
Czynić życie lepszym
Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych (NGO-s) obchodzimy 27 lutego, od piętnastu lat. Został ustanowiony w kwietniu 2010 roku przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Jest okazją do zachęcania ludzi na całym świecie, by włączali się w działalność NGO, by je wspierali i się nimi inspirowali.
Organizacje pozarządowe w swoim działaniu są nienastawione na zysk, skupiają osoby o podobnych zainteresowaniach. Ich aktywność dotyczy niemal wszystkich dziedzin życia społecznego. NGO-s działają na rzecz ludzi, ale pomagają też zwierzętom. Dbają o środowisko naturalne, aktywizują seniorów, dają zatrudnienie osobom z niepełnosprawnościami, opiekują się osobami życiowo niezaradnymi i obłożnie chorymi, realizują projekty edukacyjne dla różnych grup wiekowych, tworzą kółka zainteresowań, rozbudzają zainteresowanie historią i tradycją miast i regionów. Są wszędzie tam, gdzie mamy ludzi gotowych do pomagania współobywatelom/bliźnim i ulepszania świata. Dużą rolę odgrywa w nich wolontariat.
Istotne są również NGO-sy, jako organizacje eksperckie, które dostarczają informacje i analizy, służą jako mechanizmy wczesnego ostrzegania, a także pomagają we wprowadzaniu w życie programów i porozumień - również na poziomie międzynarodowym. To ostatnie dotyczy głównie praw człowieka, ochrony środowiska, wsparcia medycznego.
Czytaj także: Najbliżej pacjenta. Organizacje pozarządowe - niezbędny element systemu ochrony zdrowia?
PONAD 230 GDAŃSKICH NGO-S MA STATUS ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO. MOŻESZ JE WESPRZEĆ SWOIM 1,5 PROC. PODATKU PIT. ZOBACZ WIDEO Z KONFERENCJI W TEJ SPRAWIE:
Gdańsk z NGO-sami
W Gdańsku aktywnie działa ponad tysiąc organizacji pozarządowych. Więcej, niż 230 z nich ma status organizacji pożytku publicznego co oznacza, że można je wesprzeć przekazując w rocznym zeznaniu PIT 1,5 proc. podatku.
NGO-sy dzięki temu, że działają praktycznie w każdej dziedzinie życia społecznego, na rzecz wszystkich grup mieszkańców, są ważnym partnerem Miasta. Nie wzięło się to znikąd. Gdańsk był jednym z pierwszych miast w Polsce, które opracowały program współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi. Wielkim orędownikiem takiej współpracy już w latach ‘90 był prezydent Paweł Adamowicz, kontynuuje to i rozwija prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Wszystkie te działania mają konsekwentne wsparcie Rady Miasta Gdańska.
Organizacje pozarządowe potrzebują środków na swoją działalność. Gdańsk zleca im zadania publiczne i przydziela odpowiednie pieniądze. Na rok 2025 całkowita kwota zaplanowana na realizację zadań publicznych zlecanych NGO-som to 136 632 690 złotych. Jest to o 12% więcej, niż w roku 2024, gdy kwota całkowita wyniosła 122 379 402,90 zł.
Czytaj także: 136 mln zł dla organizacji pozarządowych - jak pomogą mieszkańcom Gdańska w 2025 r.?

Godny zaufania partner
Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, podkreśla, że organizacje pozarządowe to ważny, sprawdzony i godny zaufania partner gdańskiego samorządu.
- Ramy naszej współpracy od ponad 20 lat określa „Roczny program współpracy miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi”, wypracowywany wspólnie i określający najważniejsze kierunki naszego działania - mówi dyr. Katarzyna Ziemann. - W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych wszystkim zaangażowanym w działania gdańskich NGO serdecznie dziękuję i życzę niesłabnącej energii do działania.
Organizacjom pozarządowym Miasto zleca w konkursach m.in. prowadzenie domów i klubów sąsiedzkich oraz klubów młodzieżowych. NGO-sy wspierają w Gdańsku osoby z niepełnosprawnościami, prowadzą działania edukacyjne i integracyjne. Działają na rzecz ekologii, sportu czy kultury, wspierają integrację wspólnot lokalnych.
Wyróżniającym się organizacjom pozarządowym w Gdańsku przyznawane są nagrody i wyróżnienia.
Czytaj także: Gdańskie Nagrody Społeczne przyznane

Barometr demokracji
Warto zauważyć, że NGO-sy istnieją i mają swobodę działania jedynie w demokratycznych państwach prawa. Do organizacji pozarządowych zawsze wrogo nastawione są rządy autorytarne i totalitarne - dążą bowiem do centralizacji środków i wpływów.
Oznacza to, że warunki działania organizacji pozarządowych, ich skala i jakość aktywności, są barometrem wskazującym na zaawansowanie w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. W rzeczywistej demokracji wszyscy - poprzez swoją aktywność - mogą mieć codzienny wpływ na kształtowanie życia społecznego. NGO-sy są narzędziem, które daje możliwość skutecznego działania.
Czytaj także: Komu podarujesz swoje 1,5% podatku? W Gdańsku 230 możliwości