• Start
  • Wiadomości
  • Dużo jazdy na rolkach czy wrotkach - wkrótce także na Zaspie

Dużo jazdy na rolkach czy wrotkach - wkrótce będzie to możliwe na Zaspie

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na budowę ścieżki rolkarskiej na terenie kompleksu sportowego przy ul. Startowej. Będzie to kolejna atrakcja dla aktywnych w tej części dzielnicy. 16 lipca zaplanowano otwarcie ofert.
04.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przy ul. Startowej jest już boisko, jest bieżnia lekkoatletyczna, a za kilka miesięcy pojawi się tu jeszcze tor wrotkarski
Przy ul. Startowej jest już boisko, jest bieżnia lekkoatletyczna, a za kilka miesięcy pojawi się tu jeszcze tor wrotkarski
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Przyznać trzeba, że rolkarze i wrotkarze "łatwego życia" nie mają. Pieszym często przeszkadzają na chodnikach (łaskawym okiem patrzy się zazwyczaj na małe, uczące się dzieci), niemile są też widziani na drogach rowerowych. Do tego dochodzą nie zawsze równe chodniki bądź place z kiepską nawierzchnią. A chętnych na tego typu aktywność w naszym mieście nie brakuje.

Potrzebę zauważono na Zaspie – Młyńcu. W ubiegłym roku zgłoszono więc projekt do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Zakładał on powstanie miejsca dla miłośników małych czterech (lub więcej) kółek na terenie Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 13, przy ul. Startowej 9. Tutaj, systematycznie od kilku już lat, rozwija się "dzielnicowe centrum sportowe".

Pomysł budowy specjalnego toru dla osób jeżdżących na rolkach i wrotkach okazała się strzałem w dziesiątkę - zwyciężył w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego 2018. Projekt zakłada budowę ścieżki o szerokości 2,5 metra z lokalnymi poszerzeniami do 4 metrów. Jej nawierzchnia wykonana zostanie z betonu asfaltowego w kolorze niebieskim, a dugość całego toru wyniesie 344 metry.

Z ciekawostek: grubość wartwy ścieralnej wspomnianego betonu asfaltowego wyniesie 2 centymetry, warstwa wiążąca – 4 cm, podbudowa z kruszywa łamanego – 15 cm, a warstwa odsączająca wykonana z piasku – 20 cm.

Nawierzchnia ścieżki rolkarskiej ograniczona zostanie obrzeżami betonowymi o wymiarach 8x30x100 cm, które ułozone zostaną na ławie betonowej.

To nie wszystko. W ramach inwestycji zainstalowane zostanie tu również oświetlenie – jednak nie tyle samego toru rolkarskiego, co istniejącego tutaj boiska piłkarskiego oraz terenu wokół niego, dzięki czemu bezpiecznie będzie można spędzać tu czas także po zmierzchu. Do tego wykonane zostanie tzw. odwodnienie liniowe nowego toru i podłączenie do istniejącej kanalizacji deszczowej.

Zgodnie z zapisami zawartymi w ogłoszonym przetargu inwestycja powinna być gotowa pod koniec listopada br.

Przy ul. Startowej 9 z powodzeniem funkcjonuje boisko do gry w piłkę, bieżnia lekkoatletyczna oraz siłownia zewnętrzna.

- Coraz więcej mieszkańców wychodzi z domów i przychodzi na to boisko. I to nie tylko młodych ludzi, widać także coraz więcej seniorów. Ci korzystają głównie z urządzeń siłowni, choć nie tylko. Zainteresowanie boiskiem jest tak duże, że prowadzone są zapisy, jeśli ktoś planuje np. rozegrać tu jakiś mecz – przyznaje Agnieszka Wierzbicka, przewodnicząca Rady Dzielnicy Zaspa – Młyniec. - Mieszkańcy zaczynają się już dopytywać o tor wrotkarski, dlatego cieszę się, że trwa procedura przetargowa. Tutaj dużo osób chętnie jeździ na rolkach. Problem w tym, że w wielu miejscach jest nawierzchnia asfaltowa z kamyczkami, co utrudnia jazdę.

W Gdańsku można obecnie 'poszaleć' na rolkach m.in. na specjalnym torze zbudowanym wokół Stadionu Energa Gdańsk
W Gdańsku można obecnie 'poszaleć' na rolkach m.in. na specjalnym torze zbudowanym wokół Stadionu Energa Gdańsk
Maciej Kosycarz/KFP

Obecnie na rolkach bądź wrotkach można poszaleć w Letnicy. Wokół Stadionu Energa Gdańsk zbudowano bowiem ogólnodostępny tor wrotkarski wyłożony nawierzchnią bitumiczną. Jego długość to 1000 metrów.

W razie kapryśnej pogody można skorzystać z tymczasowego rolkowiska, które po raz kolejny zorganizowano w hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena. Do dyspozycji rolkarzy pozostaje płyta areny głównej o powierzchni 4000 metrów kw. - w każdą niedzielę lipca w godz. 16 – 19.

Mile widziany jest tam każdy - niezależnie od umiejętności jazdy na rolkach.
Na chętnych czekać będzie pięć stref jazdy oraz instruktorzy. Wejście do hali (A1) od godz. 15.45. Wstęp wolny!

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask