• Start
  • Wiadomości
  • Rzemieślnicy będą rządzić Ołowianką w ostatni weekend lipca

Rzemieślnicy będą rządzić Ołowianką w ostatni weekend lipca

Pomorskie Święto Rzemiosła po raz drugi odbędzie się w ramach największej handlowej imprezy plenerowej w tej części Europy. Na Ołowiance pracować będą m.in. zduni, kowale, szewcy, stolarze, a nawet witrażownik. Będzie można przyjrzeć się ich kunsztowi i porozmawiać o fachu. Wszystko to będzie działo się na Ołowiance, w sąsiedztwie zwodzonej kładki łączącej brzegi Motławy.
28.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu powstający dzban, który jest rzeźbiony dwiema ludzkimi dłońmi
Przyjdź w weekend na wyspę Ołowianka. Zobacz, jak pracują pomorscy rzemieślnicy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Święto rzemieślników po raz drugi

W sobotę i niedzielę, 29-30 lipca br., odbędzie się II edycja Pomorskiego Święta Rzemiosła - na "Przystanku Pod Żaglami", na wyspie Ołowianka. Jego głównym celem jest prezentacja i promocja pomorskiego rzemiosła.

Na Ołowiance, na dwa dni, powstanie więc przestrzeń, gdzie pomorscy rzemieślnicy będą prezentować swój fach, działalność i pasje. Na miejscu będzie można spotkać przedstawicieli zawodów unikatowych, takich jak: zdun, modystka, kowal, szewc - kaletnik, obuwnik czy witrażownik. Obecni będą też tacy rzemieślnicy jak: złotnik-jubiler, stolarz, tapicer, kamieniarz, piekarz, cukiernik, wędliniarz, fryzjer i przedstawiciele branży motoryzacyjnej. Kto zajrzy na Pomorskie Święto Rzemiosła będzie miał więc szansę zapoznać się z tradycją poszczególnych zawodów, słuchając opowieści rzemieślników oraz zwiedzając stanowiska rzemieślnicze.

Pomorska Ekonomia Społeczna na 763. Jarmarku Św. Dominika

Jakie atrakcje zaplanowano?

Święto rozpocznie się w sobotę, 29 lipca o godz. 10.00, tradycyjną Mszą Świętą w intencji pomorskiego rzemiosła, w Bazylice Mariackiej. Następnie ulicami Głównego i Starego Miasta przejdzie uroczysta Parada Rzemieślników (start o godz. 11.00 przy Bazylice Mariackiej), w której udział wezmą: przedstawiciele Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw i pomorskich Cechów, honorowi patroni Święta i ich reprezentanci, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, pomorscy rzemieślnicy, przedstawiciele instytucji partnerskich i współpracujących, przyjaciele rzemiosła oraz wszyscy zainteresowani. Wyjątkowe dopełnienie stanowić będą towarzyszące orszakowi - kaszubska orkiestra oraz gdańskie mieszczki i patrycjuszki ze Stowarzyszenia Nasz Gdańsk.

Uroczyste otwarcie wydarzenia nastąpi o godz. 11.40 na wspomnianym już Przystanku pod Żaglami.

Warto tam zajrzeć także w godzinach popołudniowych, gdyż przez cały dzień nie zabraknie atrakcji, a więc: opowieści o rzemiośle, prezentacji zawodów rzemieślniczych, rozmów o nauce zawodów rzemieślniczych, występów artystów, konkursów, gry miejskiej, animacji dla dzieci czy degustacji rzemieślniczych smakołyków. Pierwszy dzień Święta zwieńczy koncert Agnes Violin, a drugi występ wokalno-instrumentalny Magdaleny Niedbały-Kawęckiej - regionalistki, kresowianki i absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Oficjalnie otwarto 763. Jarmark św. Dominika

Wsparcie dla hospicjum

Podczas wydarzenia organizatorzy będą również zachęcać do wspierania Hospicjum „Pomorze Dzieciom”, organizując akcję charytatywną „Czesanie za uśmiech”. Wstęp na całe wydarzenie jest bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Patroni honorowi: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców - Adam Abramowicz, Wojewoda Pomorski - Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz i Prezes Związku Rzemiosła Polskiego - Jan Gogolewski.

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord