Ponad 50 tys. infekcji grypowych mniej
Wydaje się, że pierwszy zimowy szczyt zachorowań na grypę za nami. W pierwszych dniach stycznia 2023 roku odnotowano znacznie mniej przypadków niż pod koniec grudnia. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że od 1 do 7 stycznia było 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń, a od 8 do 15 stycznia - 252 837; czyli od połowy stycznia odnotowano o ponad 50 tys. infekcji grypowych mniej niż tydzień wcześniej. W ostatnich dziewięciu dniach grudnia ta liczba wyniosła 389 tysięcy.
Najwięcej zachorowań na grypę w grudniu
W grudniu ubiegłego roku zanotowano niespotykaną wcześniej liczbę infekcji dróg oddechowych. Według danych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH w ostatnim miesiącu 2022 r. liczba zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę wyniosła aż 1,14 mln.
Mniej zgonów w Gdańsku w 2022: “Oswoiliśmy pandemię i nie musimy już się jej obawiać”
W pierwszym tygodniu stycznia wystawiono z powodu grypy i jej podejrzeń 2891 skierowań do szpitala, w drugim - 2387. Z powodu grypy zmarły dotąd w styczniu 33 osoby - siedem w pierwszym tygodniu i 26 w tygodniu od 8 do 15 stycznia.
- Testowanie na poziomie szpitalnym i u lekarzy rodzinnych pozwala stwierdzić, że liczba zakażeń grypowych i covid-19 była wysoka i na podobnym poziomie - powiedział Tadusz Jędrzejczyj. - To nie ma i tak większego znaczenia, bo w większości przypadków stosuje się podobne leczenie objawowe. W pomorskich szpitalach było widać przeciążenie. Zdarzały się momenty, że pacjent musiał czekać na miejsce w szpitalu w przypadku infekcji wymagającej hospitalizacji.
Sezonowe zachorowania. Jak wygląda sytuacja na Pomorzu
Jak mówi Zbigniew Zawadzki, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku zachorowania i podejrzenia zachorowań na ostre infekcje górnych dróg oddechowych, w tym na grypę i infekcje grypopodobne, są zgłaszane do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przez cały rok w meldunkach tygodniowych. W Polsce wzrost zachorowań na grypę zaczyna się zwykle w październiku i trwa do końca kwietnia następnego roku.
Wiecha na budynku Centrum Opieki Wytchnieniowej. Za pół roku pierwsi podopieczni
Za okres od 1 grudnia 2022 roku do 15 stycznia 2023 r. w województwie pomorskim zaraportowano łącznie 249 943 przypadki zachorowań, w tym najwięcej zachorowań było w okresie 1-7 stycznia 2023 roku: 38 489 przypadków (średnia dzienna zapadalność na 100 tys. mieszkańców: 233), tydzień później od 8 do 15 stycznia - 31 496 przypadków (średnia dzienna zapadalność na 100 tys. mieszkańców: 167).
Dyrektor Tadeusz Jędrzejczyk podkreśla, że cały czas warto się szczepić i na grypę i covid-19. Już cztery tygodnie po ewentualnym przechorowaniu możemy myśleć o szczepionce.
- Szczepionka nie chroni przed zakażeniem - podkreśla dyrektor Jędrzejczyk. - Ale znacznie zmniejsza ryzyko cięższego przebiegu choroby. Najnowsze szczepionki są dostosowane do obecnych wirusów, mają większość "celność".