Konkurs na najlepszą gdańską realizację architektoniczną
Organizatorem realizowanego w cyklu dwuletnim konkursu jest Miasto Gdańsk i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wybrzeże. Nagrody przyznaje prezydent Gdańska po rekomendacji kapituły konkursu*.
W tej edycji kapituła nominowała do nagrody dziewięć obiektów w czterech kategoriach i rekomendowała przyznanie pięciu nagród oraz jednej nagrody specjalnej.
Nominacje do nagrody w kategorii obiekty kubaturowe
- Officyna | Aleja Grunwaldzka 48/50 | zespół zabudowy biurowo-usługowej; inwestor i wykonawca TORUS sp. z o. o. sp. k.; projekt APA Wojciechowski Architekci przy współpracy SML Inżynierowie i Architekci Jacek Śliwiński
- LPP Fashion Lab | Łąkowa 39/44 | budynek biurowy; inwestor LPP SA; wykonawca Mostostal Warszawa SA; projekt JEMS Architekci
- Gato | Norwida 1 | budynek biurowy w zespole Garnizonu; inwestor i wykonawca Grupa Inwestycyjna HOSSA SA; projekt Marcin Woyciechowski, Tomasz Piechota, Radosław Orłowski
Nagrodą wyróżniono budynek Gato
Fragment uzasadnienia kapituły konkursu:
Obiekt wyróżniono za projekt i realizację nowoczesnego biurowca w konsekwentnie budowanej nowej dzielnicy mieszkaniowo - usługowej i za zastosowanie proekologicznych rozwiązań spełniających nie tylko wyśrubowane wymagania najemców. Zrealizowany projekt wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne, wykorzystując zieleń w dużej skali, służącą stworzeniu przyjaznego klimatu do pracy w ciasnej, miejskiej zabudowie.
Nominacje do nagrody w kategorii obiekty infrastrukturalne
- Kładka św. Ducha | obrotowa kładka piesza na Starej Motławie; inwestor Granaria Development Gdańsk sp. z o.o.; wykonawca Multibud Management sp. z o. o.; projekt Studio Bednarski Ltd i Europrojekt Gdańsk SAN
Kładka na Wyspę Spichrzów - oficjalne otwarcie i podsumowanie I etapu inwestycji na Wyspie
Nagrodą wyróżniono Kładkę św. Ducha
Fragment uzasadnienia kapituły:
Budowa nowej kładki nastąpiła w miejscu, w którym nigdy nie było mostu, co stanowiło naruszenie pewnego dogmatu, ale jednocześnie usprawniło w sposób znakomity relacje komunikacyjne. Zrealizowany projekt wybrany został w trybie konkursowym, nie bazuje na odniesieniu do istniejących mostów. Tworzy autonomiczną bryłę niezwiązaną z historycznym otoczeniem, budząc zaciekawienie stylistycznym kontrastem, a nowoczesna forma udowadnia, że w zabytkowym Gdańsku, nowoczesne rozwiązania nie zawsze powstają na gruzach przeszłości.
Nominacje do nagrody w kategorii obiekty rewaloryzowane
- Budynek Dyrekcji Stoczni | plac Porozumienia Gdańskiego 1 | renowacja i modernizacja historycznego budynku; inwestor Stocznia Gdańska Development Sp z o. o.; wykonawca TPS Reapolis; projekt remontu i przebudowy ARCH DECO (główny projektant arch. Zbigniew Reszka); projekt wnętrz ROARK Studio
- Dwór Uphagena Arche Gdańsk | Prof. Kieturakisa 1 | adaptacja zespołu dawnego szpitala na hotel; inwestor i wykonawca Arche SA; projekt Piotr Grochowski z zespołem less is core
- Budynek Hydromechaniki | Gabriela Narutowicza 11/12 | adaptacja historycznego budynku kampusu Politechniki Gdańskiej; inwestor Politechnika Gdańska; wykonawca HARTUNA sp. z o. o.; projekt home of houses
- Lastadia 2 i Lastadia 41 | Lastadia 2, 41 | renowacja historycznych budynków; inwestor Gdańskie Wody sp. z o. o.; wykonawca POLAQUA sp. z o.o.; projekt Firma Architektoniczno - Budowlana STYL sp. z o. o.
- Mamy prawdziwy urodzaj nominacji w kategorii obiekty rewaloryzowane, co pokazuje ogromne w naszym mieście zaangażowanie podmiotów publicznych i prywatnych w modernizację zabytków - mówił Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju inwestycji. - Chcemy mówić o dobrych przykładach konserwatorskich w Gdańsku, a dyskusja, dotycząca wyboru laureatów w tej kategorii była bardzo zażarta. Wszystkie te projekty zasługują na ogromne uznanie.
Nagrodą wyróżniono Dwór Uphagena Arche Gdańsk
Fragment uzasadnienia kapituły:
Realizacja projektu wpisała się w program rewitalizacji Dolnego Miasta. Zrewitalizowano historyczne budynki i dodano do nich nowe kubatury, które doskonale integrują się z istniejącą tkanką urbanistyczną Dolnego Miasta. Nie tworzą dysonansu - wręcz przeciwnie, mimo pewnej ekskluzywności wymaganej dla funkcji hotelowych, otwarte przestrzenie pozostają do dyspozycji zarówno dla gości hotelowych, mieszkańców, jak i spacerowiczów.
Nagrodą wyróżniono Budynek Hydromechaniki (adaptacja)
Fragment uzasadnienia kapituły:
Budynek, w którym niegdyś znajdowały się baseny techniczne. Po przeniesieniu ich, obiekt otrzymał nowy program użytkowy, służący ekspozycji i promocji historii Politechniki Gdańskiej, dwukondygnacyjnej bistro - kawiarni oraz oferujący sale wykładowe. Budynek wyróżniono za doskonałe wpisanie się w pełnienie różnych funkcji użytkowych oraz staranne wykonanie detalu architektonicznego.
Nagrodą wyróżniono adaptację budynków przy ul. Lastadia 2 i Lastadia 41
Fragment uzasadnienia kapituły:
Realizacja przyczyniła się do przywrócenia dawnego Targu Maślanego i miejmy nadzieję, przywróciła proces zszywania Głównego Miasta ze Starym Przemieściem. Na nagrodę zasługuje dokonana z pietyzmem konserwacja budynków, wydobycie i odtworzenie dekoracyjnego detalu architektonicznego.
Nominacje w kategorii obiekty publiczne o ciekawie zaprojektowanych wnętrzach
- Muzeum Bursztynu | Wielkie Młyny 16 | adaptacja Wielkiego Młyna na funkcje muzealne; inwestor Muzeum Gdańska; wykonawca INTEGRA sp. z o. o. oraz INTERPLASTIC Roger Żółtowski; projekt adaptacji Ksenia Piątkowska; projekt ekspozycji Anna Bocek Mirosław Majkowski
Nagrodą specjalną wyróżniono adaptację Muzeum Bursztynu
Fragment uzasadnienia kapituły:
Nagrodę przyznano za umiejętne wykreowanie zaskakującej nastrojem przestrzeni, w której gra świateł i zwielokrotnione odbicia prowadzą widza przez magiczny bursztynowy świat.
Tabliczki na nagrodzonych budowlach
Oprócz statuetek i dyplomów, zwycięskie zespoły odebrały także metalowe tabliczki do przytwierdzenia na nagrodzonym obiekcie, z wygrawerowaną informacją na temat inwestora, wykonawcy i projektantów.
- Umieszczenie tabliczek informacyjnych na nagrodzonych realizacjach to dobry krok na przyszłość w Gdańsku, żebyśmy wiedzieli, kto jest twórcą danego obiektu, by miasto nie było anonimowe - tłumaczyła Edyta Damszel-Turek, dyrektorka Biura Rozwoju Gdańska, członkini kapituły Konkursu.
*Skład kapituły Konkursu na najlepszą gdańską realizację architektoniczną lat 2020 - 21
Reprezentanci Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże
- Stanisław Dopierała
- Marek Łańcucki
- Grzegorz Rzepecki
Piotr Grzelak zastępca prezydent Gdańska, przewodniczący kapituły
Edyta Damszel -Turek dyrektorka Biura Rozwoju Gdańska
Piotr Lorens - Architekt Miasta Gdańska
Historię poprzednich edycji Konkursu znaleźć można w archiwum na stronie internetowej BAM.
Stocznia Cesarska. Zakończono renowację zabytkowego budynku Dyrekcji Stoczni Gdańskiej
Nowa architektura wśród zabytków
Wcześniej odbyło się całodzienne seminarium na temat kształtowania nowej architektury w środowisku zabytkowym. W audytorium ECS spotkali się specjaliści zarówno z obszaru ochrony zabytków, jak i kreowania nowych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych.
Szczególną uwagę poświęcono obszarowi historycznemu śródmieścia Gdańska, przywołując ponad stuletnie spory o kształt architektoniczny tego obszaru i wskazując na współczesne wyzwania projektowe.
Zaproszenie do udziału w seminarium otrzymali przedstawiciele środowiska konserwatorskiego i architektonicznego, reprezentowane przez Gdańską Radę Architektury.
Tak może zmienić się Wrzeszcz. Nowa linia tramwajowa i przestrzenie publiczne. WIZUALIZACJE