• Start
  • Wiadomości
  • Szekspir na ulicach Gdańska. Namaluj mural z Iwoną Zając na Festiwal Szekspirowski

Szekspir na ulicach Gdańska. Namaluj mural z Iwoną Zając na Festiwal Szekspirowski

Z okazji 21. Festiwalu Szekspirowskiego już nie tylko teatrem, ale również ulicą zawładnie autor “Romea i Julii”. Będzie można się o tym przekonać w podziemnym przejściu pod skrzyżowaniem Okopowej z Podwalem Przedmiejskim - ściany ozdobią tam uczestnicy warsztatów malarskich pod okiem cenionej autorki murali Iwony Zając. Na warsztaty, które będą trwały od 17 do 25 lipca 2017 roku można zapisywać się do niedzieli, 16 lipca 2017 r.
14.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Warsztaty poprowadzi Iwona Zając, malarka, autorka m.in. projektu

To nie jest nowy projekt.

- Warsztaty te robię od lat - mówi malarka Iwona Zając, która poprowadzi warsztaty. - Malowaliśmy to przejście od 2006 do 2010 roku, zanim jeszcze powstał Gdański Teatr Szekspirowski. Często na zajęcia przychodzili ludzie, którzy wcześniej nie mieli nic wspólnego z pracą z szablonem i malowaniem na ścianie. Prasa pisała, że to “najbardziej teatralne przejście”.

Lokalizacja nie była przypadkowa - to symboliczne przejście z Gdańska Głównego na Stare Przedmieście, którym codziennie idą tysiące Gdańszczan śpiesząc się do pracy, do domu, na uczelnie... A do tego blisko działki, na której miał powstać GTS.

W ramach kolejnych edycji Festiwalu Szekspirowskiego powstawały więc w tunelu prace: „Szekspir na ulicy” (2006), „Logo Szekspir” (2007), „Szekspir z Zającem”(2008), „Szekspir na różowo”(2009). Po ośmiu latach znów zobaczymy w podziemnym przejściu pod Okopową obrazy inspirowane twórczością dramaturga ze Stratford.

Ściana w podziemnym przejściu jest już czysta i czeka na artystów. Przygotowały ją wraz z Iwoną Zając, pracownice GTS: Karolina Lipińska i Anna Ratkiewicz-Syrek

- Dzięki muralom przejście ożywało - wspomina Zając. - Ludzie robili sobie na ich tle zdjęcia. Wykształciła się też tam kadra młodych artystów, którzy w 2011 roku już malowali sami, bo to jest dobre miejsce do eksperymentowania, oczywiście przy zachowaniu formy i piękna.

Na sześć długich lat pomysł zamarł, by znów powrócić w tym roku dzięki zjednoczonym siłom Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Zarządu Dróg i Zieleni oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Od kiedy rozpoczęłam studia doktoranckie i zatrudniłam się w GTS przyświecał mi cel, aby przywrócić tę tradycję - wyjaśnia artystka. - Przy tego typu realizacjach musi być cykliczność, bo bez corocznego odnawiania prace niszczeją. I w tym roku udało się! Dzięki współpracy Teatru Szekspirowskiego, Zarządu Dróg i Zieleni oraz ASP wracamy do malowania i zobaczymy jakie będą reakcje.

Karolina Lipińska, Anna Ratkiewicz-Syrek i Iwona Zając

Na warsztaty zaproszeni są głównie studenci ASP. Na początek czeka ich praca nad projektem i dopiero po sześciu dniach będą mogli sprawdzić się w przestrzeni miejskiej. Iwona Zając, która będzie ich wsparciem i przewodnikiem w tym działaniu ma ogromne doświadczenie w pracy ze ścianą. Jest m.in. autorką projektu "Stocznia" z 2004 roku - serii obrazów o powierzchni 250 m kw, namalowanych na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej, ilustrujących opowieści stoczniowców o ich życiu i pracy.

- Wiem co "pomaga" takim przejściom, i co tam straszy: tło powinno być jasne, należy ograniczać kolory... - podpowiada.

Hasło przewodnie tej edycji warsztatów brzmi “Zakochaj się w Szekspirze” i nawiązuje do tytułu najnowszej produkcji Teatru Wybrzeże i GTS “Zakochany Szekspir” Lee Halla w reż. Pawła Aignera, której premiera odbyła się 30 czerwca 2017. Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć ten spektakl w ramach warsztatów, a także zwiedzić GTS od kulis. 

- Lubię łączyć różne działania. Poprzednio zawsze ze studentami chodziliśmy na spektakle i w tym roku również będą mieli okazją zobaczyć “Zakochanego Szekspira”, a ja jeszcze dodatkowo oprowadzę ich po teatrze.

Ściana przejścia Podwale Przedmiejskie – Okopowa już czeka na młodych artystów - czysta i odmalowana. Przygotowały ją Iwona Zając i pracujące w GTS: Karolina Lipińska i Anna Ratkiewicz-Syrek.

- Mam nadzieję, że w przyszłym roku ZDiZ włączy się mocniej do projektu. W roku z dziewczynami z biura GTS czyściłyśmy tę ścianę i odmalowałyśmy ją same.

Wernisaż i otwarcie “galerii w przejściu” odbędzie się 6 sierpnia na zakończenie Festiwalu Szekspirowskiego, ale samo wykonanie muralu ma zakończyć już pod koniec lipca, aby festiwalowi goście, którzy przyjadą do Gdańska mogli zobaczyć już gotową pracę.

Mural jest częścią projektu "Zakochani w Szekspirze. In(ter)wencje w Mieście" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2017".

Warsztaty pod hasłem: #ZakochajsiewSzekspirze! odbęda się od 17 do 25 lipca 2017. Wspierają je partnerzy projektu: Akademia Sztuk Pięknych, Zarząd Dróg i Zieleni i Gdański Teatr Szekspirowski oraz wspomagają sponsorzy: firmy Bysewo, Hajdul i Ksero-Kopia, dzięki którym uczestnicy będą mieli darmowe farby.

Zgłoszenia i pytania przyjmowane są pod adresem: iwonazaj@gmail.com.

Aby zapisać się na warsztaty należy wysłać zgłoszenie na adres mailowy najpóźniej do 16 lipca br. (w temacie wiadomości wpisz: “Zakochani w Szekspirze”, a w treści: imię, nazwisko rok urodzenia oraz numer telefonu). Informacja o osobach zakwalifikowanych wraz ze szczegółami organizacyjnymi zostanie przekazana drogą elektroniczną nie później niż 16 lipca br.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!