W projekt artystyczny „Mój Dom - Miasto Gdańsk” zaangażowało się ponad 60 przedszkoli i punktów przedszkolnych. Koordynatorzy zainicjowali działania z rodzicami i dziećmi na terenie przedszkoli w dziesięciu dzielnicach. Efektem wspólnych działań są kartonowe domy i kamieniczki stworzone przez dzieciaki. Prace plastyczne były zaś punktem wyjściowym do rozmów o tym, co oznacza dla dzieci hasło dom. Gdzie jest dla nas dom, kto go tworzy, kto w nim mieszka, jak możemy wspólnie go budować.
Domki powstałe w poszczególnych przedszkolach połączyły się w wybranych punktach tak, że powstały całe dzielnicowe miasteczka. Dzisiaj i jutro gdańskie przedszkolaki spacerują wraz z nauczycielami i rodzicami zwiedzając swoje miasteczka.
- Celem naszego projektu była chęć integracji środowisk przedszkolnych poprzez wspólne działanie i myślenie – podkreśla pomysłodawczyni i koordynator akcji Ewa Słomińska, dyrektor z Przedszkola im. Panienki z okienka.
Uliczkami miasta widzianego oczami dzieci spacerował dzisiaj wraz z przedszkolakami prezydent Paweł Adamowicz. Mali gdańszczanie zabrali prezydenta na ulicę Dziecięcych Dłoni, do domków na drzewie oraz na Wyspę Sobieszewską. Opowiadali przy tym jak ważny jest dla nich dom i rodzina, która go tworzy.
Zobacz wystawę „Mój Dom – Miasto Gdańsk”
We wtorek i środę, 20 i 21 września, w różnych punktach Gdańska będzie można podziwiać miasteczka, które zbudowały przedszkolaki. Gdańskie kamieniczki, domy i bloki wyrosły m.in. przy Przedszkolu nr 4 (przy ul. Do Studzienki), Przedszkolu nr 16 ( przy ul. Rozłogi), Przedszkolu nr 21 (ul. Mozarta), w klubie osiedlowym Ad-Rem (ul. Czyżewskiego 12), Przedszkole nr 87 (ul. Komandorska 77) oraz w Galerii Handlowej Morena.
W środę, 21 września, domki można zobaczyć na Chełmie w Przedszkolu MegaMocni oraz w parku na Zaspie przy przedszkolu „Małe lwy” (ul. Meissnera 13).
Międzynarodowe Seminarium nauczycieli przedszkolnych
21 września w środę w Dworze Artusa (ul. Długi Targ 43/44) o godz. 10:00 rozpocznie się otwarte dla publiczności „Międzynarodowe Seminarium naukowo-dydaktyczne w ramach projektu ERASMUS + „Partnerstwo rodzice – nauczyciele realizowane w Mieście Gdańsku”.
- Podczas seminarium podejmować będziemy dialog z zaproszonymi gośćmi z Norwegii, Grecji i Wielkiej Brytanii oraz Polski na temat idei partnerstwa w edukacji dla zrównoważonego rozwoju – podkreśla Piotr Kowalczuk Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej.
- W Gdańsku budujemy kapitał społeczeństwa obywatelskiego w szkole i przedszkolu z udziałem rodziców i społeczności lokalnej, z myślą o zrównoważonym rozwoju małego gdańszczanina – kończy Kowalczuk. Nauczyciele przybyli z różnych zakątków Europy zobaczą także gdańskie przedszkola oraz wyjątkowy Wydział Zabaw z Europejskim Centrum Solidarności, gdzie dzieci mogą bawić się w duchu współpracy i poznawać idee solidarności.
Program seminarium:
Jak wspierać dziecko w świecie standaryzacji? O pewnym wariancie sojuszu rodziców i przedszkoli – prof. Dorota Klus – Stańska, Uniwersytet Gdański
Rodzice w oświacie – partnerzy, petenci, czy zło konieczne? – Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej
Idea partnerstwa w Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju – dr Ewa Lewandowska, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Rodzice partnerami w edukacji przedszkolaka - Elżbieta Budych, Przedszkole nr 87 w Gdańsku
Organizatorami seminarium są Miasto Gdańsk, Zakład Badań nad Dzieciństwem i Szkołą Uniwersytetu Gdańskiego, Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.
Przedszkola w Gdańsku
W Gdańsku jest obecnie 58 przedszkoli publicznych, w których jest łącznie ponad 5700 dzieciaków. 1 września tego roku blisko 1200 przedszkolaków rozpoczęło edukację przedszkolną na zasadzie miejsc upublicznionych w przedszkolach niepublicznych.
Od roku 2010 Miasto wybudowało 3 przedszkola (przy ul. Nieborowskiej, ul. Dulina, ul. Człuchowskiej) oraz 3 żłobki (przy ul. Królewskie Wzgórze, ul. Wilanowskiej, ul. Olsztyńskiej). Obecnie w budowie znajdują się 2 kolejne przedszkola (przy ul. Dąbka i ul. Damroki). Sześć gdańskich przedszkoli jest przygotowywanych do termomodernizacji z dofinansowaniem z RPO. Wartość przygotowywanych inwestycji ok. 3 mln PLN.
Ponadto w Gdańsku działa 81 przedszkoli niepublicznych oraz dodatkowo 30 punktów przedszkolnych, a także 1 przedszkole integracyjne, 2 przedszkola specjalne i 1 zespół przedszkolny. W tych placówkach jest ponad 6000 miejsc dla małych gdańszczan.