• Start
  • Wiadomości
  • Ponad siedem tysięcy czytelników odwiedziło III Gdańskie Targi Książki. Czy była to udana edycja?

Ponad siedem tysięcy czytelników odwiedziło III Gdańskie Targi Książki. Czy była to udana edycja?

Pierwsze Gdańskie Targi Książki, w 2018 roku, odwiedziło ponad 10 tysięcy gdańszczan. Drugie już 15 tys. Trzecia edycja, na którą czekaliśmy 2,5 roku zgromadziła podobną liczbę wystawców - ponad 70, lecz prawie dwa razy mniejsze zainteresowanie czytelników. Organizatorzy liczby przyjmują ze zrozumieniem i już przygotowują kolejne wydarzenie. Jednym z ważnych punktów programu okazała się prezentacja publikacji zatytułowanej „Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki”, przygotowanej z okazji 425 urodzin Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.
23.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
III Gdańskie Targi Książki. To dobra literatura i rozmowy, debaty, spotkania
III Gdańskie Targi Książki. To dobra literatura i rozmowy, debaty, spotkania
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Pomysłodawcami i organizatorami Gdańskich Targów Książki są Magdalena Kalisz i Paweł Szopowski, dwoje pasjonatów, księgarzy, twórców modnej przestrzeni “Sztuka Wyboru” we Wrzeszczu, kawiarni połączonej ze sprzedażą książek. Po raz pierwszy GTK odbyły się w 2018 roku. Pierwsza edycja, w której wzięło udział ok. 70 wystawców, była bardzo udana. Rozstawione w klimatycznej siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej stoiska odwiedziło 10 tysięcy gdańszczan i turystów. Na Ołowiankę, przez nowo otwartą kładkę, ciągnęły tłumy, a program obfitował w czytelnicze atrakcje - w ciągu trzech dni odbyło się blisko 30 spotkań, dyskusji i warsztatów. Druga edycja - wbrew złowieszczym wynikom ogólnopolskich badań czytelnictwa - potwierdziła ten sukces. Po raz pierwszy zaproszono gości zagranicznych gości, pisarzy z Islandii. Przyszło 15 tysięcy czytelników.

Fakt, że mieszkańcy Gdańska tak bardzo cenią sobie literaturę, wymusił pewne zmiany - budynek Filharmonii okazał się za mały dla tak dużej liczby zainteresowanych. Podjęto decyzję o przeniesieniu targów na teren bardziej przystosowany i bezpieczny dla wielotysięcznej widowni - do AmberExpo. Ale nadeszła pandemia i wydarzenie nie odbyło się w spodziewanym czasie. Wirus zmusił organizatorów do przesuwania terminu kilkakrotnie.

Ostatecznie 75 wystawców rozłożyło swoje stoiska w AmberExpo w trzeci weekend listopada 2021 roku.




Więcej miejsca to na pewno była zaleta tej profesjonalnej przestrzeni, ale fatalna pogoda, odległość (pomimo uruchomienia darmowego autobusu z Głównego Dworca PKP) i rosnące słupki zachorowań nie sprzyjały masowym odwiedzinom. Trzydniowe wydarzenie skusiło znacznie mniej niż poprzednio, bo ok. 7,5 tysięcy osób. Organizatorzy nie są jednak rozczarowani. Podkreślają, że w tak trudnym dla masowych wydarzeń czasie, trzeba budować markę imprezy od nowa.

- Największym sukcesem tej edycji targów był sam fakt ich zorganizowania w trakcie panującej wciąż pandemii - przekonuje Przemysław Czaja, rzecznik Gdańskich Targów Książki. - Było to możliwe wyłącznie w przestrzeni AmberExpo. Spełnienie aktualnych wytycznych sanitarnych nie byłoby możliwe w żadnym innym wnętrzu dostępnym na terenie Gdańska.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Marcin Wicha podczas prezentacji publikacji Fracht
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Marcin Wicha podczas prezentacji publikacji "Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej”
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl



Porozmawiajmy o książkach

Gdańskie Targi Książki to oczywiście coś więcej, niż tylko dobra literatura w atrakcyjnej cenie. To rozmowy, debaty, spotkania. Emocje. Dla jednych znakomity czas na zdobycie autografu i selfie ze sławnym pisarzem, dla innych możliwość zadania mu od dawna nurtującego pytania.

W tym roku, z czytelnikami spotykali się tylko polscy twórcy, słychać też było język kaszubski. Na halowych korytarzach mijali się, m.in.: Jakub Małecki, Marcin Wicha, Jakub Żulczyk, Zbigniew Rokita, Magdalena Grzebałkowska, Dorota Karaś, Tadeusz Dąbrowski, Olga Gitkiewicz, Paweł Radziszewski, Marcin Dymiter czy Iwona Partyka.


III Gdańskie Targi Książki - ostatnia szansa na zakupy i spotkania z autorami w niedzielę

- Wydarzenia literackie cieszyły się dobrym zainteresowaniem, podobnie oferta wystawców, których publikacje trudno na co dzień znaleźć w księgarniach - mówi Przemysław Czaja. - Obserwując inne targi i wydarzenia literackie jesteśmy przekonani, że potrzeba jeszcze trochę czasu zanim wrócimy do stanu sprzed pandemii. Przede wszystkim musi się ona zakończyć. Dopiero wtedy możemy myśleć o targach, które będą spełnieniem oczekiwań ich uczestników oraz możliwości organizatorów (np. z obecnością gości zagranicznych). Cieszymy się, że mimo wielu przeciwności udało się nam zorganizować trzecią edycję GTK i spotkać się zarówno z wystawcami, jak i pisarzami i pisarkami.

Gośćmi III edycji mieli być pisarze bałkańscy. Pandemia uniemożliwiła te plany, ale organizatorzy zapewniają, że ich wizyta w Gdańsku to kwestia czasu. Być może kolejna edycja odbędzie się już z udziałem twórców z tego regionu.

W spotkaniu PAN Biblioteki Gdańskiej wokół publikacji „Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej” wzięli udział: Prezydent Miasta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, pisarz Marcin Wicha, dr Zofii Tylewskiej-Ostrowskiej z PAN Biblioteki Gdańskiej i wydawca prof. Stanisław Rosiek. Prowadzenie: Hanna Łozowska
W spotkaniu PAN Biblioteki Gdańskiej wokół publikacji „Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej” wzięli udział: Prezydent Miasta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, pisarz Marcin Wicha, dr Zofii Tylewskiej-Ostrowskiej z PAN Biblioteki Gdańskiej i wydawca prof. Stanisław Rosiek. Prowadzenie: Hanna Łozowska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl



Premiera albumu "Fracht". Co zobaczył Marcin Wicha w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej?

“Fracht”: “książka o książkach i o dostrzeganiu szczegółów”

Targi okazały się też dobrym miejscem, by świętować 425 urodziny Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, jednej z dwóch najstarszych takich instytucji w kraju, bardziej szacowna jest tylko Biblioteka Jagiellońska. 

Bibliotheca Senatus Gedanensis, czyli Biblioteka Rady Miasta Gdańska, której kontynuatorką jest Biblioteka Gdańska została otwarta uroczyście 22 czerwca 1596 roku.

W pierwszym katalogu ksiąg Biblioteki Senatu Gdańskiego zapisano, że książnica powstała po to, aby dzieła „z powodu niedbałości i niesprawiedliwości ludzi bądź czasów” nie zostały oddane „niezasłużenie […] na pastwę zapomnienia i zagłady, służyły i zostały przekazane następnym pokoleniom – ocalone i nienaruszone”.

Zaczynem kolekcji stał się zbiór ponad 1500 woluminów, które w zamian za dożywotnią opiekę, podarował Gdańskowi włoski markiz Joannes Bernardinus Bonifacius d’Oria. 
Starannie wykształcony i zamożny patrycjusz interesował się naukami Marcina Lutra i Filipa Melanchtona, co niestety nie uszło uwagi neapolitańskiego trybunału inkwizycyjnego. Bonifacio musiał uciekać z miasta, swego urodzenia, a w drogę zabrał ze sobą... gromadzony latami wspaniały renesansowy księgozbiór. 25 sierpnia 1591 r. statek, którym podróżował rozbił się u ujścia Wisły. Bonifacio znalazł w schronienie w Gdańsku, a nieszczęśliwy morski wypadek okazał się darem losu dla Miasta. 

425 lat później, podczas Gdańskich Targów Książki, jeszcze przed oficjalną premierą, odbyła się prezentacja albumu „Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej”, wydanego, aby uczcić urodziny wiekowej instytucji. 

 



W niedzielnym spotkaniu, 21 listopada, udział wzięła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz związane z powstaniem albumu osobistości, m.in.: Marcin Wicha, prozaik, grafik i rysownik, autor książek „Jak przestałem kochać design”, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Nagroda Nike 2018), „Kierunek zwiedzania”, który napisał tekst otwierający do dzieła; dr Zofia Tylewska-Ostrowska, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych i autorka opisów obiektów; Emilia Wernicka, graficzka, absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku i asystentka na uczelni, która zaprojektowała szatę graficzną; Grzegorz Nosorowski, specjalizujący się w fotografowaniu dzieł sztuki, muzealiów i starodruków wykonał reprodukcje znajdujące się w książce oraz wydawca “Frachtu” - prof. Stanisław Rosiek (słowo/obraz terytoria).

- Powstała książka o książkach i o patrzeniu, dostrzeganiu szczegółów - mówił Marcin Wicha. 

"Fracht" opisuje dziesięć obiektów znajdujących się zbiorach bibliotecznych. Niełatwego wyboru dokonały dr Anna Walczak, dyrektorka Biblioteki Polskiej Akademii Nauk i dr Zofia Tylewska-Ostrowska, która przypomniała podczas spotkania historię biblioteki i jego darczyńcę Bonifacia, którego nie ominął los uchodźcy.

- Był tułaczem - tłumaczyła Zofia Tylewska-Ostrowska. - Z powodów wyznaniowych, religijnych musiał uciekać z Neapolu.

“Morze wyrzuciło Bonifacia na brzeg jak prezent” - napisała w przedmowie “Frachtu” prezydent Gdańska.

- To opowieść o gdańskim genius loci - mówiła podczas spotkania Aleksandra Dulkiewicz. - Pracując nad książką nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, jak te różne wątki dziś będą aktualne. Właśnie wątki uchodźcze, migracyjne, podróżowania za lepszym życiem. Owszem, markiz Bonifacio i jego zbór to prezent.  

Marcin Wicha opowiadał o tym, co zaskoczyło go w pracy nad książką.

- Pierwsza myśl, która się nasuwa to, że myślimy o książkach jako o czymś kruchym, nietrwałym, narażonym na zniszczenie - mówił autor. - Ale potem się okazuje, po tysiącu lat, 500, 300, że książki wciąż w bibliotece są. Drugie, to jaką niezwykłą dziedziną jest wiedza na temat ich przechowywania. I że historia książek to historia ich ciągłego ruchu, dynamiczna historia podróży. Instytucje tworzą się wokół książek.

Album będzie w sprzedaży za około dwa tygodnie.


FRACHT. DZIESIĘĆ NAJCENNIEJSZYCH OBIEKTÓW W ZBIORACH BIBLIOTEKI” (2021) 

Tekst otwierający - Marcin Wicha, prozaik, grafik i rysownik, autor książek „Jak przestałem kochać design”, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Nagroda Nike 2018), „Kierunek zwiedzania” (kwiecień 2021 r.). 

Opisy obiektów - dr Zofia Tylewska-Ostrowska, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych. 

Projekt szaty graficznej - Emilia Wernicka, graficzka, absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku, pracuje jako asystentka na macierzystej uczelni. 

Reprodukcje - Grzegorz Nosorowski, od 35 lat specjalizujący się w fotografowaniu dzieł sztuki, muzealiów i starodruków.

Wydawnictwo - słowo/obraz terytoria.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza