• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Strefa Społeczna - debaty, spotkania, food trucki

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Strefa Społeczna - debaty, spotkania, food trucki

W ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich przy ECS działa ogromna Strefa Społeczna. W namiotach rozstawiło się około 200 organizacji pozarządowych z Pomorza, Polski i Europy. - Dziękuję, że macie gotowość i otwartość do rozmowy, a to, że tu jesteście, świadczy o tym, że wam bardzo zależy - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. W strefie nie brakuje też food trucki i didżeja.
01.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka osób odświętnie ubranych na scenie. W środku kobieta z mikrofonem
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas otwarcia Strefy Społecznej
fot. Mateusz Filipski

Święto Wolności i Praw Obywatelskich rozpoczęte

Tereny postoczniowe tętnią życiem. Strefę Społeczną opanowały organizacje pozarządowe, a na scenach trwają debaty i rozmowy o demokracji, wolności i społeczeństwie obywatelskim. Bogaty program obchodów zapewnia różnorodność tematów i form przekazu. Rozpoczęło się świętowanie 35. rocznicy częściowo wolnych wyborów z 1989 roku, które potrwa do 4 czerwca. Wiele wydarzeń transmitowanych jest na portalu miejskim gdansk.pl.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich zainaugurowało podniesienie polskiej flagi na najwyższy w Gdańsku maszt. Wyjątkowej flagi, bowiem biało-czerwony patchwork, złożony z kilkuset skrawków materiału, stworzyli wspólnie w 2019 roku mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Od tego czasu co roku powiewa nad miastem z okazji obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca.

Strefa Społeczna zainaugurowana

W samo południe zainaugurowano także Strefę Społeczną, która znajduje się na Placu Porozumienia Gdańskiego.

 Cieszę się, że przyjęliście nasze zaproszenie do współpracy. Witam w Gdańsku niemal 200 organizacji pozarządowych z całego kraju, które działają w obszarach tak różnych, jak i my jesteśmy różni tutaj w Polsce. W najbliższych dniach będziemy rozmawiać o ważnych sprawach, które nurtują wiele obywatelek i obywateli. Dziękuję, że macie gotowość i otwartość do rozmowy, a to, że tu jesteście, świadczy o tym, że wam bardzo zależy – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Pamiętajmy także, że za tydzień, 9 czerwca są wybory do Parlamentu Europejskiego. Europa także pojawia się w tematach wielu debat. Świętujmy, szanujmy się wzajemnie i uczmy się od siebie. Czerpiemy z doświadczeń naprawdę bardzo bogatej Polski, którą współtworzą różni ludzie i wy jesteście emanacją tego społeczeństwa obywatelskiego.


ZOBACZ FILM Z OTWARCIA STREFY SPOŁECZNEJ

 

Już po raz piąty przestrzeń, która znajduje się Placu Porozumienia Gdańskiego opanowały organizacje pozarządowe. W ośmiu halach można spotkać niemal 200 organizacji z całej Polski zajmujących się m.in. edukacją, ekologią, kulturą, polityką, dziennikarstwem, zdrowiem i wszelkiego rodzaju wsparciem drugiego człowieka. W ramach Strefy funkcjonują także Scena Wolność i Scena Praw Obywatelskich, na których odbywają się spektakle, debaty i rozmowy z aktywistami oraz przedstawicielami nauki, mediów i polityki.

Swoje debaty w czterech halach prowadzą także fundacje i stowarzyszenia współpracujące z Fundacją Gdańską przy tworzeniu Strefy Społecznej. 

mapa strefa spoleczna
Mapa Strefy Społecznej
mat. Fundacja Gdańska

W uroczystym otwarciu Strefy społecznej wziął udział także Zbigniew Janas, działacz opozycji w PRL, bohater Sierpnia 80’, Piotr Stec, przewodniczący Rada Narodowego Instytutu Wolności, Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska oraz Piotr Perzyński, przedstawiciel Parlamentu Młodych RP, która to od sobotniego poranka obraduje w ECS.

- To jest wielki zaszczyt, że po raz piąty obchodzimy w Gdańsku Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Przez te 5 lat Polska się bardzo zmieniła. Mamy wolność, jesteśmy krajem, który stoi frontem do Zachodu i jest dumnym i równoprawnym członkiem wspólnoty europejskiej. I to bardzo pozytywna zmiana, w którą zaangażowane było społeczeństwo obywatelskie i wiele organizacji pozarządowych, za co bardzo dziękuję. Ale te 5 lat to również inna rzeczywistość. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zadajemy sobie w Polsce fundamentalne pytanie o bezpieczeństwo. Ja jednak wierzę, że to społeczeństwo obywatelskie, które nie dało sobie wydrzeć wolności, nie da sobie również wydrzeć bezpieczeństwa. Polska pozostanie krajem bezpiecznym, wolnych, uśmiechniętych i  szczęśliwych ludzi współtworzących Europę – mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, współorganizator wydarzenia..

- Rok temu w tym samym miejscu zainaugurowaliśmy kampanię „Nie śpij, bo Cię przegłosują” i udało się, osiągnęliśmy rekordową frekwencję wyborczą w naszym kraju. Jako społeczeństwo obywatelskie stworzyliśmy demokratyczną rewolucję. A teraz chcemy tę siłę wzmocnić. Chcemy się bawić, cieszyć i wymieniać doświadczeniami z całej Polski. Ale czasy są dramatyczne. Mamy świadomość, że nasza demokracja jest ważną częścią Europy i trzeba o niej rozmawiać – mówił Basil Kerski, dyrektor ECS, współorganizator Święta Wolności i Praw Obywatelskich.


ZOBACZ CO DZIAŁO SIĘ W STREFIE SPOŁECZNEJ PIERWSZEGO DNIA

Strefa dwa razy większa

Tegoroczna Strefa Społeczna jest dwa razy większa niż w zeszłym roku. Na jej terenie jest także Strefa dla Dzieci a w niej m.in. dmuchańce, giga gry, jenga, malowanie twarzy, bitwa morska oraz inne gry i zabawy prowadzone przez animatorów. Na odwiedzających czekają również food trucki, strefa relaksu, pokazy kowalstwa i wiele atrakcji przygotowanych przez trzeci sektor i organizatorów.  

W sobotę, 1 czerwca, Strefę Społeczną można odwiedzać do godz. 21.00, w niedzielę, 2 czerwca, do godz. 16.00.

Szczegółowe opisy planowanych wydarzeń można znaleźć na stronie www.4czerwca.gdansk.pl.

Ludzie obecni w strefie

Strefa Społeczna to ogromne namioty, w których swoje stoiska rozstawiło 200 organizacji pozarządowych z Pomorza i Polski. 

Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, która zorganizowała Strefę Społeczną, mówi gdansk.pl: - Jest tu ponad 200 organizacji pozarządowych, od kół gospodyń wiejskich, przez stowarzyszenia edukacyjne, ekologiczne, wyznaniowe, feministyczne, organizacje zajmujące się niepełnosprawnymi, lasami, zwierzętami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: jest strefa dla dzieci, jedzenie, picie, nawet didżej grający muzykę między spotkaniami. 

Bendykowski zapewnia, że w Strefie "można zanurzyć się w dyskusjach na każdy temat": - W mieście wolności i solidarności wierzymy w aktywność obywatelską. To społeczeństwo obywatelskie obaliło komunizm w 1989 roku i uratowało nam wolność pół roku temu. Dlatego strefa jest otwarta i nie ma w niej cenzury. U nas każdy znajdzie swoje miejsce. Mamy dyskutantów od Marka Jurka i Łukasza Warzechy po organizację Wolna Palestyna, choć ja osobiście jestem osobą proizraelską. Gdańsk jest miastem wolności, więc każdy kto jest kulturalny i szanuje drugiego człowieka, może dyskutować. Pełne spektrum, żeby można było wysłuchać różnych głosów.

Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej
Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej
Gzregorz Mehring/gdansk.pl

Tomasz Diakun, na co dzień skrzypek Filharmonii Gdańskiej, stoi w Strefie Społecznej przy stoisku internetowego Radia Spin i gra na żywo muzykę Krzysztofa Komedy z winylowej płyty. 

Na stoisku tuż obok Tymon Mikulski, absolwent kryminologii na UG, zachęca kobiety, aby przyłączyły się do treningów piłki nożnej w ramach drużyny "Ich własna liga". Stowarzyszenie z Biskupiej Górki krzewi miłość do futbolu wśród kobiet czy osób z niepełnosprawnościami. 

Jeszcze dalej Marta Magott, radna miasta Gdańska, stoi z małym pieskiem przy stoisku Stowarzyszenie Tolerado. Na stole tęczowa flaga i możliwość rozmowy o literach: L, G, B, T i innych.   

Gdańska radna Marta Magott, po prawej, w rozmowie w Strefie Społecznej
Gdańska radna Marta Magott, po prawej, w rozmowie w Strefie Społecznej
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jako, że jest dosyć gorąco, na miejscu są też medycy i ujęcia wody. Są oczywiście food trucki. 

Czy strefa spełnia swoje zadania? Tymon Mikulski z "ich własnej ligi": - Dla mnie najważniejsze jest modne dziś słowo "sieciowanie", czyli możliwość spotkania się z innymi ludźmi, poznania ich, omówienia możliwości współpracy z innymi organizacjami.  

Radna Marta Magott z Tolerado: - Dostajemy kolejną przestrzeń, na której możemy się pokazać. Cieszę się, że nie musimy już wywarzać drzwi, tylko jesteśmy po prostu zapraszani przez miasto do uczestnictwa. 

Strefa Społeczna, poza stoiskami NGO-sów, to także duże sceny, na których w sobotę i niedzielę (1-2 czerwca) odbywają się debaty i panele dyskusyjne.

Jacek Bendykowski w Fundacji Gdańskiej: - Są z nami znakomici dziennikarze: Magdalena Rigamonti, Tomasz Sekielski, Brygida Grysiak, Małgorzata Niezabitowska czy Martyna Wojciechowska. Plejada dobrych nazwisk. Zapraszamy!

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta