• Start
  • Wiadomości
  • SzekspirOn//line. Warsztaty, dyskusje i czytania wokół „Snu nocy letniej” do 3 lipca

SzekspirOn//line. Warsztaty, dyskusje i czytania wokół „Snu nocy letniej” do piątku

Wakacyjny czas od poniedziałku, 29 czerwca, do piątku, 3 lipca, spędzimy ze „Snem nocy letniej” Williama Szekspira. Na wykłady multimedialne, dyskusje, warsztaty aktorskie i literackie, oraz eksperyment teatralno-cyfrowy wokół tej sztuki zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski w ramach cyklu SzekspirOn//line. Wydarzenia są bezpłatne, na część obowiązują zapisy.
30.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spektakl „Sen nocy letniej” mogliśmy oglądać na gdańskich scenach teatralnych wielokrotnie. Tu Mostaghel Theatre, Iran, podczas Festiwalu Szekspirowskiego w 2018 roku
Spektakl „Sen nocy letniej” mogliśmy oglądać na gdańskich scenach teatralnych wielokrotnie. Tu Mostaghel Theatre, Iran, podczas Festiwalu Szekspirowskiego w 2018 roku
fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

 

Kultura w czasie i po pandemii - jaka jest? Pomóż w badaniach - wypełnij ankietę online

 

Gdański Teatr Szekspirowski przygotował nietuzinkowy projekt na czasy, gdy bezpieczniej jest uczestniczyć w kulturze wirtualnie. Trwający przez prawie całe wakacje cykl SzekspirOn//line, poświęcony aż pięciu różnym, najciekawszym i najbardziej znanym sztukom Williama Szekspira („Hamlet”, „Sen nocy letniej”, „Makbet”, „Wesołe kumoszki z Windsoru” oraz „Burza”), pozwoli każdemu uczestniczyć zdalnie - gdziekolwiek będziemy: w domu, w lesie, nad morzem lub jeziorem czy w górach.

- W ramach tygodniowych spotkań z poszczególnymi sztukami Szekspira odbędą się działania edukacyjne i artystyczne, a ich efekty będą dostępne w sposób otwarty i ciągły, również po zakończeniu projektu, na dedykowanej projektowi podstronie internetowej - informuje Magdalena Hajdysz, rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Co ważne, nie będzie nudno. Projekt Teatru Szekspirowskiego SzekspirOn//line zaprasza bowiem do poszerzenia wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira za pośrednictwem różnorodnych narzędzi technologii informacyjnej.

- W czasach, gdy tendencją jest redukowanie komunikatów do minimum; skracanie i upraszczanie treści do pojedynczej linijki, gdy treść dramatów szekspirowskich prezentuje się w kilku emotikonach - projekt SzekspirOn//line ma na celu wykorzystanie nowoczesnych form komunikacji do pogłębienia treści związanych z twórczością największego dramatopisarza wszechczasów oraz przyjrzenia się, jak forma wpływa na treść - tłumaczy Magdalena Hajdysz.

Każdemu z pięciu tygodni, poświęconych pięciu dramatom, towarzyszyć będą takie elementy, jak: wprowadzenie przybliżające historię powstania utworu, autorskie wariacje na temat prapremier danych tytułów, warsztaty artystyczne prowadzone przez profesjonalnych aktorów, edukatorów i pisarzy, multimedialny wykład o Szekspirze w popkulturze i języku młodzieżowym, dyskusje krytyków: Łukasza Drewniaka i Tomasza Domagały, a także czytania performatywne oraz krótkie fragmenty sztuk Szekspira czytane przez znanych aktorów.

 

A tu ta sama opowieść zrealizowana przez Ewelinę Marciniak podczas tego samego wydarzenia
A tu „Sen nocy letniej” zrealizowany przez Ewelinę Marciniak podczas tego samego wydarzenia
fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

 

Projekt zainaugurowały już wydarzenia poświęcone sztuce „Hamlet” (15-21 czerwca), teraz czas na odsłonę drugą - od poniedziałku, 29 czerwca, do piątku, 3 lipca, odbędą się wydarzenia wokół „Snu nocy letniej”. W programie „Wprowadzenie, czyli dramat w pigułce” - w którym poznamy bohaterów i najważniejsze wątki (poniedziałek, 29 czerwca); autorskie wariacje prof. Jerzego Limona komentujące wydarzenia historyczne, które mogły być inspiracją dla Szekspira (wtorek, 30 czerwca); „Młody Szekspir” - multimedialny wykład, podczas którego dowiedzieć się będzie można, jak ta komedia funkcjonuje w różnych kontekstach współczesnej literatury i mediów (środa, 1 lipca); dyskusja krytyków, podczas której omawiają oni najważniejsze realizacje sceniczne „Snu Nocy Letniej” w polskim teatrze współczesnym (czwartek, 2 lipca); oraz eksperyment teatralno-cyfrowy tworzony przez artystów młodego pokolenia, reżyserowany przez Agatę Baumgart (piątek, 3 lipca).

Ponadto w dniach 30 czerwca - 2 lipca prowadzone będą warsztaty aktorskie i literackie oraz poradnik dla edukatora. Zajęcia mają charakter interaktywny i odbywać się będą na platformie Zoom - obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez FORMULARZ INTERNETOWY.

Dodatkowo, w mediach społecznościowych Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pojawiać się będą niespodzianki - materiały, wśród których będą wspomniane interpretacje fragmentów tekstu przez znanych aktorów, czy przykłady inscenizacji tej jednej z najsłynniejszych komedii, ale i inne ciekawe treści.

 

Wszystkie działania są dostępne bezpłatnie, a materiały prezentowane na profilu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Facebooku, na Instagramie, na kanale YouTube, a także na stronie projektu.

 

Kolejna część projektu, poświęcona „Makbetowi”, odbędzie się w dniach 13-19 lipca, czwarta - wokół „Wesołych kumoszek z Windsoru” 27 lipca - 2 sierpnia, a piąta - ostatnia - dotyczyć będzie „Burzy” i odbędzie się w terminie 10 - 16 sierpnia.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura w sieci” operowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

 

Tak ma wyglądać nowe Muzeum Bursztynu - 10 miesięcy na wykonanie prac WIZUALIZACJE

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna