Jaki jest związek między płcią a karierą w polityce? Ciekawa debata kobiet

Jak to jest być kobietą, która pełni rolę przywódczą? Czy kobiety powinny głosować na kobiety? Jakie ma znaczenie płeć w działalności publicznej? - na takie m.in. pytania odpowiadały w niedzielę, 1 czerwca, podczas debaty w trakcie Święta Wolności i Praw Obywatelskich, cztery liderki gdańskiej i regionalnej polityki. Ciekawą dyskusję o roli płci w działalności publicznej zorganizował Komitet Obrony Demokracji Pomorze. 
02.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia sześć kobiet siedzących w jasnym, dobrze oświetlonym pomieszczeniu, prawdopodobnie podczas panelu dyskusyjnego lub spotkania tematycznego. Pomieszczenie jest ozdobione biało-czerwonymi elementami, a na ścianie w tle widać napis Pokolenia  oraz zdjęcia twarzy różnych osób.
Od lewej: Ewa Topór-Nawarecka - prowadząca debatę, Małgorzata Antuszewicz - wiceprzewodnicząca KOD Pomorze, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Magdalena Adamowicz - europosłanka Koalicji Obywatelskiej, Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska, Agnieszka Pomaska - posłanka Koalicji Obywatelskiej
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Kto uczestniczył w dyskusji?

W debacie “Kobiety - wybieramy - głosujemy - działamy!” wzięły udział (w kolejności alfabetycznej):
 
  • Magdalena Adamowicz - europosłanka Koalicji Obywatelskiej
  • Małgorzata Antuszewicz - nauczycielka, wiceprzewodnicząca KOD Pomorze
  • Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
  • Agnieszka Pomaska - posłanka Koalicji Obywatelskiej
  • Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska
Prowadzącą była Ewa Topór-Nawarecka - psychoterapeutka, członek władz krajowych KOD. 
Zdjęcie przedstawia dwie kobiety siedzące i biorące udział w dyskusji. Obie są skupione na rozmowie, a ich wygląd i mowa ciała sugerują zaangażowanie w temat. Po lewej stronie znajduje się kobieta z ciemnymi, falowanymi włosami, nosząca okulary. Ubrana jest w białą koszulkę z czerwonym napisem. Trzyma mikrofon w prawej ręce i gestykuluje lewą, co wskazuje na to, że wypowiada się na dany temat z dużą pasją i zaangażowaniem. Ma wyrazisty makijaż i pomalowane na czerwono paznokcie. Po prawej stronie siedzi kobieta w okularach, ubrana w ciemny strój z białą koszulką. Jej blond włosy są proste, a wyraz twarzy sugeruje skupienie i zainteresowanie. Siedzi spokojnie, z rękami opartymi o kolana, co może wskazywać na to, że słucha wypowiedzi swojej koleżanki
Głos zabiera Aleksandra Dulkiewicz, obok niej siedzi Magdalena Adamowicz
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Czy trudno jest być kobiecie liderką?

Jedno z pytań, z którymi musiały się zmierzyć uczestniczki debaty brzmiało: “Jak to jest być w dzisiejszych czasach kobietą-przywódczynią?”.
 
Większość pań stwierdziła, że jest to bardzo trudne pytanie. 

Polskie kobiety (na wsi) mają moc. O dzisiejszych gospodyniach - liderkach. WIDEO i FOTO

- Jakby nie patrzeć mężczyzn liderów w życiu społecznym i publicznym mamy więcej niż kobiet. W ich działaniu widać czasami większą agresję. Ja jednak osobiście stawiam na budowanie zespołu wokół wyznaczonego celu i przekonywanie do wspólnej wizji - odpowiedziała Beata Rutkiewicz, która od grudnia 2023 r. jest pierwszą w historii kobietą na stanowisku wojewody pomorskiego.  
 
Zdaniem Aleksandry Dulkiewicz, bycie przywódcą nie jest łatwe, niezależnie od płci. 
Zdjęcie przedstawia kobietę siedzącą i przemawiającą do mikrofonu podczas jakiejś dyskusji lub panelu. Kobieta ma na sobie jasną, wzorzystą bluzkę i krótkie, ciemnoblond włosy. Jej mimika i gestykulacja wskazują na zaangażowanie w rozmowę, a uśmiech na twarzy sugeruje, że czuje się komfortowo. W lewej ręce trzyma mikrofon, a prawą ręką wykonuje gest, podkreślając swoje słowa. W tle po prawej stronie widać drugą kobietę, siedzącą spokojnie w białej marynarce. Jej długie, ciemne włosy są luźno rozpuszczone, a wyraz twarzy jest neutralny, jakby słuchała wypowiedzi swojej koleżanki.
Beata Rutkiewicz, która od grudnia 2023 r. jest pierwszą w historii kobietą na stanowisku wojewody pomorskiego
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
- Faktem jest jednak, że jako kobiety jesteśmy oceniani dużo surowiej niż mężczyźni. Przyjęło się powszechnie, że nam wolno mniej, mimo tego, że potrafimy być bardzo skuteczne i lepiej zjednujemy ludzi do wspólnego działania - dodała. 
Magdalena Adamowicz wskazała, że są dwa modele przywództwa. 
 
- Pierwszy to typ generała, wydającego rozkazy i rządzącego twardą ręką, który bardziej kojarzy się z mężczyznami. Drugi jest mi bliższy - to znaczy bycie z ludźmi, słuchanie ich oraz motywowanie, a nie pchanie i ciągnięcie za rękę. I dlatego kobiety są bardziej sprawcze - oceniła Magdalena Adamowicz. 

Na kogo ma głosować kobieta?

Kolejne pytanie, jakie padło podczas debaty, miało nieco prowokacyjny charakter, a dotyczyło tego, czy kobiety powinny w wyborach oddawać głos na kobiety? 
 
Tu uczestniczki dyskusji były nieco podzielone w opiniach.  
djęcie przedstawia dwie kobiety uczestniczące w dyskusji. Na pierwszym planie znajduje się kobieta w białej marynarce i białej bluzce. Ma długie, ciemne włosy i trzyma mikrofon w prawej ręce, wyrażając się gestem lewą ręką. Wygląda na skupioną i zaangażowaną w to, co mówi. Jej wyraz twarzy jest poważny, sugerując, że porusza ważny temat. Na nadgarstku ma czarny zegarek. W tle, nieco rozmyta, widoczna jest druga kobieta, ubrana w jasnoszarą, wzorzystą bluzkę. Ma ciemne, proste włosy i trzyma butelkę z wodą. Patrzy na pierwszą kobietę, wydając się zainteresowana tym, co mówi. Jej postawa jest spokojna i zrelaksowana.
Agnieszka Pomaska zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 2009 r.
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
- Dopóki wszystkie nie będziemy miały poczucia, że szanse na starcie na wszystkich etapach kariery są takie same dla wszystkich, to powinnyśmy do tego zachęcać. Ciągle przecież kobiety spotykają się ze szklanym sufitem w polityce i ciągle muszą udowadniać, że są godne do tego, żeby sprawować najważniejsze funkcje w życiu publicznym - uważa Agnieszka Pomaska.
Beata Rutkiewicz powiedziała wprost, że absolutnie kobiety powinny głosować na kobiety. 
 
- Ale przede wszystkim chodźmy na wybory. Nie bójcie się iść po swoje. Jeśli chcecie startować, to wpiszcie się na listę. Bądźcie aktywne, bo na koniec dnia usłyszymy, że nie jesteśmy odważne - stwierdziła wojewoda pomorska. 
Zdjęcie przedstawia grupę ludzi uczestniczących w panelu dyskusyjnym lub spotkaniu, które odbywa się w dużym, jasnym namiocie. Na pierwszym planie, z lewej strony, widoczna jest kobieta w białej marynarce i dżinsach, siedząca na białej kanapie. Trzyma mikrofon i jest zaangażowana w rozmowę, gestykulując i patrząc na publiczność.
Debata cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem. Dla wielu słuchaczy zabrakło miejsc siedzących
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Magdalena Adamowicz jest zdania, aby w swoich decyzjach wyborczych nie kierować się płcią kandydata, ale jego kompetencjami. - Jesteśmy lepiej wykształcone niż mężczyźni. Ideałem byłoby gdyby nasze doświadczenie i wiedza wystarczyły, żeby płeć nie była żadną przeszkodą  - dodała. 
 
Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że kilka laty była przekonana, że kompetencje mają kluczowe znaczenie i pierwszeństwo przed płcią. 

Aleksander Kwaśniewski i ks. Kazimierz Sowa nie tylko o polskim Kościele. WIDEO i FOTO

- Dziś uważam podobnie, ale też wiem też, że trzeba wspierać kobiety. Sama pamiętam, jak zostałam zastępczynią prezydenta Pawła Adamowicza w 2017 r. I pojechałam na wydarzenie, gdzie podpisywano umowę z ministrem na inwestycję ze środków unijnych. Było nas ok. 30 samorządowców, a ja byłam jedyną kobietą w tym gronie. Jak wyczytywano moje nazwisko do parafowania dokumentu, to padło “Aleksander Dulkiewicz”. Nie ukrywam, że było mi wtedy trochę głupio - opowiedziała prezydent Gdańska, dodając, że w Urzędzie Miejskim ok. 80 procent pracowników stanowią przedstawicielki płci pięknej.
Zdjęcie przedstawia siedem uśmiechniętych kobiet stojących obok siebie w grupie, co sugeruje, że zostało zrobione na zakończenie panelu dyskusyjnego lub spotkania. Wszystkie kobiety są elegancko ubrane i wyglądają na zadowolone oraz pełne energii.
Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie debaty. Od lewej: Sława Rafalak - przewodnicząca KOD Pomorze, Ewa Topór-Nawarecka - działaczka KOD, Małgorzata Antuszewicz - działaczka KOD, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Magdalena Adamowicz - eurodeputowana, Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska, Agnieszka Pomaska - posłanka
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

A jak się pracuje z facetami?

Jedno z pytań  z sali do uczestniczek debaty dotyczyło też tego, jak im się pracuje na co dzień z mężczyznami.
 
- Powiem krótko: wspaniale. Bardzo sobie cenię, że w moim zespole mamy różnorodność wieku, płci i doświadczenia - oświadczyła Aleksandra Dulkiewicz.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Strefa Społeczna - debaty, spotkania, food trucki

Zdaniem Magdaleny Adamowicz, dużo w tym przypadku zależy od postawy mężczyzny.
 
- Czy potrafi zejść niżej ze swoim ego. Mam bowiem wrażenie, że im mężczyzna ma większe poczucie swojej wartości, tym mniej czepia się kobiet, które potrafią się wybić - powiedziała europosłanka. 

Andrzej Celiński w roli przewodnika po wystawie ECS. Dzielił się osobistymi historiami

Debata została przeprowadzona w Hali Narzędziowców w Strefie Społecznej, zlokalizowanej w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności. Trwające od soboty, 1 czerwca, Święto Wolności i Praw Obywatelskich upamiętnia 35. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 r. Wydarzenie potrwa do wtorku, 4 czerwca.
 
 

TV

100-lecie ulicy Krętej