Grypa - szczyt epidemiczny za nami. Jak wygląda sytuacja na Pomorzu?

Jak poinformował minister zdrowia pod koniec stycznia 2023 roku, nowe dane epidemiczne potwierdzają przejście szczytu fali grypowej. - Trudna sytuacja na razie się ustabilizowała - mówi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Przewidujemy, że na przełomie lutego i marca fala zachorowań znów wzrośnie. Warto zaszczepić się przeciw grypie i covid. 
22.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
GrypaSmiataczdobra
Nz. Szczepienia przeciw grypie na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Od kilku lat lekarze na oczach dziennikarzy szczepią się przeciw grypie, żeby zachęcić do szczepień
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Ponad 50 tys. infekcji grypowych mniej 

Wydaje się, że pierwszy zimowy szczyt zachorowań na grypę za nami. W pierwszych dniach stycznia 2023 roku odnotowano znacznie mniej przypadków niż pod koniec grudnia. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że od 1 do 7 stycznia było 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń, a od 8 do 15 stycznia - 252 837; czyli od połowy stycznia odnotowano o ponad 50 tys. infekcji grypowych mniej niż tydzień wcześniej. W ostatnich dziewięciu dniach grudnia ta liczba wyniosła 389 tysięcy.

Najwięcej zachorowań na grypę w grudniu 

W grudniu ubiegłego roku zanotowano niespotykaną wcześniej liczbę infekcji dróg oddechowych. Według danych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH w ostatnim miesiącu 2022 r. liczba zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę wyniosła aż 1,14 mln.

Mniej zgonów w Gdańsku w 2022: “Oswoiliśmy pandemię i nie musimy już się jej obawiać”

W pierwszym tygodniu stycznia wystawiono z powodu grypy i jej podejrzeń 2891 skierowań do szpitala, w drugim - 2387. Z powodu grypy zmarły dotąd w styczniu 33 osoby - siedem w pierwszym tygodniu i 26 w tygodniu od 8 do 15 stycznia.

- Testowanie na poziomie szpitalnym i u lekarzy rodzinnych pozwala stwierdzić, że liczba zakażeń grypowych i covid-19 była wysoka i na podobnym poziomie - powiedział Tadusz Jędrzejczyj. - To nie ma i tak większego znaczenia, bo w większości przypadków stosuje się podobne leczenie objawowe. W pomorskich szpitalach było widać przeciążenie. Zdarzały się momenty, że pacjent musiał czekać na miejsce w szpitalu w przypadku infekcji wymagającej hospitalizacji. 

FotaMystkowski
Nz. Szpital zakaźny w Gdańsku w czerwcy 2021 roku. Oddział intensywnej terapii, na który trafiali chorzy z ciężkim przebiegiem covid-19
fot. Krzysztof Myskowski/KFP

Sezonowe zachorowania. Jak wygląda sytuacja na Pomorzu  

Jak mówi Zbigniew Zawadzki, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku zachorowania i podejrzenia zachorowań na ostre infekcje górnych dróg oddechowych, w tym na grypę i infekcje grypopodobne, są zgłaszane do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przez cały rok w meldunkach tygodniowych. W Polsce wzrost zachorowań na grypę zaczyna się zwykle w październiku i trwa do końca kwietnia następnego roku.

Wiecha na budynku Centrum Opieki Wytchnieniowej. Za pół roku pierwsi podopieczni

Za okres od 1 grudnia 2022 roku do 15 stycznia 2023 r. w województwie pomorskim zaraportowano łącznie 249 943 przypadki zachorowań, w tym najwięcej zachorowań było w okresie 1-7 stycznia 2023 roku: 38 489 przypadków (średnia dzienna zapadalność na 100 tys. mieszkańców: 233), tydzień później od 8 do 15 stycznia - 31 496 przypadków (średnia dzienna zapadalność na 100 tys. mieszkańców: 167).

Dyrektor Tadeusz Jędrzejczyk podkreśla, że cały czas warto się szczepić i na grypę i covid-19. Już cztery tygodnie po ewentualnym przechorowaniu możemy myśleć o szczepionce. 

- Szczepionka nie chroni przed zakażeniem - podkreśla dyrektor Jędrzejczyk. - Ale znacznie zmniejsza ryzyko cięższego przebiegu choroby. Najnowsze szczepionki są dostosowane do obecnych wirusów, mają większość "celność".

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu