Święta w stylu eko. Kilka porad, by jak najmniej marnować

Święta to czas radości, obdarowywania i spotkań w gronie bliskich. To również okres, w którym produkujemy znacznie więcej odpadów. Jednym ze sposobów na ograniczenie ich ilości jest wykorzystywanie tego, co mamy w zasięgu ręki, oraz podejmowanie bardziej świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Dla tych, którzy chcą wprowadzić więcej ekologicznych rozwiązań do swoich świąt, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku przygotował kilka praktycznych porad.
14.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Narysowana choinka z bombkami. Obok napis: Wszystkiego dobrEKO na święta
Święta mogą być eko. Wystarczy zastosować się do kilku praktycznych porad, wśród których są również te dotyczące choinki i ozdób, które się na niej znajdą
mat. WGK UM

Planowanie – klucz do ekologicznych zakupów

- Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ale też doskonały moment na wypracowanie nowych, bardziej świadomych nawyków. Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać, jak wielki wpływ na środowisko mają nasze wybory. Każda mała zmiana, od świadomych zakupów, przez mniejsze porcje jedzenia, aż po wielokrotne wykorzystanie opakowań, ma znaczenie. Zmiana naszych codziennych zachowań na bardziej zrównoważone jest możliwa i może stać się częścią naszej świątecznej tradycji - mówi Piotr Kryszewski, dyrektor ds. Zielonego Gdańska.

Pierwszym krokiem w stronę ekologicznych świąt jest odpowiednie planowanie. Przygotowanie listy zakupów pozwala uniknąć nieprzemyślanych decyzji, które często sprawiają, że kupujemy wiele produktów, bez których moglibyśmy się obyć. Zakupy na wagę to jedna z opcji, która pozwala kupić tylko tyle, ile rzeczywiście potrzebujemy, a pakowanie ich do własnych toreb czy pojemników wielokrotnego użytku pozwala ograniczyć ilość jednorazowych opakowań.

Przygotowując jedzenie na świąteczny stół, pomyślmy o menu, które umożliwi wykorzystanie tych samych składników w różnych potrawach, dzięki czemu zmniejszy się liczba niewykorzystanych produktów. Zamiast przygotowywać ogromne ilości jedzenia, postawmy na mniejsze porcje, aby nie dopuścić do marnowania żywności. Jeśli po świętach zostaną jakiś potrawy, podzielmy się nimi z sąsiadami, zamroźmy nadmiar na później lub skorzystajmy z aplikacji do dzielenia się żywnością. Nadwyżki możemy zanieść do jednej z gdańskich lodówek społecznych.  

Eko opakowania na przemyślane prezenty

Papierowe torebki i ozdobne opakowania po prezentach często wyrzucamy do kosza po jednym użyciu. Tradycyjne papiery pakunkowe często są laminowane, co sprawia, że nie nadają się do recyklingu. Zamiast nich sięgnijmy po ekologiczne alternatywy, takie jak brązowy papier pakowy, a nawet materiałowe woreczki, które możemy wykorzystać wielokrotnie. Warto też zachowywać opakowania z poprzednich lat i wykorzystywać je ponownie. Spróbujmy też samodzielnie tworzyć ozdoby z materiałów, które mamy pod ręką, np. sznurków lub resztek materiału.

Wybór prezentów także może być bardziej świadomy. Rozważmy zakup rzeczy, które są użyteczne, trwałe i wykonane przez lokalnych twórców. Dobrym pomysłem są prezenty niematerialne jak bilety do teatru, kursy, czy vouchery na różnego rodzaju zabiegi. Jeśli jednak planujemy zakup prezentów materialnych, rozważmy przedmioty z drugiej ręki. Odzież, książki czy zabawki mogą być tu świetnym wyborem. Są często w doskonałym stanie, a jednocześnie dostają drugie życie. 

Choinka z myślą o środowisku 

Pytanie, jaką choinkę wybrać powraca każdego roku. Pamiętajmy, że większość sztucznych choinek jest wytwarzana z plastiku, co wpływa negatywnie na środowisko. Proces ich produkcji i transportu generuje emisje, a same choinki są trudne do recyclingu. Wybór między sztuczną a naturalną choinką może być łatwiejszy niż się wydaje. Dla tych, którzy zdecydują się na rozwiązanie przyjazne środowisku, ciekawą opcją jest wypożyczenie naturalnego drzewka. Po świętach choinka wróci do szkółki, gdzie dalej rośnie. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku już od kilku lat prowadzi akcję „Wypożycz Choinkę na Święta”, która umożliwia wynajęcie drzewka, a po świętach jego zwrot. Co ważne, zebrane środki z akcji przeznaczone są na cele charytatywne. To rozwiązanie pozwala cieszyć się prawdziwą choinką bez konieczności jej wycinania. 

Wypożyczalnia choinek - tak było rok temu

Można stworzyć też swoją alternatywną choinkę np. z gałęzi, drewna czy światełek. Takie drzewko świąteczne będzie jedyne w swoim rodzaju, a my oprócz satysfakcji z samodzielnie wykonanej choinki, przyczynimy się do ochrony środowiska.

Alternatywą dla sztucznych ozdób choinkowych mogą być te naturalne, takie jak suszone pomarańcze, laski cynamonu, szyszki czy małe jabłka. Takie dekoracje nie tylko pięknie pachną, ale są w pełni biodegradowalne. Jeżeli zdecydujesz się na sztuczne dekoracje, warto zainwestować w ozdoby z trwałych materiałów, które odpowiednio przechowywane mogą posłużyć przez wiele lat.

Zrównoważone i ekologiczne święta 

Święta to także czas porządków – możemy przekazać niepotrzebne już przedmioty na cele charytatywne lub sprzedać je przez Internet. W aplikacji Czyste Miasto Gdańsk w zakładce „Inicjatywy społeczne” możemy znaleźć informacje o wsparciu gdańskich inicjatyw społecznych i sposobach oddania niepotrzebnych rzeczy. Z kolei zakładka „Oddaj Wymień” pozwala dodać ogłoszenie o rzeczach, które chcemy przekazać innym za darmo. 

- W Gdańsku staramy się, aby każdy mieszkaniec miał dostęp do narzędzi i inicjatyw, które pomagają dbać o środowisko, także w czasie Świąt. Dzięki aplikacji Czyste Miasto Gdańsk możemy nie tylko pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, przekazując je innym, ale też angażować się w społeczność i wspierać lokalne akcje. Nasze święta mogą być bardziej zrównoważone i pełne troski o wspólne dobro. Każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku ekologii, ma realny wpływ na jakość życia w naszym mieście i na przyszłość naszej planety - mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

Dzięki tym prostym krokom możemy zmniejszyć nasz wpływ na środowisko i cieszyć się pięknymi świętami w duchu less waste. Zmiana zaczyna się od małych kroków. Wystarczy wdrożyć kilka z tych pomysłów, by tegoroczne święta były bardziej ekologiczne i zrównoważone. 

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo