• Start
  • Wiadomości
  • Święto przedsiębiorców wrażliwych na człowieka podczas Jarmarku św. Dominika

Święto przedsiębiorców wrażliwych na człowieka podczas Jarmarku św. Dominika

- Cieszę się, że Gdańsk i Pomorze mają się czym pochwalić, jeśli chodzi o ekonomię społeczną - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - To wykorzystanie umiejętności i talentów osób, które mają trudności w odnalezieniu się na rynku pracy. W piątek, 2 sierpnia 2024 roku, na skwerze Heweliusza w Gdańsku odbyło się Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej. 
02.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2024-08-02-ekonomia-spoleczna-025_949x633.JPG
Stoisko Fundacji Przystań i jej podopieczni podczas Święta Pomorskiej Ekonomii Społecznej na Jarmarku św. Dominika
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Hospicjum dziecięce ma 20. lat. "Pomaganie uzależnia jak cukier"

Podczas 764. Jarmarku św. Dominika, podobnie jak w ubiegłych edycjach, odwiedzający mogą poznać bogatą ofertę podmiotów ekonomii społecznej. To najczęściej fundacje i stowarzyszenia, które w swojej działalności biznesowej pomagają osobom, które z uwagi na różne uwarunkowania np. zdrowotne mają kłopoty ze znalezieniem pracy.

Co to jest ekonomia społeczna?

Ekonomia społeczna oznacza prowadzenie działalności gospodarczej łączącej cele ekonomiczne (zarobek) i społeczne (pomaga zapobiegać wykluczeniu).

Podmiotami ekonomii społecznej są miejsca zatrudniające osoby, którym z jakiegoś powodu ciężej jest trafić na rynek pracy (np. niepełnosprawność czy długotrwałe bezrobocie). Podmioty te mogą działać w bardzo szerokim wachlarzu branż, na przykład związanych z gastronomią, opieką nad osobami w wieku senioralnym czy też poświęconych tworzeniu dekoracji.

Przedsiębiorcy wrażliwi na człowieka. Stoiska podmiotów ekonomii społecznej na Jarmarku św. Dominika

W ekonomii społecznej chodzi o godność człowieka

- W ekonomii społecznej chodzi przede wszystkim o to, żeby wykorzystać umiejętności i talenty osób, które z różnych przyczyn mogą wydawać się nieprzydatne na rynku pracy - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas uroczystości. - Właśnie wola przedsiębiorców, ich pomysły, umiejętność tworzenia miejsc pracy w gastronomii, umiejętność tworzenia pięknych rzeczy, promowanie godności człowieka poprzez zarabianie, chociaż częściowo, na własne utrzymanie, jest tym, co jest bardzo ważne dla nas w Gdańsku. Przede wszystkim chodzi o godność drugiego człowieka, o równość. Dlatego bardzo dziękuję wszystkim przedsiębiorcom ekonomii społecznej, którzy tak dzielnie stają do boju na wolnym rynku.

Pomogą pracującym matkom. Rusza program opieki nad dziećmi do lat 3

Prezydent Dulkiewicz dodała, że jako konsumenci podejmujemy różne decyzje: wybieramy, gdzie pójdziemy na kawę, gdzie zjemy obiad, co kupimy. 

2024-08-02-ekonomia-spoleczna-011_949x633.JPG
Nz. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas piątkowej uroczystości. - W ekonomii społecznej chodzi przede wszystkim o to, żeby wykorzystać umiejętności i talenty osób, które z różnych przyczyn mogą wydawać się nieprzydatne na rynku pracy - powiedziała prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- Zwracajmy uwagę na to, kto jest producentem, kto dostarcza wybraną przez nas usługę, wybierajmy świadomie - dodała prezydent Gdańska. -  W ten sposób także wspieramy ekonomię społeczną.  

Jarmark św. Dominika bogatszy dzięki myśleniu o drugim człowieku 

Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Pomorskiego, podmioty ekonomii społecznej, po raz kolejny mogą prezentować swoją działalności podczas Jarmarku Św. Dominika.

Na odwiedzających czeka 13 stanowisk, które rotacyjnie pojawiać się będą na trzech stoiskach promocyjnych Pomorskiej Ekonomii Społecznej - jedno stoisko na ul. Ołowianka, a dwa na ul. Szerokiej, w ramach organizowanej przez regionalny samorząd Uliczki Pomorskiej.

Złóż wniosek o bon energetyczny. Gdańskie Centrum Świadczeń czeka na wnioski

- Jako Międzynarodowe Targi Gdańskie cieszymy się, że możemy tę malutką cegiełkę dołożyć i dać Wam miejsce, platformę, do rozmowy, do integracji, do pokazywania swoich usług i produktów - powiedział Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Dzięki temu na pewno Jarmark św. Dominika jest bogatszy o wartości, o dobro które tworzycie. To jest impreza handlowa, ale ekonomia społeczna to nie tylko twarda gra rynkowa, to gra rynkowa z wartościami myślenia o drugim człowieku, to ekonomia z celem. 

2024-08-02-ekonomia-spoleczna-004_949x633.JPG
Na odwiedzających czeka 13 stanowisk, które rotacyjnie pojawiać się będą na trzech stoiskach promocyjnych Pomorskiej Ekonomii Społecznej - jedno stoisko na ul. Ołowianka, a dwa na ul. Szerokiej, w ramach organizowanej przez regionalny samorząd Uliczki Pomorskiej
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- Zawsze marzyliśmy, żeby pokazać ekonomię społeczną, by nią się pochwalić - dodała wicewojewoda Anna Olkowska-Jacyno, członkini Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. - Ekonomia społeczna to przede wszystkim człowiek, zysk jest oczywiście ważny, ale przede wszystkim jest to integracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tworzenie ekonomii, którzy współpracują z nami, wskazują drogę rozwiązania. 

Pakt na rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej 

Małgorzata Niemkiewicz, przewodnicząca Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej poinformowała, że w ciągu ostatniego roku udało się stworzyć Pakt na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej. 

Filmy z klimatem przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie. Od 1 sierpnia

- To pomorski dokument skierowany do samorządowców po to, by ich zachęcić, wesprzeć we wszystkich pomysłach, które mogą się narodzić, żeby wspierać warunki rozwoju ekonomii społecznej - powiedziała Małgorzata Niemkiewicz. - W całym kraju od niedawna dostępny jest program "Premia Społeczna". Chętnych do tego, żeby działać jest bardzo dużo, ale to są podmioty, które potrzebują dobrej atmosfery i wsparcia, więc "Premia Społeczna" to taki program dla samorządowców, za którym idą pieniądze, by wesprzeć ich starania w zakładaniu nowych podmiotów lub rozszerzaniu nowych działalności. Robimy to nie tylko na pomorskim podwórku, ale w całej Polsce. Za rok, jak będzie nam dane spotkać się tutaj, będziemy mogli opowiedzieć o kolejnych przedsięwzięciach, bo możliwość współpracy i rozwoju jest coraz większa. 

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE ŚWIĘTA EKONOMII SPOŁECZNEJ 



TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord