Świbnieńskie Lato po raz XXXII
Tradycją organizowanego na zielonym terenie przy przeprawie promowej Świbnieńskiego Lata są zawody sportowo - pożarnicze drużyn ochotniczych straży pożarnych z kilku pomorskich gmin. Podczas widowiskowych zmagań strażacka młodzież i seniorzy pokonują zespołowe wyzwania, często naśladujące wyzwania prawdziwych akcji.
Organizator festynu - Ochotnicza Straż Pożarna w Świbnie - przygotowała dla kibicujących zawodnikom “wyspiarzy”, innych gdańszczan oraz turystów liczne atrakcje. Były więc konkursy (w tym wiedzy o Wyspie Sobieszewskiej), gry i zabawy, występ teatrzyku dla dzieci, “skakańce i dmuchańce”, otwarty turniej piłki nożnej, koncert szlagierów w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Luzino, wieczorna zabawa z dj`em.
Wyspa Sobieszewska - tutaj pożary gaszą mieszkańcy. Jak działa Ochotnicza Straż Pożarna?
Podziękowania dla strażaków ochotników
Oficjalna akademia z okazji 65-lecia OSP Świbno rozpoczęła się wciągnięciem flagi RP na wysuniętą pionowo niczym maszt drabinę wozu strażackiego i odegraniem hymnu państwowego.
Oprócz kilku pokoleń świbnieńskich strażaków ochotników w uroczystości uczestniczyli m. in. przedstawiciele władz wojewódzkiej i gdańskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej oraz powiatowego i wojewódzkiego oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Gości powitał dh Jerzy Petryczko, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie, który służy w niej jako ochotnik od 1992 roku.
Gratulacje strażakom ochotnikom z okazji okrągłego jubileuszu jednostki złożyli także Piotr Adamowicz, poseł na Sejm RP oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
- Jak co roku na początku wakacji spotykamy się w Świbnie. Ale w tym roku okazja jest szczególna: 65 lat OSP Świbno, jednej z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych w Gdańsku - powiedziała prezydent Gdańska. - Bez OSP nie byłoby nie tylko tego festynu, ale wielu innych aktywności na rzecz lokalnej społeczności w Świbnie i na Wyspie Sobieszewskiej. Za to wszystko i za poczucie bezpieczeństwa, które dajecie mieszkańcom, bardzo wam dziękuję.
- 65 lat to kilka pokoleń strażaków, wiele pożarów, kolizji drogowych i różnego rodzaju zdarzeń. To wiele uratowanego mienia, to uratowane zdrowie i życie wielu osób - dodał dh Marek Buza, prezes zarządu Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP - Dziękujemy wam za to serdecznie. Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Jako ochotnicy, razem z innymi służbami: państwową strażą pożarną, pogotowiem i nie tylko, jesteśmy gwarantem, że jeśli ktoś potrzebuje pomocy, zawsze ją znajdzie.
Będzie amfiteatr przy przeprawie promowej w Świbnie, w ramach Budżetu Obywatelskiego
Kto zwyciężył w strażackich zawodach?
Po części oficjalnej wręczono nagrody zwycięzcom zawodów sportowo - pożarniczych. O puchar Prezydenta Miasta Gdańska walczyli seniorzy (wbrew nazwie są to czynni ochotnicy), o puchar Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku walczyły młodzieżowe grupy pożarnicze.
Wśród seniorów zeszłoroczne zwycięstwo obroniło OSP Kolbudy. Wśród młodzieży najlepsza była drużyna OSP Marynowy.
Świbnieńskie Lato dofinansowano ze środków programu społecznego rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, realizowanego przez Miasto Gdańsk w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 r.
Zawody sportowo-pożarnicze oraz otwarty turniej piłki nożnej dofinansowany z środków Miasta Gdańska oraz UNICEF.
Spektakl teatralny „Waśnie i Baśnie” dofinansowany z środków Miasta Gdańska.