• Start
  • Wiadomości
  • Święta oczami młodych. Spektakl „Święta. Rodzina” w Kunszcie Wodnym

Święta oczami młodych. Spektakl „Święta. Rodzina” w Kunszcie Wodnym w środę

Młodzieżowy zespół teatralny IKM, pracując z wybitnymi artystami w ramach programu #tytułwymyślimyrazem, przygotował własną opowieść o świętach Bożego Narodzenia. Premiera spektaklu, w reżyserii Michała Buszewicza i pod opieką scenograficzną Anny Królikiewicz, odbędzie się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11) w środę, 20 grudnia o godz. 18. Spektakl zostanie wystawiony po raz drugi - 21 grudnia o godz. 18. Bilety w cenie 22/30 zł.
19.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Banner reklamujący spektakl jest w kolorze pomarańczowym. Na tym tle widać napisy i grafikę
Młodzi artyści zapraszają na „Święta. Rodzina” - spektakl w reż. Michała Buszewicza
mat. IKM

Będzie rekord frekwencyjny! Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy tylko do soboty

– Działania włączające młodzież są jednym z priorytetów Instytutu Kultury Miejskiej w perspektywie przenosin do nowej siedziby - Kunsztu Wodnego – zapowiadała Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej, tuż przed otwarciem siedziby IKM przy ul. Targ Rakowy 11. - Chcemy, by była otwartą, bezpieczną i dostępną przestrzenią, w której młode osoby będą mogły swobodnie spotykać się, wymieniać doświadczeniami, tworzyć i uczestniczyć w wydarzeniach.

Program #tytułwymyślimyrazem, skierowany do osób od 15 do 19 roku życia, jest jednym z elementów takiej polityki. W ramach programu, Instytut Kultury Miejskiej już po raz drugi, zaprosił młode osoby do pracy z uznanymi twórcami. Tym razem młodzi współtworzyli teatralną opowieść o świętach Bożego Narodzenia, którą wyreżyserował Michał Buszewicz - dramatopisarz i dramaturg nominowany w 2022 roku do Paszportu „Polityki” w kategorii teatr.

Nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej

O czym opowiada spektakl?

„Święta. Rodzina” to przedstawienie badające pojęcia świętowania i rodziny z wyboru. Artyści analizowali emocje towarzyszące spędzaniu Wigilii i Bożego Narodzenia w domach rodzinnych lub poza nimi. Młodzi, przyglądając się tradycji, starają się odpowiedzieć na pytanie, czy znany nam od lat format świąt odpowiada rzeczywistym potrzebom współczesnego człowieka. I czy pozostają w nim aktualne cele i źródła celebrowania. 

– Ważnym elementem pracy artystycznej będzie próba zdefiniowania pojęcia rodziny z wyboru - tłumaczy Agata Siwiak, kuratorka działań z młodzieżą w Instytucie Kultury Miejskiej. - Jeśli może powstać taka rodzina, to czy mogą też powstać święta z wyboru? Święta wracające do rdzenia, wynikające z potrzeby spotkania się i spędzenia wyjątkowego czasu. Bez wykluczeń i stygmatyzacji. W spektaklu bierze udział trójmiejska młodzież LGBTQ+ i osoby sojusznicze - dodaje kuratorka.

Za scenografię przedstawienia odpowiedzialna jest Anna Królikiewicz, gdańska artystka współczesna tworząca instalacje, malarka, rysowniczka i pedagożka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

Zespół aktorski stanowią:

Ludwik Dybowski (LM), Marianka Jóźwik, Sam Kobiela, Harper Stalke, Agata Stasiłowicz, Krystian Stawski, Nex Szmuda, Nina Tomaszewska, Agata Warzawa, Lilianna Witkiewicz. 

Kiedy premiera?

Premiera spektaklu zatytułowanego „Święta. Rodzina”, odbędzie się w siedzibie IKM (Targ Rakowy 11) w środę, 20 grudnia o godz. 18. Kolejny raz zobaczymy go dzień później, 21 grudnia o godz. 18. Bilety: 22 i 30 zł.

Bilety: kupisz tutaj.

Spektakl powstał w ramach programu #tytulwymyslimyrazem. Projekt finansowany z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu ProfiKultura | Gdański Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych. 

Realizatorzy spektaklu „Święta. Rodzina”

  • Reżyseria: Michał Buszewicz
  • Scenografia: Anna Królikiewicz
  • Pedagożka teatru: Dorota Ogrodzka
  • Muzyka: Marcin Nenko
  • Kuratorka: Agata Siwiak, Ula Żebrowska
  • Koordynatorki: Agnieszka Salamądry, Ula Żebrowska
  • Producentki: Anna Kwiatkowska, Joanna Weltrowska
  • Kolaż: Ludwik Dybowski (LM)
  • Choreografia: Agata Stasiłowicz

Michał Buszewicz (ur. 1986) – dramatopisarz, dramaturg, reżyser. Absolwent specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ i dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Jest autorem tekstów: „Zbrodnia”, „Misja”, „Piotruś Pan” na motywach powieści Jamesa Barrie’go, „Aktorzy żydowscy”, „Ośrodek wypoczynkowy”, „Kilka obcych słów po polsku”, „Kowboje”, „Powrót Tamary”. Był półfinalistą i finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Nominowany do Paszportów „Polityki” w 2022 roku m.in. za współtworzony z młodzieżą spektakl „Edukacja seksualna” (Teatr Współczesny w Szczecinie). 

Anna Królikiewicz (ur. 1976) – artystka sztuk wizualnych. Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku uzyskała w 1993, doktorat w roku 2000. Po uzyskaniu w 2010 roku tytułu doktora habilitowanego objęła Pracownię Rysunku, w 2018 otrzymała tytuł profesora. W latach 2001–2003 uczyła w kilku pracowniach na wydziałach Sztuki i Projektowania Graficznego Bilkent University w Ankarze, od 2013 wykłada przedmiot Kształt Smaku w School of Form w Poznaniu. Oddana monumentalnemu rysunkowi i instalacji, zdarza się, że pisze. Autorka wielu wystaw indywidualnych, uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Stambule, Ankarze, Kilonii, Brukseli, opuszczonym sklepie rzeźniczym w Sopocie, refektarzu zakonu Kartuzów i oliwskim lesie. Laureatka nagród za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne, stypendystka Miasta Sopot. Zajmują ją obszary związane z szeroko pojętą fizycznością ciała i kruchością pamięci; ostatnie jej prace dotykają zagadnień z fizjologii smaku i synestezji.

Marcin Nenko – kompozytor, kontrabasista. Absolwent Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie (socjologia) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (Katedra Muzyki Współczesnej i jazzu). Debiutował jako autor i wykonawca muzyki do spektaklu „Zbrodnia” Michała Buszewicza w reż Eweliny Marciniak. Spektakl był szeroko nagradzany – główna nagroda w ramach 17 Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, zaproszenie na  Seoul Performing Arts Festival w 2013 r. Jest współautorem muzyki do spektaklu „Morfina” w reż. Eweliny Marciniak, za którą wraz z zespołem Chłopcy Kontra Basia otrzymał Nagrodę Ministra Kultury za najlepszą muzykę teatralną w ramach 21 Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Współpracował z Adamem Orzechowskim, Robertem Talarczykiem, Gabrielem Gietzkym, Eweliną Marciniak, Wojtkiem Klemmem. Jest także współzałożycielem zespołu „Chłopcy kontra Basia” dwukrotnie nominowanego do nagrody „Fryderyk”.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo