PONIEDZIAŁEK, 31 SIERPNIA, UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA WOLNOŚCI I DEMOKRACJI:
PRZYPOMINAMY, że osoby uczestniczące w obchodach Święta Wolności i Demokracji powinny zachować zasady bezpieczeństwa.
Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności: odstępu 1,5 m od innych osób oraz zasłaniania ust i nosa.
godz. 10.00 - UROCZYSTE OTWARCIE BRAMY NR 2
Miejsce: historyczna stoczniowa Brama nr 2 przy ECS
Wstęp wolny
To się stało już tradycją, że 31 sierpnia wspólnie ukwiecana jest historyczna stoczniowa Brama nr 2, a potem wspólnie otwierana na oścież. Tak też stanie się w tym roku, choć ostrożniej i mniej wspólnotowo, bo koniecznością z racji pandemii stało się zachowanie dystansu społecznego. Udział w rytuale zapowiedzieli: przywódca strajku w Sierpniu ’80 Lech Wałęsa, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Organizatorzy wydarzenia piszą: "Dlaczego stoczniowa Brama nr 2 – uhonorowana wraz z Salą BHP, placem Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 i Europejskim Centrum Solidarności ZNAKIEM DZIEDZICTWA EUROPEJSKIEGO - jest miejscem symbolicznym? Podczas pacyfikacji stoczniowego strajku w grudniu 1970 roku przed Bramą nr 2 wojsko zabiło 2 stoczniowców, a 11 raniło. Z tego miejsca podjęto ziemię pod pomnik Poległych Stoczniowców 1970, co upamiętnia niewielka tabliczka w bruku. Po tym, jak 14 sierpnia 1980 roku rozpoczął się kolejny strajk, na Bramie nr 2 zawisły: obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, portret papieża Jana Pawła II oraz kwiaty. Strajkujący zawiesili na budynku stróżówki tablice z 21 postulatami. Przy bramie tłumnie gromadzili się – na znak poparcia i solidarności – gdańszczanie i ludzie z całej Polski. Tutaj protestujący spotykali się z rodzinami. Z dachu wózka akumulatorowego przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa informował zgromadzonych przed bramą o przebiegu negocjacji z władzą. A po podpisaniu Porozumienia Gdańskiego wypowiedział pamiętne słowa: „Mamy wreszcie niezależne, samorządne związki zawodowe! Mamy prawo do strajku! A następne prawa ustanowimy już niedługo”.
Transmisja na www.gdansk.pl.
godz. 11.00-18.00 - FORUM OBYWATELSKIE
Miejsce: audytorium Europejskie Centrum Solidarności
Transmisja na www.gdansk.pl, ecs.gda.pl, profile ECS i Gdansk.pl na Facebooku
- 11.00 - SIERPIEŃ ‘80
wprowadzenie: Basil Kerski
wystąpienia: Lech Wałęsa, Tomasz Grodzki, Mieczysław Struk - 11.30 - SOLIDARNOŚĆ NA NOWE CZASY
wprowadzenie: Edwin Bendyk
goście: Rafał Trzaskowski, Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Sutryk, Alina Czyżewska, Mirosław Lech
prowadzenie: prof. Cezary Obracht-Prondzyński - 13.00 - ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SOLIDARNOŚĆ
goście: Bogdan Borusewicz, Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Janas, Bożena Grzywaczewska
prowadzenie: dr Konrad Knoch - 14.00 - FOTOGRAFOWIE SOLIDARNOŚCI
goście: Leszek Biernacki, Tadeusz Kłapyta, Stanisław Składanowski, Wojciech Łaski, Chris Niedenthal, Henryk Majewski - 15.00 - STĄD WYSZLIŚMY I DOKĄD IDZIEMY?
goście: Teresa Kamińska, Zbigniew Woźniak, Andrzej Steczyński, Andrzej Jacyna
prowadzenie: Dariusz Godlewski
współorganizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Aliny Pienkowskiej - 16.30 - SOLIDARITY WITH BELARUS. WHAT CAN EUROPE DO?
wprowadzenie: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Miasta Gdańska
uczestnicy: Rebecca Harms, Weranika Łapucka, Natalia Jeraszewicz, Raman Pratasewicz, Kacper Dziekan
prowadzenie: Adam Reichardt
organizator: New Eastern Europe
godz. 11.00-12.00 - HISTORIE, KTÓRYCH NIE ZNACIE
Spacer ze świadkiem wydarzeń po wystawie stałej
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, zbiórka vis-à-vis kas biletowych
W roli przewodnika po strajkującej stoczni uczestnik protestu sprzed 40 lat: Stanisław Składanowski, fotograf. W sierpniu 1980 roku dokumentował fotograficznie przebieg strajków w Trójmieście, w tym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykonywał zdjęcia demonstracji oraz zajść ulicznych w Gdańsku i Gdyni.
Wstęp: rezerwacja miejsc online + bilet według cennika: ecs.gda.pl/bilety
godz. 13.00-14.00 - HISTORIE, KTÓRYCH NIE ZNACIE
Spacer ze świadkiem wydarzeń po wystawie stałej
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, zbiórka vis-à-vis kas biletowych
W roli przewodnika po strajkującej stoczni uczestnik protestu sprzed 40 lat: Maciej Grzywaczewski, opozycjonista. W sierpniu 1980 roku uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Wraz z Arkadiuszem Rybickim, za pomocą farby i ołówka traserskiego spisał na sklejce żądania strajkujących stoczniowców, tworząc tym samym jeden z najważniejszych symboli sierpniowego strajku, słynne dziś Tablice 21 Postulatów, wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata” (2003).
Wstęp: rezerwacja miejsc online + bilet według cennika: ecs.gda.pl/bilety
godz. 15.00-16.00 - HISTORIE, KTÓRYCH NIE ZNACIE
Spacer ze świadkiem wydarzeń po wystawie stałej
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, zbiórka vis-à-vis kas biletowych
W roli przewodnika po strajkującej stoczni uczestnik protestu sprzed 40 lat: Bogdan Lis, opozycjonista w czasach PRL, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i Solidarności. W sierpniu 1980 roku współorganizował strajk w gdańskim Elmorze, gdzie pracował. Podczas strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina był wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Współtworzył treść 21 postulatów strajkujących stoczniowców, a później znalazł się w gronie sygnatariuszy Porozumienia Gdańskiego.
Wstęp: rezerwacja miejsc online + bilet według cennika: ecs.gda.pl/bilety
19:00-22:00 - WRĘCZENIE NAGRODY EUROPEJSKIEGO POETY WOLNOŚCI
Miejsce: Polska Filharmonia Bałtycka
Irlandzka autorka Sinéad Morrissey została uhonorowana Nagrodą Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 za tom „O równowadze”, w tłumaczeniu Magdy Heydel. Zwieńczeniem gali będzie opera w 3 aktach autorstwa Aleksandra Nowaka, do której libretto napisała Olga Tokarczuk. Noblistka zasiada w jury Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności.
Sinéad Morrissey - jedna z najważniejszych dziś postaci poetyckiej sceny w Irlandii, laureatka wielu krajowych i zagranicznych nagród – została uhonorowana Nagrodą Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 za tom „O równowadze”, w tłumaczeniu Magdy Heydel. Jurorzy docenili sposób, w jaki poetka podróżuje między różnymi kulturami, jej imponującą wiedzę o świecie oraz umiejętność mówienia językami różnych form poetyckich, w których pobrzmiewa zarówno fascynacja wyobraźnią ludową, jak i nowoczesną nauką.
Transmisja na www.gdansk.pl.
godz. 20.00 - Wiec poparcia dla Białorusi
Miejsce: przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej
Wiec jest symbolicznym wyrazem wsparcia dla Białorusi. W wiecu uczestniczyć będzie Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, trójmiejska społeczność Białorusinów, przedstawiciele Europejskiego Centrum Solidarności oraz Amnesty International Trójmiasto.
Podczas wiecu usłyszymy białoruską wersję "Murów" Jacka Kaczmarskiego, pieśń, która zagrzewała Polki i Polaków do walki o wolność 40 lat temu. Zaśpiewają Nastia Niakrasava i Jacek Kleyff. Głos zabiorą także przedstawiciele trójmiejskiej społeczność Białorusinów oraz Domu Białoruskiego z Warszawy, którzy przyjdą i opowiedzą całemu światu o wydarzeniach, jakie dziś mają miejsce w ich kraju.
Wstęp wolny.
Transmisja na www.gdansk.pl.
W ciągu dnia w Europejskim Centrum Solidarności odbywają się spacery po wystawie stałej ECS.
Dostępne są wystawy i instalacje:
- Wystawy “Sierpień ‘80. Bez strachu, ale z rozwagą” i “21 postulatów Młodych Ponad Podziałami”
- "... Która była" - wernisaż wystawy w Muzeum Narodowym
- 40-lecie Porozumień Sierpniowych. Bohaterowie na zdjęciach w mieście
- Ławeczka NZS. Symboliczny pomnik stanął pod Bramą nr 2
- „Znikający mur” - interaktywna instalacja pojawiła się na Długim Targu. Klocek można zabrać na pamiątkę
Więcej o Święcie Wolności i Demokracji i szczegółowy program na stronie www.1980gdansk.pl.