Rodziny dla których segregacja śmieci to temat istotny, powinny rozważyć udział w ciekawym projekcie. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku poszukuje pięciu gdańskich rodzin, które zostaną wyłonione drogą castingu i wezmą udział w eksperymencie o nazwie „Szanuję-segreguję”. Celów tej akcji jest kilka - pierwszy i najważniejszy z nich - polega na sprawdzeniu, czy przez 21 dni można zmienić złe nawyki na takie, które staną się przyjazne środowisku.
- Czy pamiętają Państwo, jakie negatywne reakcje wśród kierowców wprowadził niegdyś obowiązek zapinania pasów podczas jazdy samochodem? - pytał podczas konferencji Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - Dzisiaj nie mamy wątpliwości, że ten obowiązek jest zasadny. Przyzwyczailiśmy się do zapinania pasów, zrozumieliśmy, że jest to ważne i robimy to automatycznie. Tym programem, tym eksperymentem, chcemy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie zmienić nasze nastawienie i praktyki względem segregowania odpadów.
Dzisiaj mieszkaniec Gdańska produkujemy średnio 410 kg śmieci rocznie. Zakład Utylizacyjny zaznacza, że sposób w jaki gdańszczanie segregują śmieci jest niezmiernie ważny. M.in. dlatego powstał eksperyment o nazwie „Szanuję-segreguję”. Projket podzielony będzie na pięć etapów.
Pierwszym etapem była diagnoza przygotowana przez Pomorski Instytut Naukowy. Stanowiła ona punkt wyjścia dla przeprowadzenia dalszych części eksperymentu. Badanie w obszarze segregowania odpadów u źródła pokazało, że ponad 82 proc. badanych uważa, że każde gospodarstwo domowe powinno segregować śmieci. Taki sam procent ankietowych wskazuje, że segregując odpady, mają oni realny wpływ na ochronę środowiska. Pomimo, że ponad ponad 70 proc. respondentów zadeklarowało, że wiedzą, który odpad do którego pojemnika powinien trafić, to z ankiety wynika już bardziej szczegółowe badanie nawyków, takich jak np. sprawdzanie, czy opakowanie produktu jest przyjazne dla środowiska, pokazuje, że nad świadomością ekologiczną gdańszczan należy stale pracować.
- Warto jednak podkreślić, że gdańszczanie są świadomi niedostatków wiedzy, ale odnoszą to do społeczeństwa jako całości, a nie personalnie do siebie. I, co bardzo ważne, deklarują, że chcą tę wiedzę poszerzać. Zatem pożądana jest tu edukacja skoncentrowana na kształtowaniu pro środowiskowych nawyków, w szczególności kompleksowego podejścia do ochrony środowiska: nie tylko segregacja odpadów, ale także dobór opakowań, oszczędność wody, energii, itp. – podsumowuje dr hab. Robert Bęben, prof. nadzw. Katedry Marketingu UG.
Casting, który właśnie się rozpoczął jest drugim etapem programu. Do eksperymentu można zgłaszać się poprzez wypełenie ankiety, którą znajdziemy na stronie szanujesegreguje.pl. Ankiety te będą zbierane do 4 kwietnia do północy. Wybrane gospodarstwa domowe mają różnić się od siebie, np. liczbą członków rodziny czy dzielnicą w której dana rodzina mieszka. Wyłonione w ten sposób gospodarstwa otrzymają wyposażenie, w których skład wejdzą np. kubły na śmieci, worki na prowiant wielorazowego użytku czy materiałowe torby na zakupy.
- Warto jednak podkreślić, że gdańszczanie są świadomi niedostatków wiedzy, ale odnoszą to do społeczeństwa jako całości, a nie personalnie do siebie - mówi dr hab. Robert Bęben, prof. nadzw. Katedry Marketingu UG. - I co bardzo ważne, deklarują, że chcą tę wiedzę poszerzać. Zatem pożądana jest tu edukacja skoncentrowana na kształtowaniu pro środowiskowych nawyków, w szczególności kompleksowego podejścia do ochrony środowiska: nie tylko segregacja odpadów, ale także dobór opakowań, oszczędność wody, energii, itp.
Etap trzeci polegać będzie na tym, że wybrane rodziny odwiedzane będą raz w tygodniu przez pracowników ZUT. Będą oni dokonywać pomiaru wygenerowanej ilości odpadów z 5 frakcji. Gospodarstwa domowe będą korzystały z wydzielonych pojemników na odpady, oznakowanych logo projektu i zamykanych na klucz podczas całego eksperymentu.
W etapie IV Zakład Utylizacyjny wyposaży rodziny we właściwy sprzęt domowy ułatwiający segregację odpadów i przeprowadzi 7 warsztatów i spotkań edukacyjnych. Wśród nich między innymi:
- warsztaty dot. właściwego segregowania odpadów z SuperSorterem,
- warsztaty związane z możliwościami kompostowania odpadów biodegradowalnych połączone z wizytą na placu budowy hermetycznej kompostowni w Gdańsku,
- wizyta w firmie Elcen – u producent płatka, geowłókniny,
- warsztaty dot. świadomego doboru i unikania nadmiernej ilości plastikowych opakowań przy współpracy z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną,
- warsztaty związane z tematyką marnowania żywności - kuchnia „zerowaste” z Bankiem Żywności w Trójmieście i Akademią Kulinarną K5.
Ostatnim etapem projektu będzie ponowny pomiar ilości odpadów wyprodukowanych w poszczególnych gospodarstwach domowych.
- Nasz projekt opiera się przede wszystkim na zebraniu informacji zwrotnej od mieszkańców na temat barier praktycznych i socjologicznych utrudniających prawidłowe segregowanie odpadów na co dzień. To bezcenna wiedza. Wierzymy, że dzięki naszej pomocy udział w tym projekcie wywoła pozytywne emocje, które zainspirują uczestników do trwałych zmian. Biorąc pod uwagę, jak wielu partnerów zgodziło się wesprzeć nasza akcję, nie jesteśmy osamotnieni w tym założeniu – podsumowuje Michał Dzioba, prezes ZU.
Na rodziny biorące udział w projekcie czeka również nagroda, którą będzie weekend w hotelu Kozi Gród na Kaszubach w dowolnie wybranym terminie. Wyposażenie do domu, które zostanie wręczone na początku programu edukacyjnego, także pozostanie w gospodarstwach gdańszczan.