Między godz. 10 a 14.30 w przyszkolnym zabytkowym parku Ludolfino na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje pod znakiem Światowego Dnia Pszczoły. Młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych z pomocą zaproszonych gości opowiedzą o roli pszczół w życiu na ziemi, a także o historycznym powiązaniu Oliwy z położoną nieopodal Gdańska miejscowością Pszczółki.
Podczas festynu zobaczyć będzie można m.in przeszklony ul z królową i pszczołami, skorzystać z laboratorium medycznego z mikroskopami, a także spróbować różnych odmian miodu i przysmaków z miodem w roli głównej. Dzięki “Apteczce Babuni” dowiemy się, leczenie jakich chorób wspomagają poszczególne gatunki miodu i inne produkty wytwarzane przez pracowite pszczoły. Na osobne stoisko zasłużył także najbardziej znany literacki miłośnik “miodku” - będzie więc “Kącik zadumy Kubusia Puchatka”.
Uczestnicy festynu pomogą szkolnej społeczności w zakładaniu miododajnej łąki, a wiedzę którą dzięki temu posiądą będą mogli wykorzystać siejąc i sadząc szczególnie lubiane przez pszczoły gatunki roślin w swoich ogródkach czy balkonowych skrzynkach.
Wydarzenie uświetnią dwa wykłady przygotowane przez reprezentantów Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku. Zaplanowano też wspólne śpiewanie (zapewne “Pszczółki Mai”) oraz gry i zabawy, a strudzeni atrakcjami uczestnicy festynu będą mogli wypocząć na łonie natury w otoczeniu wspaniałego parku.
Data festynu nie jest przypadkowa. ONZ w 2017 r. ustanowił dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczoły. Wydarzenie odbywa się więc tuż przed światowym pszczelim dniem, przypadającym w tym roku w niedzielę.
- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Oliwy i całego Trójmiasta, a zwłaszcza dzieci, bo przecież to na nich w przyszłości spoczywać będzie odpowiedzialność za losy pszczół - mówi Beata Spławnik, nauczycielka historii i WOS w oliwskim zespole szkół i współorganizatorka festynu. - Nasza szkoła z racji swojego profilu związana jest z naturą. Czujemy się zobowiązani, żeby starać się uświadamiać ludziom, że dopiero wspólna praca człowieka z pszczołami daje nam plon i że w związku z tym powinniśmy o nie wszyscy dbać.
Organizatorzy wystosowali zaproszenie do okolicznych szkół i przedszkoli z Oliwy i Żabianki. Wszystkie zameldują się na festynie, ale miejsca i atrakcji jest dość by z festynu mogli skorzystać wszyscy chętni.
Nauczycielka podkreśla, że w przygotowaniu festynu wzięli udział uczniowie wszystkich profili nauczania w oliwskiej szkole. Przy organizacji pracowali więc nie tylko przyszli ogrodnicy i architekci krajobrazu, ale także młodzież z klas o profilu technik organizacji reklamy oraz technik obsługi turystycznej.
Szkoła zamierza kontynuować swój poświęcony pszczołom projekt w kolejnych latach.
Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych mieści się przy ul. Czyżewskiego 31 w Oliwie.
Więcej o pszczołach, ich problemach i o tym, jak każdy może im pomóc:
Na ratunek pszczołom, trzmielom, murarkom. ROZMOWA