Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku. 29 i 30 sierpnia: debaty, wystawy, wydarzenia kulturalne. TRANSMISJE na gdansk.pl
- Jesteśmy w trakcie 40. rocznicy strajku sierpniowego. Jedną z jego bohaterek była na pewno Alina Pienkowska-Borusewicz. To jedna z tych dzielnych kobiet, które zatrzymały stoczniowców w Stoczni Gdańskiej - przypomniała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas uroczystości nadania imion dwóm nowym tramwajom Pesa Jazz Duo, która odbyła się w czwartek, 27 sierpnia, w ramach obchodów Święta Wolności i Demokracji. - Druga patronka, marszałek Olga Krzyżanowska - lekarz medycyny, ale i niezwykła osoba. Pamiętam jedno z wystąpień pani marszałek - w 2016 roku pod pomnikiem Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności, podczas jednej z manifestacji w obronie Trybunału Konstytucyjnego weszła na scenę i powiedziała: „Mamy wielką pracę do wykonania. Musimy rozmawiać z naszą rodziną, z naszym sąsiadem, z drugim człowiekiem. Nigdy nie możemy zapomnieć o tym, że nawet jeżeli różnimy się poglądami, to wszyscy jesteśmy ludźmi, braćmi i siostrami”.
Prezydent podkreśliła, że ważne jest, by gdańszczanki i gdańszczanie - Polki i Polacy, pamiętali o tych słowach Olgi Krzyżanowskiej i wcielali je w życie.
- Niezależnie od tego, jak dzisiaj bardzo jest podzielona Polska - Gdańsk może trochę mniej, ale przecież są tutaj ludzie, którzy też myślą w bardzo różny sposób i bardzo różnie głosują - motto wyciągniętej ręki i dialogu z drugim człowiekiem, właśnie w okolicy 40. rocznicy Porozumień, jest czymś, co nie tylko powinno nam pozostać w pamięci, ale i w codziennej praktyce - apelowała Aleksandra Dulkiewicz. - Jestem bardzo dumna, że dwa kolejne nowe tramwaje wszystkim, którzy będą korzystali z komunikacji będą przypominali, że swoje losy z Gdańskiem związały dwie piękne kobiety, które miały wpływ na to, jak dzisiaj wygląda Gdańsk, Polska, Europa i świat.
Córka Olgi Krzyżanowskiej, Magdalena Mierzewska, zacytowała słowa Jeremiego Przybory:
Dobranoc, dobranoc ojczyzno,
Już księżyc na czarnej lśni tacy
Dobranoc, i niech Ci się przyśnią
Pogodni, zamożni Polacy
Że luźnym zdążają tramwajem,
Wytworną konfekcją okryci
I darzą uśmiechem się wzajem,
I wszyscy do czysta wymyci
I wszyscy uczciwi od rana,
Od morza po góry, aż hen
Dobranoc, ojczyzno kochana
Już czas na sen.
I powiedziała następnie: - Zarówno mojej mamie, jak i Alinie, wątek „luźnego tramwaju” i Polaków, którzy są nawzajem sobie życzliwi był drogi. To w ramach tej idei obie się znalazły w Stoczni, przy czym mama do Sali BHP przyszła z czystej ciekawości, nie była delegatką zakładową. Potem współpracowały bardzo długo razem, mama była podwładną Aliny w sekcji „Solidarności” pracowników Służby Zdrowia - pierwszej, prawdziwej „Solidarności” - w której idee solidarności, wzajemnej współpracy, czynnej życzliwości i czynnego miłosierdzia, wzajemnego obywatelskiego porozumienia, były tak żywe, i w której były stosowane. I tych samych idei ja sobie głęboko życzę, jestem przekonana, że mama by sobie życzyła, bo dawała temu wielokrotnie wyrazy, i Alina także by sobie tego życzyła. To były wielkie gdańszczanki, fantastyczne i silne kobiety, związane przyjaźnią i współpracą. Dziękuję miastu Gdańsk za upamiętnienie ich.
To już kolejne pojazdy Pesa Jazz Duo wyróżnione w ten sposób - Gdańsk jako pierwszy w Polsce rozpoczął takie honorowanie ważnych dla historii miasta postaci. Wśród patronów tramwajów, są między innymi Aram Rybicki, Maciej Płażyński, Andrzej Sulewski, Krzysztof Klenczon, Artur Schopenhauer czy Jan Heweliusz.
Strajk w Stoczni Gdańskiej. 27 sierpnia 1980 roku, czternasty dzień protestu: Moskwa się niepokoi