• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Solidarności. Co się dzieje w pierwszy dzień obchodów 4 czerwca 1989

Święto Wolności i Solidarności. Co się dzieje w pierwszy dzień obchodów 4 czerwca 1989

Aleksandra Dulkiewicz i Michał Rusinek czytają bajki, zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem oraz z uczestnikami wydarzeń lat 70. i 80, wręczenie nagród im. Bądkowskiego, wystawy, spotkania, koncerty. Otwarcie Święta Wolności i Solidarności przed ECS o godz. 10.00. Na zakończenie pierwszego dnia na Placu Zebrań Ludowych zagrają Wojtek Mazolewski Quintet, Voo Voo z grupą 23. bębniarzy Ritmo Bloco oraz Tomasz Organek.
31.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tomasz Organek na Placu Zebrań Ludowych w maju 2018 roku podczas święta studentów - Juvenaliów
Tomasz Organek na Placu Zebrań Ludowych w maju 2018 roku podczas święta studentów - Juvenaliów. W sobotę, 1 czerwca, będzie jedną z gwiazd Koncertu "Wolność"
fot. Mateusz Ochocki/KFP

 

W dniu 4 czerwca przypada 30. rocznica symbolicznego upadku komunizmu, jakim było absolutne zwycięstwo kandydatów Solidarności w pierwszych, częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989 roku.

Z tej okazji w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca trwa Święto Wolności i Solidarności. W wielu miejscach miasta odbywać się będą koncerty, wystawy, spotkania, konferencje, debaty.

We wtorek, 4 czerwca, kulminacja obchodów. O godz. 12.00 przy budynku Europejskiego Centrum Solidarności podpisana zostanie Deklaracja Wolności i Solidarności , wspólnie odśpiewamy Hymn Polski. O godz. 17.30 na Długim Targu zaplanowano zrobienie Rodzinneego zdjęcia Polaków m.in. z Donaldem Tuskiem, Lechem Wałęsą i Aleksandrą Dulkiewicz.

Zobacz konferencję z udziałem władz Miasta i organizatorów:


Jakie atrakcje czekają nas w sobotę, 1 czerwca, w pierwszym dniu Święta Wolności i Solidarności?


O godz. 10.00 oficjalne rozpoczęcie przed budynkiem ECS. A potem m.in.:

Bajki w bibliotece 

W ECS bajki czytać będą prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Patrycja Krzemińska - inicjatorka akcji „Ostatnia Puszka Pana Prezydenta”, Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz, pisarz oraz aktorzy Marta Jankowska i Piotr Jankowski. Po każdej przeczytanej książeczce na dzieci czekają warsztaty plastyczne.

Zwiedzanie z uczestnikami wydarzeń wystawy stałej ECS

Europejskie Centrum Solidarności z okazji Święta Wolności i Solidarności zaprasza na zwiedzanie wystawy stałej z uczestnikami wydarzeń. Oprowadzać będą Jerzy Kośnik, Krzysztof Dowgiałło i Leszek Dziumowicz, Antoni Tokarczuk.

 

Okrągły stół podczas obrad 1989 roku
Okrągły stół podczas obrad 1989 roku
fot. materiały organizatora

 

Film: "Opowieści okrągłego stołu"

Projekcja filmu oraz spotkanie z Leszkiem Dziumowiczem - reżyserem, operatorem dźwięku i obrazu, który wspólnie z Piotrem Bikontem był reżyserem "Opowieści okrągłego stołu" oraz odpowiadał za jego dźwięk.

Rodzina przy stole - warsztaty

Tylko w sobotę i niedzielę (1-2 czerwca) w ECS spotkania rodziców i opiekunów, którzy chcą wiedzieć więcej o swoich dzieciach, słuchać mądrzej, budować zdrowe relacje, nie powielać starych błędów i być w rodzicielstwie szczęśliwymi. Wśród tematów: „Wolność wyboru, czy więcej znaczy lepiej?”, „Jakiego przywództwa potrzebują dzieci?”.

Zwiedzanie z przewodnikiem

O wystawie stałej ECS oprowadzą certyfikowani przewodnicy, którzy opowiedzą o eksponatach i pamiątkach. Spacer przeznaczony jest dla młodzieży i osób dorosłych. Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc odbywa się przez stronę ECS: www.ecs.gda.pl

Filmy w kinie plenerowym

Przy sali BHP przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6 w kinie plenerowym, wieczorem pokazane będą filmy: „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego i „Trzy kolory. Czerwony” Krzysztofa Kieślowskiego.

 

Pamiątki z lat 70. i 80. XX wieku można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności. Organizatorzy czekają na następne
Pamiątki z lat 70. i 80. XX wieku można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności. Organizatorzy czekają na następne
fot. ECS

 

W dniach 1-2 oraz 4 czerwca prowadzona będzie zbiórka pamiątek w ECS.

- Naszym marzeniem jest, aby zgromadzić najpełniejszy materiał dokumentujący opór społeczny wobec władzy komunistycznej w latach 1970-1989. Wdzięczni jesteśmy za każdy dar – mówią organizatorzy.

Fragment zbiorów jest prezentowany na wystawie stałej.

Wręczenie nagród imienia Lecha Bądkowskiego

Wręczone zostaną wyjątkowe nagrody - Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego dla: Gdańskiej Organizacji Pozarządowej Roku, Gdańskiego Darczyńcy Roku oraz dla Gdańskiego Społecznika Roku. Wstęp wolny.

Uroczystość odbędzie się w Strefie Społecznej - namioty przy historycznej Sali BHP. Wstęp wolny. Transmisja od godz. 17.00 na www.gdansk.pl.

Rozmowy na temat

Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanawiamy się nad sukcesami i wyzwaniami codzienności.

Tematem pierwszego spotkania w ECS jest: Czy demokracja dobrze służy polskiej przyrodzie? Gościem będzie Adam Wajrak - dziennikarz, działacz na rzecz przyrody i jej popularyzator, którego rodzina mieszkała przy jednym podwórku z legendą polskiej opozycji Jackiem Kuroniem.

Transmisja na żywo na www.gdansk.pl od godz. 18.00. 

Koncert Wolność

O godz. 20.00 na Placu Zebrań Ludowych wystąpią Wojtek Mazolewski Quintet, Voo Voo z grupą 23. bębniarzy Ritmo Bloco, oraz Tomasz Organek ze swoim zespołem.

Nie zabraknie innych znanych polskich artystów, m.in. Lecha Janerki, Johna Portera i sióstr Pauliny i Natalii Przybysz, które wystąpią w chórkach wraz z mamą, Ewą.

Jak informują organizatorzy, być może zjawią się też goście zza oceanu - ale to będzie niespodzianka. Wstęp wolny.


Więcej o Święcie Wolności i Solidarności

Wszystkie wydarzenia na stronie 2019gdansk.pl

 

TV

Park Oliwski upiększony dyniami