• Start
  • Wiadomości
  • 11 Listopada. Tysiące osób wzięły udział w Gdańskiej Paradzie Niepodległości

11 Listopada. Tysiące osób w Gdańskiej Paradzie Niepodległości. WIDEO I FOTO

Z telefonem w jednej ręce, a w drugiej - z ręką dziecka, z flagami Polski, ale i flagami Gdańska, w codziennym stroju bądź w specjalnym kostiumie. Gdańszczanie udowodnili po raz kolejny, że lubią świętować: radośnie, rodzinnie i na luzie. W piątek, 11 listopada, ulicami Starego i Głównego Miasta przeszła już po raz 20. Parada Niepodległości.
11.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dopiero z drona widać, jak wiele osób przyszło na gdańską Paradę Niepodległości i stanęło do Rodzinnego Zdjęcie Gdańszczan i Przyjaciół z Ukrainy i Białorusi
Dopiero z drona widać, jak wiele osób przyszło na gdańską Paradę Niepodległości i stanęło do Rodzinnego Zdjęcie Gdańszczan i Przyjaciół z Ukrainy i Białorusi
Fot. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan i Przyjaciół z Ukrainy i Białorusi: zobacz tutaj w pełnej rozdzielczości

Rozdano 1,5 tysiąca flag Polski i Gdańska

Świętowanie Dnia Niepodległości w Gdańsku rozpoczęło się o godz. 9.30 na Górze Gradowej od podniesienia Flagi Narodowej na 42-metrowym, najwyższym maszcie w mieście. Równolegle, na skrzyżowaniu Podwala Staromiejskiego z ul. Pańską, formowała się już Parada, jednak zanim wyruszyła, tuż przed godz. 10 na pobliskim Placu Kobzdeja zebrały się prawdziwe tłumy. W czerwonym namiocie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, w towarzystwie przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak oraz miejskich radnych Kamili Błaszczyk i Krystiana Kłosa, rozdawała bowiem mieszkańcom flagi i biało-czerwone kotyliony. Chętnych nie brakowało, wszyscy cierpliwie czekali na swą kolej. W sumie rozdano tysiąc flag Polski i pięćset flag Gdańska.

Święto Niepodległości. Na najwyższy maszt w Gdańsku wciągnięto uroczyście flagę Polski

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, wspólnie z przewodniczącą Rady Miasta Agnieszką Owczarczak i miejskimi radnymi, przed paradą rozdawała mieszkańcom flagi Polski i Gdańska
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, wspólnie z przewodniczącą Rady Miasta Agnieszką Owczarczak i miejskimi radnymi, przed paradą rozdawała mieszkańcom flagi Polski i Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Przed godziną 10.30 setki osób stały już wzdłuż Podwala Staromiejskiego. Na czele parady stanęły samochody, w tym kultowe "duże' Fiaty, "Maluchy" 126 p, garbusy, polonezy, ale też i o wiele starsze modele - fantastycznie zachowane. Do niektórych aut podchodzili fani motoryzacji. Właściciele pojazdów chętnie o nich opowiadali, niektórzy pokazywali co skrywa się pod maską. Już w trakcie parady sporo emocji wywołały uczestniczące w niej autobusy Ikarus, które jeszcze kilkanaście lat temu należały do floty gdańskiej komunikacji miejskiej.

- Patrz synek, mama takim autobusem jeździła kiedyś do szkoły. Dziś już takich nie ma - mówiła z uśmiechem do dziecka około 30-letnia uczestniczka parady.

- O rany, pamiętacie te autobusy? Tam w środku była tarcza, która obracała się na zakrętach. Wszyscy czekali na ten moment. To była zawsze najlepsza część jazdy - wspominała inna pani.

Pozytywne emocje wywoływały też pojazdy wojskowe, ale i zabytkowe kabriolety z ciepło ubranymi pasażerami. Brawa dostali chłopcy, którzy w paradzie postanowili wziąć udział jadąc gokartami.

Gdańska parada miała radosny, rodzinny charakter
Gdańska parada miała radosny, rodzinny charakter
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kilkadziesiąt samochodów, grupy rekonstrukcyjne i bicie dzwonu

O godz. 10.30 zaczęły bić dzwony z kościoła św. Katarzyny. Dzwonnicy konfraterni wprowadzili ręcznie w ruch serce ważącego prawie 2,5 tony dzwonu "Pokój i Pojednanie", jednego z pięćdziesięciu dzwonów carillonu w tym kościele.

Tym żyje Gdańsk. Mirosław Koźbiał: - Dzwony kościoła św. Katarzyny zabrzmią dla Niepodległej

Za samochodami szły władze Gdańska, a także grupy rekonstrukcyjne, oddziały konne, orkiestry. Było też sporo grup szkolnych, stowarzyszeń, klubów, w tym klubów seniora, a także organizacji politycznych różnych opcji. Większość z nich trzymała na czele transparenty z nazwą szkoły bądź stowarzyszenia, które reprezentowały.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ FILMOWĄ

Którymi ulicami przeszli świętujący niepodległość?

Parada przeszła przez centrum miasta ulicami: Podwale Staromiejskie, Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską, Targiem Drzewnym, Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, Długą i na Długi Targ. Wzdłuż wszystkich tych ulic ustawiały się setki mieszkańców. Wielu z nich wyciągało telefony i nagrywało filmy, bądź robiło pamiątkowe zdjęcia barwnej paradzie.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z GDAŃSKIEJ PARADY NIEPODLEGŁOŚCI 2022

Ile osób uczestniczyło w Paradzie Niepodległości w Gdańsku?

Pewne wyobrażenie na temat liczby uczestników może dać czas jaki upłynął od wejścia czoła Parady na Długi Targ do chwili gdy w sąsiedztwie Fontanny Neptuna stanęły ostatnie rzędy biorących udział w rocznicowym przemarszu. Trwało to ponad pół godziny. W oczekiwaniu, aż wszyscy zbiorą się, by odśpiewać Hymn Polski i zapozować do Zdjęcia Gdańszczan oraz Przyjaciół z Ukrainy i Białorusi, ze sceny ustawionej przy Zielonej Bramie popłynęły pierwsze pieśni patriotyczne w wykonaniu połączonych chórów - Gdańskiego Chóru Nauczycielskiego i Młodzieżowego Chóru Scherzi Musicali z XIX Liceum Ogólnokształcącego pod dyrekcją Darii Polanowskiej.

Aleksandra Dulkiewicz o patriotyzmie codzienności

Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska zwróciła się do zebranych:

Wielkie brawa i podziękowania dla organizatorów Gdańskiej Parady Niepodległości, ale bez nas nic by nie zrobili, są tu z nami stowarzyszenia, szkoły, przedszkola, kluby seniorów, różne organizacje, parafie - wszyscy ci, którzy każdego dnia robią coś dla sąsiadów, dla swojego otoczenia. I suma tych małych działań to jest współczesny patriotyzm. My Polacy musimy każdego dnia dawać lekcję naszego patriotyzmu. To nie muszą być wielkie rzeczy. Zobaczcie, ilu ludzi się do siebie dziś uśmiecha (...), umiecie oddać ten uśmiech nieznajomemu. Czy tak nie może być codziennie? To jest moje marzenie, żebyśmy ten nastrój świąteczny ponieśli każdego dnia, do swoich domów, szkół, miejsc pracy i miejsc aktywności społecznej.

Dziękuję wam za to dziś, ale bardzo proszę - pamiętajmy, że to tylko od nas zależy, od każdej i każdego z nas, jak będzie wyglądało nasze życie codzienne w Gdańsku, na Pomorzu, w Polsce, ale także w Unii Europejskiej.

Wielu z nas angażuje się dziś w pomoc uchodźcom z Ukrainy i Białorusi, którzy są w naszym mieście, ale także angażuje się w pomoc tam na miejscu. Wczoraj mój zastępca Piotr Grzelak wraz z gdańską delegacją wrócił z Ukrainy. Był nie tylko w Kijowie, ale także w Borodziance, Irpieniu, Żytomierzu. Oni wszyscy nam dziękują za to, co już, ale my musimy, tak jak maksyma Gdańska głosi: Nec temere, nec timide (odważnie, ale rozważnie) już dziś myśleć o tym, jak odbudowywać Ukrainę, żeby była mocnym, silnym państwem.

A dzisiaj, dziękując wam wszystkim za obecność, proszę was jeszcze raz - codzienną swoją pracą, codziennym zachowaniem pokazujmy, że jesteśmy polskimi patriotami. To nie zależy od tych wielkich rzeczy, tylko od małych gestów (...). Tylko tak budowana Polska będzie silna, bezpieczna i odporna na kryzysy. A wierzę, że tak jak podczas przemian 1989 i 90 roku umieliśmy zmienić Polskę na lepsze, tak wierzę, że nadal możemy budować Polskę, która będzie domem dla każdego. Vivat Rzeczpospolita!

W Kijowie podpisano deklarację współpracy miast Polski i Ukrainy

Hymn i gigantyczne zdjęcie

Po przemówieniu prezydent, zebrani na Długim Targu odśpiewali Hymn Polski, a następnie rozpoczęły się przygotowania do wykonania wspólnego zdjęcia. Z okna na III piętrze Bramy Zielonej wykonał je bardzo doświadczony już w tym zadaniu gdański fotograf Dariusz Kula.

Dzięki specjalnemu sprzętowi każdy, kto pozował do fotografii będzie mógł się na niej wyszukać i rozpoznać. Zdjęcie zostanie opublikowane na portalach gdansk.pl oraz trojmiasto.pl. Odbitka wywołana na papierze fotograficznym, który ma ponoć 300 lat trwałości, trafi do zbiorów Muzeum Gdańska “po wsze czasy”. 

Kulminacyjnym punktem Gdańskiej Parady Niepodległości było wspólne zdjęcie wszystkich jej uczestników, które wykonano na Długim Targu
Kulminacyjnym punktem Gdańskiej Parady Niepodległości było wspólne zdjęcie wszystkich jej uczestników, które wykonano na Długim Targu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Po wykonaniu serii zdjęć (trwało to ok. dwóch minut) przystąpiono do wspólnego odśpiewania wiązanki pieśni patriotycznych wraz z połączonymi chórami. Wśród tłumu rozdano kilka tysięcy śpiewników z pieśniami i piosenkami “Na polską nutę”. O ich dystrybucję zadbało 100 wolontariuszy z Fundacji Hospicyjnej i Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Prowadząca wspólny koncert dyrygentka Daria Polanowska doskonale panowała nad tłumem i dopingowała do śpiewania - przydzielając zadania na zmianę - zebranym na Długim Targu i chórowi, albo z podziałem na głosy żeńskie i męskie.  

Wydarzenie na Długim Targu zamknął ok. godz. 13.20 koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki z Muzeum Gdańska. Na znak gotowości do rozpoczęcia, artystka wywiesiła na wieży ratusza biało - czerwoną flagę. 

W trakcie święta można też było wesprzeć budowę Centrum Wytchnieniowego wznoszonego przez Fundację Hospicyjną w sąsiedztwie hospicjum im. ks. Dutkiewicza w Gdańsku. 

Ambasada Francji i Wojsko Polskie uczciły w Gdańsku 104. rocznicę zakończenia I wojny światowej

ZOBACZ FILMOWY ZAPIS UROCZYSTOŚCI NA DŁUGIM TARGU

 


Zabytkowy biało-czerwony tramwaj

Z okazji Święta Niepodległości na trasie Brzeźno - Siedlce, kursuje dziś uroczyście przystrojony tramwaj 105N historycznej floty GAiT. Przejazdy są bezpłatne, a w wyjątkową podróż po Gdańsku można wybrać się jeszcze do późnych godzin popołudniowych.

To nie koniec świętowania

W niedzielę, 13 listopada, o godz. 16.00 w Sali Herbowej Nowego Ratusza odbędzie koncert pieśni patriotycznych „W drodze do wolności” z cyklu koncertów "Muzyka w Nowym Ratuszu" organizowanych przez Radę Miasta Gdańska. Wstęp wolny, wystąpią: Cappella Gedanensis, Filip Cieszyński, fortepian, Piotr Macalak, narracja.

 

Ulicami Starego i Głównego Gdańska, już po raz 20, przeszła Parada Niepodległości. Pan Władysław, który jest na zdjęciu były uczestnikiem wszystkich Parad, z wyjątkiem jednej, kiedy nie mógł być obecny ze względu na złamaną nogę
Pan Władysław był uczestnikiem wszystkich Parad, z wyjątkiem jednej, kiedy nie mógł być obecny ze względu na złamaną nogę. - Jeszcze w latach 70., gdy jako uczeń technikum brałem udział w nielegalnych wówczas obchodach 11 listopada i 3 maja, obiecałem sobie, że nigdy tych świąt nie opuszczę!
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kto zorganizował gdańską paradę 11 listopada?

Organizatorem Parady Niepodległości było Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie jest od początku wspierane przez Miasto Gdańsk. Patronat nad nim objęła Prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Organizacja wydarzenia została sfinansowana z grantu udzielanego przez Miasto Gdańsk, ze środków własnych Stowarzyszenia SUM oraz środków uzyskanych dzięki wsparciu zewnętrznemu. Parada odbyła się także dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wielu innych organizacji, stowarzyszeń, przedsiębiorstw i wolontariuszy.

współautorka artykułu: Izabela Biała

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki