne lub kulturalne
O fotel prezydenta prawie 40-tysięcznego Sopotu ubiega się w tegorocznych wyborach samorządowych sześć osób
mat. TVP Gdańsk

Kto rządzi dziś w Sopocie?

Przez ostatnie 25 lat prezydentem Sopotu był Jacek Karnowski, który jesienią 2023 r. z powodzeniem wystartował w wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej. W końcu grudnia ub. roku na pełniącego obowiązki prezydenta kurortu premier Donald Tusk mianował Magdaleną Czarzyńską-Jachim. To bliska współpracowniczka Jacka Karnowskiego - w latach 2019 - 2023 była wiceprezydentem Sopotu. Pracę w samorządzie sopockim zaczęła w 2006 r. jako rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego.

Kto przyszedł do telewizyjnego studia?

W debacie TVP Gdańsk wzięło udział sześcioro kandydatów na prezydenta Sopotu:  
 
  • Magdalena Czarzyńska-Jachim – Koalicja dla Sopotu M. Czarzyńskiej-Jachim
  • Jarosław Kempa – komitet Kocham Sopot
  • Maria Lepczak-Wysocka – komitet "W Imieniu Sopocian"
  • Gabriel Oleszek – komitet Mieszkańcy dla Sopotu
  • Paweł Petkowski – Prawo i Sprawiedliwość
  • Lechosław Wojtynowski – komitet Trzecia Siła
40-minutową debatę prowadziła dwójka dziennikarzy: Weronika Bigus i Wojciech Suleciński.

Jaka była formuła debaty w TVP Gdańsk?

Dyskusja w studio telewizyjnym była podzielona na trzy bloki tematyczne:
 
  • Inwestycje i komunikacja
  • Edukacja i polityka mieszkaniowa 
  • Zdrowie i turystyka 
To zdjęcie pokazuje dwie osoby, mężczyznę i kobietę, stojących na scenie w telewizyjnym studio. Mężczyzna jest starszy, ma siwe włosy, nosi ciemny garnitur z niebieską koszulą i krawatem, a kobieta jest młodsza, ma upięte włosy, nosi białą bluzkę z długimi rękawami i ma na sobie diskretne kolczyki. Oboje stoją przed niebieskim tłem z napisem TVP3 Gdańsk na żywo , co wskazuje na to, że są w trakcie na żywo transmitowanego programu telewizyjnego. Na dole ekranu pojawia się grafika  POMORZE WYBIERA SOPOT , co sugeruje temat programu lub debaty. Mężczyzna ma skupioną ekspresję i złączone dłonie, co może sugerować, że omawia poważny temat, podczas gdy kobieta wydaje się być bardziej zrelaksowana, trzymając przed sobą notatki lub tablet
Para dziennikarzy prowadząca debatę: Weronika Bigus i Wojciech Suleciński
mat. TVP Gdańsk

W każdym z wymienionych zagadnień zadawano po dwa pytania, a kandydaci mieli po minucie na odpowiedzi. 

Finałem debaty było podsumowanie, podczas którego każdy z uczestników debaty miał 30 sekund na swobodną wypowiedź.  

Jakie pomysły na przyszłość Sopotu mają kandydaci?

 
Magdalena Czarzyńska-Jachim: 
 
Sopot jest kurortem przyjaznym dla mieszkańców i naszych gości.
Inwestycje, jakie planujemy w najbliższych pięciu latach to Centrum Rehabilitacyjne w oparciu o solankę, ale także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, który wesprze osoby starsze.
Myślimy także o infrastrukturze sportowej. Będzie na pewno zadaszenie boiska przy Szkole Podstawowej nr 8.
Ale to także bezpieczeństwo czyli doświetlanie wszystkich przejść dla pieszych i remonty ulic.
Jarosław Kempa:
 
Sopot wymaga zrównoważonego rozwoju. Nie takiego, który koncentruje się na osi ulica Monte Cassino i centrum, ale żeby pieniądze płynęły do wszystkich dzielnic równolegle. Wszyscy mieszkańcy muszą korzystać z dobrodziejstw naszego miasta.
Chcemy wyremontować wszystkie pozostałe ulice i chodniki w dzielnicach oraz wprowadzić nowoczesne oświetlenie. Chcemy też wyremontować kamienice, które są atrybutem naszego miasta. Chcemy, aby wokół hali Ergo Arena powstał Park Południowy
 
Maria Lepczak-Wysocka:
 
Sopot można porównać do oldmobila. Przejmujemy miasto, które wymaga dużej kontroli, zanim “wyjedzie na trasę”. Potrzebnych jest więc kilka audytów: finansowy, konserwatorski, środowiskowy i mieszkaniowy. I żeby móc planować jakiekolwiek musimy najpierw poznać wynik tych kontroli. A potem przeprowadzilibyśmy miejskie referendum, w którym zapytaliśmy mieszkańców, czego sobie życzą w mieście.  
Gabriel Oleszek: 
 
Sopotowi należy przede wszystkim przywrócić funkcję uzdrowiskową i sanatoryjną. W tym zakresie należy lepiej sprawdzać czystość powietrza i poziom hałasu. Sopot powinien być też miastem dla artystów. Można np. dla nich wybudować salę ekspozycyjną na miejscu gdzie był dawniej Dom Polonii Sopockiej, a teraz znajduje się parking.
 
Paweł Petkowski: 
 
Sopot powinien być marką samą w sobie przez usługi środowiskowe oraz medyczne dla mieszkańców i turystów.
Sopot stoi przed katastrofą demograficzną. Należy więc położyć duży nacisk na inwestycje skierowane dla młodzieży i studentów, aby ich zatrzymać w Sopocie.
Należy też powołać w Sopocie rady dzielnic i osiedli, aby mieszkańcy mieli bezpośredni wpływ na to, co się dzieje w mieście.
Lechosław Wojtynowski:
 
Sopot od 1999 r. jest uzdrowiskiem. Żeby utrzymać ten status należy dbać o czystość powietrza. W tej mierze głównym problemem, którym trzeba rozwiązać jest ruch tranzytowy przez Sopot. Dlatego proponujemy zbudowanie trasy średnicowej nad miastem, która będzie miała charakter obwodnicy. Taka trasa skanalizuje ruch tranzytowy w formie estakady nad kolejką SKM. Zakładamy, że ta “średnicówka” będzie wpleciona w istniejącą infrastrukturę Gdańska i Gdyni. Stąd też niezbędne będą konsultacje z władzami obu sąsiednich miast. 

 

ZOBACZ ZAPIS TRANSMISJI Z DEBATY KANDYDATÓW NA PREZYDENTA SOPOTU W TVP GDAŃSK:

 

"Pomorze wybiera" czyli cztery debaty prezydenckie

W cyklu czterech debat pod hasłem “Pomorze wybiera” regionalna telewizja realizuje debaty z kandydatami o najwyższy urząd w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Słupsku. Kandydaci na prezydentów z dwóch pierwszych miast spotkali się w TVP Gdańsk we wtorek, 2 kwietnia oraz środę, 3 kwietnia. 
Ostatnią, czwartą debatę „Pomorze wybiera” TVP Gdańsk pokaże w piątek, 5 kwietnia. Będzie to dyskusja czworga kandydatów na prezydenta Słupska. Będą to:
 
  • Krystyna Danilecka-Wojewódzka – prezydent Słupska, komitet Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej
  • Adam Sędziński – Słupsk Wspólnie
  • Paweł Szewczyk – Koalicja Obywatelska
  • Adam Treder – Prawo i Sprawiedliwość
Wszystkie debaty z cyklu "Pomorze wybiera" są transmitowane na żywo przez gdansk.pl.
 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta