• Start
  • Wiadomości
  • Święto nietoperzy przy Zbiorniku Wody Stara Orunia w weekend

Święto nietoperzy przy Zbiorniku Wody Stara Orunia w weekend. Ostatnia okazja w roku

Nietoperze zlatują do Zbiornika Wody Stara Orunia na zimową hibernację. Wkrótce zawitają tu nocki duże, gacki brunatne, nocki Netterera i inne gatunki. Zanim zbiornik zostanie zamknięty na wyłączność skrzydlatych ssaków, odbędzie się tam piknik połączony ze zwiedzaniem.
23.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ludzie w przebraniach
Na pikniku pojawią się nietoperze-maskotki
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Zbiornik Wody Stara Orunia jest największym  siedliskiem nietoperzy w województwie pomorskim. Święto Nietoperzy odbędzie się tu w weekend, 24-25 sierpnia. Na skwerze przed Zbiornikiem Wody Stara Orunia pojawi się strefa piknikowa. Przy okazji będzie się można dowiedzieć od ekspertów - chiropterologów - jak wyglądają nietoperze, czym się żywią, jakie mają zwyczaje. 

Uwaga: uczestnictwo w pikniku jest bezpłatneGłówne atrakcje:

  • Zajęcia kreatywne DIY zarówno dla młodszych, jak i starszych fanów nietoperzy – stwórz własne nietoperzowe dzieła sztuki.
  • Malowanie buziek – zamień się w nietoperza dzięki naszym artystom od face paintingu.
  • Spotkanie z chiropterologami – w sobotę 24.08 i niedzielę 25.08 o 14:00 i 16:00, dowiesz się więcej o życiu i zwyczajach nietoperzy podczas prelekcji specjalistów, zbiórka przed zbiornikiem.
  • Gogle VR z przygodami Arkadiusza Nietoperza – wejdź do wirtualnego świata i przeżyj niezapomniane przygody!
  • Zdjęcia z maskotkami-nietoperzami – uchwyć rodzinne wspomnienia z naszymi uroczymi nietoperzowymi bohaterami!
  • Spotkanie z Arkadiuszem Nietoperzem – poznaj nietoperzowego przewodnika i dowiedz się więcej o jego przygodach.
  • Koło wiedzy z nagrodami – sprawdź swoją wiedzę o nietoperzach i zgarnij niespodzianki za poprawne odpowiedzi!
  • Nietoperkowe memo – zabaw się w grę pamięciową z nietoperzami w roli głównej.
  • Puzzle wielkogabarytowe – zbuduj ogromne obrazki przedstawiające naszych skrzydlatych przyjaciół.

Dla każdego, kto przyjdzie do fioletowego namiotu i pokaże nietoperzowe przebranie lub element stroju - niespodzianka!

ludzie zwiedzają podziemny korytarz
W czasie pikniku będzie można zwiedzić podziemny Zbiornik Wody Stara Orunia
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Zbiornik Wody Stara Orunia 

Poza piknikiem będzie też możliwość zwiedzania Zbiornika Wody. Ta przyjemność jest jednak biletowana. Wejście do Zbiornika Wody Stara Orunia kosztuje 20 zł (dla dzieci do 4 lat wstęp bezpłatny), a bilet grupowy (do 30 osób) to maksymalnie 200 zł.

Bilety na zwiedzanie zbiornika dostępne są tutaj. 

Zbiornik Wody Stara Orunia znajduje się na wzgórzu w pobliżu parku Oruńskiego. Powstał w 1869 roku i był pierwszym zbiornikiem, z którego nowoczesnymi wodociągami płynęła do gdańszczan woda. Rezerwuar budzi skojarzenia sakralne ze względu na klasyczną konstrukcję, z czerwonej cegły, złożoną z naw i arkad, wyprodukowaną w gdyńskich Kolibkach . Zbiornik został wybudowany na planie kwadratu o boku długości 40 m, a jego wysokość to ponad 5 m.

Zbiornik Wody znów otwarty! 

Choć leży głęboko pod ziemią, Zbiornik Wody Stara Orunia pełnił dawniej rolę wieży ciśnień, zaopatrując mieszkańców Gdańska w wodę pitną z jedynego wówczas ujęcia wody w Pręgowie. Dał początek nowoczesnemu, rozwijanemu do dziś systemowi wodociągowemu Gdańska. Pod względem wartości architektonicznej i atrakcyjności nie ustępuje w niczym słynnej Podziemnej Katedrze w Łodzi czy Filtrom Warszawskim, przy czym jest od tych obiektów starszy – został oddany do użytkowania w 1869 roku.

Zbiornik Wody Stara Orunia jest największym siedliskiem nietoperzy w województwie pomorskim. Dzięki współpracy z sympatykami tych skrzydlatych ssaków udało się pogodzić funkcję ochrony siedliska z ochroną kulturową.

Wyłączony z eksploatacji w latach 70. (w 1978 r. ostatecznie odłączony od systemu), stał się jednym z najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce Północnej. Każdej zimy od czasu rozpoczęcia systematycznego liczenia osobników, znajduje się w nim kilkaset sztuk z niemal pełnego przekroju gatunkowego nietoperzy występujących w Polsce. W Zbiorniku Wody Stara Orunia hibernują m. in. nocki rude, nocki Natterera, nocki duże i gacki brunatne. Udało się tam znaleźć także bardzo rzadkiego i zagrożonego wyginięciem nocka łydkowłosego.

nietoperz na ścianie
Główny bohater pikniku
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Coś niecoś o nietoperzach

Nietoperzy nie należy się bać, nie są groźne dla człowieka. Są kojarzone z nocnym trybem życia. Specyfiką tego zwierzęcia jest też zdolność do echolokacji. Lecący nietoperz wysyła ultradźwięki, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, które odbite od przeszkody czy ofiary powracają informując zwierzę o otaczającym świecie. W ten sposób ssak potrafi określić położenie nawet małego komara. 

W Polsce jest 27 gatunków nietoperza. Wszystkie są objęte ochroną. Najmniejszy z nich, to podkowiec mały (łac. rhinolophus hipposideros), który osiąga jedynie 4 cm długości, a największy z nich to borowiec wielki (łac. nyctalus noctula), osiągający do 8 cm długości tułowia, zaś rozpiętość jego skrzydeł może wynieść nawet 45-50 cm.
 
Nietoperz żywi się owadami, dzięki czemu przyczynia się do likwidowania uciążliwych szkodników.

TV

Przystanek Smaków na 764. Jarmarku św. Dominika