Zaczynamy w PIĄTEK, 6 LIPCA, o godz. 10 w centrum kulturalno – informacyjnym na Zielonym Moście, gdzie Fundacja Generacja, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Gdańska przygotowały bardzo ciekawy program dla dzieci i całych rodzin:
W strefie dyskusyjnej:
Godz. 10 -11 Haiku gdańskie, warsztat twórczy z Małgorzatą Zamorską-Misztal dla dzieci
powyżej 7 roku życia (zapisy fundacjageneracja@gmail.com). Prowadząca jest gdańską poetką haiku i założycielką Oliwskiej Szkoły Haiku. - Wbrew pozorom pisanie krótkich, japońskich wierszy jest łatwe, robią to dzieci na całym świecie. Żeby wam pomóc, wykorzystamy specjalną metodę kolażu, będziemy miksować ilustracje i teksty z lokalnych gazet, trzymając się zasady trzech wersów. Na koniec wasze haiku zostaną zdigitalizowane i trafią do archiwum Światowego Zjazdu Gdańszczan - zachęca Małgorzata Zamorska.
Godz. 11 - 12.30 Łowcy Słów - Legendy Gdańskie, czyli dwie profesjonalne opowiadaczki historii: Elżbieta i Groszek Stanilewicz, zapoznają słuchaczy z baśniami i legendami, których osią jest Gdańsk, będą to m.in.: Neptun i Tuszkowiacy - baśń kaszubska, Papuga Heweliusza (Heweliusz naprawdę miał papugę!), Kuba Dorsz - o diable z Bramy Wyżynnej. Więcej o Łowcach Słów na Fb.
Godz. 12.30 -14 Otwarty performans artystyczny Tymona Tymańskiego grającego na ukulele, zapisy (fundacjageneracja@gmail.com). Jak twierdzą organizatorzy: “na tym warsztacie umiejętność gry na ukulele będzie najmniej ważna. Każdy dostanie własny instrument, dzięki któremu stworzy z innymi muzyczny performans. Liczy się fantazja i dobra energia, zapraszamy dzieci od lat 3 do 100”.
W strefie warsztatowej :
Godz. 10 -12 Baśnie gdańskie, warsztat pisarski z Barbarą Piórkowską dla dzieci od 9 roku życia (zapisy fundacjageneracja@gmail.com). Jak mówi pisarka: “Będziemy pisać, rysować, ładnie mówić. Stworzymy własną piękną opowieść o tym, jak żyjemy i co nam się przytrafia w naszym mieście. Zaprosimy do naszych historii zwierzęta, rośliny, magiczne przedmioty i cudowne zdarzenia. Spotkamy się w osobiście utworzonych tekstach z niezwykłymi postaciami i wyjdziemy z zajęć z wycinanką - ilustracją tych historii! A głównym tematem będzie przestrzeń naszego niezwykłego miasta”.
Od godz. 11 do 17 solo bądź z rodziną będzie można wziąć udział w projekcie fotograficznym Aleksandry Maj pt. Łączy nas Gdańsk. Zdjęcia zrobione przez portrecistkę zostaną przesłane na wskazany adres mailowy i trafią do zbiorów Muzeum Gdańska.
Godz. 12 - 14 Komiks24 Gdańsk, inauguracja projektu i warsztaty komiksowe z Piotrem Szulcem. Od czwartku 6 lipca, przez całą noc sześciu rysowników stworzy 24.stronicowy komiks o Gdańsku. Historia zostanie wypełniona treścią przez uczestników Zjazdu, podczas zaplanowanych na Zielonym Moście warsztatów.
Godz. 14 - 16 Jak zmieniało się ścisłe centrum Gdańska w XX wieku?, warsztaty dla dzieci przygotowane przez edukatorów Muzeum Gdańska
Godz. 16 - 18 Komiks24Gdańsk, warsztaty komiksowe z Piotrem Szulcem.
Wszystkich zainteresowanych projektowaniem i sztuką użytkową zapraszamy na cykl warsztatów kreatywnych do strefy parkART przygotowanej przez Stowarzyszenie Miastoholizm na skwerze Świętopełka (ul. Szeroka).
Rozpoczynamy w piątek o godz. 11 warsztatami Marty Karalus “Leczenie kanałowe”.
Od godz. 15 prezentowane będzie wydawnictwo nieMAPA GDAŃSK połączone z warsztatem kreatywnym dla rodzin. Zainteresowanych zgłębieniem tematu zapraszamy na wystawę Poznaj Gdańsk z nieMAPĄ do Oddziału Etnograficznego Muzeum Narodowego w Gdańsku.
W południe otwarta zostanie strefa edukacyjna Baltic Sail Gdańsk, zlokalizowana na Ołowiance, a w niej: warsztaty żeglarskie i zapoznające z biologią Bałtyku, a także plaża. W strefie relaksu, przy nabrzeżu powstanie Baltic Plaża. Z myślą o najmłodszych organizowane będą animacje, rozgrywki w dyscyplinach plażowych, wspólne wznoszenie budowli piaskowych, malowanie buziek w żeglarskie wzory i wiele innych atrakcji. Dla starszych przygotowano leżaki z widokiem na żaglowce.
O godz. 14, na skwerze przy pomniku Heweliusza najmłodsi obejrzą widowisko plenerowe pt. Carillon w karczmie Jeruzalem.
Od godz. 16 zapraszamy na przedproże Dworu Artusa gdzie odbędzie się uroczyste otwarcie Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk, koncert plenerowy chóru męskiego Zawisza Czarny oraz Muzyczna Parada Żeglarzy i Rekonstruktorów, którzy przedefilują w kolorowym korowodzie na Ołowiankę.
Młodych pasjonatów malarstwa zapraszamy od godz. 14 na warsztat z Carmen Einfinger “Zapach koloru”. Spotkanie odbędzie się w Ogrodzie Społecznym Centrum Reduta i salach warsztatowych Inkubatora Sąsiedzkiej Energii (ul. Reduta Wyskok 2, Gdańsk) ; rejestracja: zapisy@laznia.pl; dzieci muszą być pod opieką osób dorosłych.
SOBOTĘ, 7 LIPCA rozpoczniemy programem Zaczytani w Gdańsku, czyli czytaniem historii, baśni i legend gdańskich na Zielonym Moście. Od godziny 11 czytać będzie Paweł Adamowicz prezydent Gdańska. W południe zapraszamy wszystkich, dużych i małych, pod Zieloną Bramę do Rodzinnego Zdjęcia Gdańszczan, po czym od 12.30 kontynuować będziemy Zaczytanych w Gdańsku na Zielonym Moście, tym razem w wykonaniu Piotra Grzelaka, z-cy prezydenta Gdańska. Kolejno zapraszamy na cykl warsztatowy Komiks24Gdańsk, do udziału w projekcie fotograficznym Łączy nas Gdańsk oraz na warsztaty z edukatorami Muzeum Gdańska pt. Jak zmieniało się ścisłe centrum Gdańska w XX wieku?
O godz. 14:00 odbędzie zjawiskowa Bitwa Morska Wisłoujście 1628. Bitwę najlepiej oglądać z Szańca Wschodniego znajdującego się przy Twierdzy. Można się tam dostać Tramwajem Wodnym (przystanek Twierdza Wisłoujście) lub autobusami nr 606, 138 oraz 106. W tegorocznej edycji Polacy stawią opór oddziałom szwedzkim, które będą próbowały nie tylko opanować Szaniec Wschodni… tym razem celem będą również okręty polskiej floty. Po zakończeniu walk na wodzie widzowie przeniosą się przed fort, gdzie znajdą się w samym środku potyczki pomiędzy wojskami koronnymi i szwedzkimi. Bitwę odtworzą rekonstruktorzy z Finlandii, Czech, Ukrainy oraz Polski. Po zakończeniu bitwy zapraszamy do zwiedzania warsztatów dawnych rzemieślników.
Od godziny 11 do 18 w ramach parkART na skwerze Świętopełka odbędą się warsztaty kreatywne “Wytatuuj sobie Gdańsk” oraz “Lo-Fi Robot”.
Od godz. 15 zapraszamy na warsztaty animacji filmowej z Sehedem Waledkhani, które odbędą się w Domu Chodowieckiego i Grassa przy ul. Sierocej 6.
Pasjonaci sportów morskich będą mogli od godziny 10.30 obserwować zmagania najmłodszych windsurferów i żeglarzy na Motławie. A do godziny 10 wziąć udział w zajęciach z edukacji morskiej w Centrum Baltic Sail Gdańsk na Ołowiance.
Od godz. 14 do 18 - ponownie “Zapach koloru” warsztat z Carmen Eifinger.
NIEDZIELĘ, 8 LIPCA, również rozpoczniemy programem Zaczytani w Gdańsku. Od godziny 10 na Zielonym Moście historie, baśnie i legendy będą czytać Agnieszka Buczyńska prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu, Piotr Kowalczuk z-ca prezydenta Gdańska oraz Jerzy Snakowski znawca i popularyzator opery, musicalu i baletu.
Oprócz spotkań literackich na Zielonym Moście przez cały dzień będzie można wziąć udział w projekcie fotograficznym Łączy nas Gdańsk. Piotr Szulc będzie prowadził również prace końcowe nad Komiksem24Gdańsk, od godz. 12 do 15.30.
Również o godz. 10 zostanie otwarta strefa edukacyjna Baltic Sail Gdańsk na Ołowiance.
Od godz. 11 zapraszamy na cykl warsztatów kreatywnych na skwerze Świętopełka, w ramach projektu parkART. O godz. 11 “Wytatuuj sobie Gdańsk”, a o 13 “Meblujemy” z Katarzyną Wołowską.
W południe rozpocznie się ostatnia edycja warsztatu “Zapachu koloru” z Carmen Eifinger.
Niedzielnym popołudniem, o godz. 15 zapraszamy na kończącą V Światowy Zjazd Gdańszczan oraz Baltic Sail Gdańsk uroczystą paradę żaglowców na Motławie, po której zaprezentowany zostanie pokaz ratownictwa morskiego.
Przez cały czas trwania Zjazdu na Długim Targu prezentowana będzie wystawa plenerowa “Królewska Droga. Historia na zdjęciach Zbigniewa i Macieja Kosycarzy”, w sobotę, o godz. 14 odbędzie się pokaz slajdów Macieja Kosycarza i oprowadzanie po wystawie.
Czytaj jeszcze:
V Światowy Zjazd Gdańszczan: literacko, artystycznie i filmowo
V Światowy Zjazd Gdańszczan - 180 atrakcji od piątku do niedzieli