• Start
  • Wiadomości
  • Światowy zlot 40 tys. skautów w Sobieszewie? Szanse rosną

Światowy zlot 40 tys. skautów w Sobieszewie? Szanse rosną

Już tylko Polska i Korea Południowa wchodzą w grę jako organizator Jamboree 2023 - wielkiego zjazdu skautów z całego świata. Kierownictwo ZHP po cichu mówi, że nasz kraj ma przewagę. Jeśli to prawda, za siedem i pół roku do Gdańska przyjedzie 40 tys. gości.
02.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

ZHP umiejętnie lobbuje na rzecz Jamboree 2023 w Polsce. Na początku września 2015 r. harcerze spotkali się na Górze Gradowej z ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną i wiceprezydentem Gdańska, Piotrem Grzelakiem.

Kandydatury potwierdzono oficjalnie we wtorek, 2 lutego 2016 r.

“Jedynymi krajami kandydującymi do organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku są Polska i Korea Południowa. Do Światowego Biura Skautowego wpłynęły aplikacje tylko z tych dwóch krajów” – taką wiadomość przekazał władzom Związku Harcerstwa Polskiego Stephen Peck, dyrektor Światowego Biura Skautowego ds. Imprez Światowych.

W połowie lipca br. z wizytą oceniającą kandydaturę ZHP i Sobieszewa do Gdańska przyjadą władze Światowego Biura Skautowego. Ostateczna decyzja ma zapaść w sierpniu 2017 r., podczas Światowej Konferencji Skautowej w Azerbejdżanie.


Porozmawiajmy o atutach

- Nie będzie łatwo, bo Korea to mocny kandydat - mówi portalowi gdansk.pl podharcmistrzyni Marta Bednarska, odpowiedzialna w Zespole Projektu „Jamboree 2023” za promocję kandydatury Gdańska. - Szef koreańskich skautów jest dużą figurą w międzynarodowych strukturach naszego ruchu. Rzecz w tym, że Korea jakiś czas temu była już gospodarzem Jamboree, a Polska jeszcze nigdy dotąd. Wróciliśmy do światowych struktur skautingu w 1996 r. i taka impreza byłaby wspaniałym zwieńczeniem tych lat naszej działalności na arenie międzynarodowej.

Dlatego jest poparcie polskiego rządu, żeby wam się udało... – zadeklarował Schetyna. - Nam – wtrącił harcmistrz Artur Glebko, komendant chorągwi gdańskiej ZHP.  – No, nam – poprawił się minister.

Poparcia dla Jamboree w Polsce udzielił rząd Ewy Kopacz oraz prezydent RP, Andrzej Duda. Trwają starania o poparcie rządu premier Beaty Szydło. Kluczową sprawą w tej chwili jest budowa nowoczesnego mostu zwodzonego na Martwej Wiśle w Sobieszewie - tak by uczestnikom planowanego zlotu zapewnić łatwy dojazd na wyspę.

- W połowie stycznia gościliśmy w Gdańsku Forum Międzynarodowych Komisarzy Zagranicznych - podkreśla phm. Bednarska. - Przyjechali z całego świata, są kimś w rodzaju ministrów spraw zagranicznych swoich narodowych organizacji. Bardzo podobała im się wizyta w Polsce. Dostaliśmy wysokie oceny. To ważne.


Młodzież, która wyrośnie

Obecnie nad wstępnymi przygotowaniami do Jamboree 2023 pracuje 100-osobowy zespół młodych instruktorów ZHP - wolontariuszy z całej Polski. Harcerze są w kontakcie z osobami odpowiedzialnymi za budowę miasteczek zlotowych w latach ubiegłych, logistycy obmyślają sposoby dostaw i transportu.

Tak ma wyglądać nowy most w Sobieszewie. Od lewej Magdalena Kołodziejczak - wójt gminy Pruszcz Gd., Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska, Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego i Paweł Orłowski, ówczesny wiceminister rozwoju regionalnego.

- Nie bez znaczenia są spójne działania promocyjne przebiegające pod hasłem „Be the Spark! – Bądź iskrą!” - przekonuje phm. Bednarska. - Młodzież uczestnicząca w Jamboree w Gdańsku, ma być iskrą, która z Miasta Wolności roznieci ogień pozytywnej zmiany w społecznościach na całym świecie. Młodzież, która uczestniczy w kolejnych Jamboree z czasem zaczyna odgrywać w swoich krajach kierowniczą rolę. Skauci wchodzą w życie jako menadżerowie, naukowcy, liderzy społeczni, politycy. Jeśli w młodości przyjadą do Gdańska, będą pamiętać o tej przygodzie przez długie lata. Polsce może to przynieść duże korzyści.


Gdańsk: świadomi stawki

Światowe Jamboree Skautowe jest najważniejszym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). Odbywa się co cztery lata - ostatnie miało miejsce w Japonii (2015 r.), najbliższe odbędzie się w USA (2019). W zlotach tych uczestniczy głównie młodzież w wieku od 14 do 17 lat. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie: zrzesza kilkadziesiąt milionów członków.

W połowie stycznia 2016 r. w Gdańsku gościli przedstawiciele europejskich organizacji skautowych. W ECS spotkali się z Lechem Wałęsą. Skrajnie po lewej - phm. Marta Bednarska i hm. Małgorzata Sinica, szefowa ZHP.

- Bardzo cieszymy się, że Gdańsk ma szanse gościć skautów z całego świata - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Miasta Gdańska. - Zdajemy sobie sprawę z rozmiaru przedsięwzięcia, w Jamboree uczestniczyć będzie około 40 000 osób. Dołożymy wszelkich starań, aby Jamboree było zorganizowane na najwyższym, światowym poziomie. Mamy nadzieję, że w sierpniu 2017 roku, to my będziemy się cieszyć z wyboru Światowej Konferencji Skautowej. Jamboree jest również szansą dla rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, która swoją niezwykłą przyrodą i położeniem ujęła już m.in. Stephena Pecka, który odwiedził Gdańsk w październiku 2015 r.


Czytaj także:

40 tys. skautów w Sobieszewie? “Duże szanse” 

Sobieszewo. Spełnia się marzenie o moście

Wałęsa rozmawia ze skautami i apeluje o pokój na świecie

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych