W dniu 14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego oficjalnie powstała Armia Krajowa (inaczej Siły Zbrojne w Kraju), która została przemianowana ze Związku Walki Zbrojnej (powstałego w listopadzie 1939 roku).
W Gdańsku na Cmentarzu Łostowickim znajduje się Kwatera Armii Krajowej, gdzie są m.in. tablica pamiątkowa oraz groby polskich żołnierzy i harcerzy. Pierwszą osobą pochowaną w tym miejscu był płk Witold "Wicher" Kucharski, żołnierz AK z okręgu łódzkiego, zmarły na emigracji w Londynie. Jego pogrzeb odbył się w styczniu 1994 roku.
W poniedziałek, 15 lutego - dzień po 79. rocznicy powstania Armii Krajowej - na Cmentarzu Łostowickim odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, tzw. Światło dla Bohaterów.
Przy Kwaterze Armii Krajowej hołd złożyli m.in. zastępca prezydent Gdańska Monika Chabior, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, działacze społeczni, muzealnicy oraz uczniowie SP nr 60 w Gdańsku, którzy wcześniej uczestniczyli w spacerze po Głównym Mieście śladami żołnierzy AK: Franciszka Troszczyłowa, ps. "Pomorzak" oraz Wiesława Gierłowskiego, ps. "Grom".
- Kwatera akowców nie jest cmentarzem wojennym. To kwatera, na której zostali pochowani akowcy, którzy mieli szczęście przeżyć wojnę, uczyć się i pracować. W większości byli to ludzie, którzy oddali całe swoje życie Gdańskowi i Gdańsk odbudowywali - zaznacza obecny podczas uroczystości Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska.
Wzdłuż głównej alei na Kwaterze Akowskiej zapalono 220 biało-czerwonych zniczy.
Światło dla Bohaterów to inicjatywa realizowana przez wiele środowisk związanych z historią Gdańska od 2017 roku. Głównym organizatorem akcji jest powstałe w 2016 r. Stowarzyszenie Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim.
- Tylko na samym Cmentarzu Łostowickim, na Kwaterze AK, spoczywa 220 polskich bohaterek i bohaterów z centralnej Polski, przedwojennych województw wschodnich, m.in. nowogródzkiego i wileńskiego. Powojenny Gdańsk stał się ich nowym domem, próbą odnalezienia się w nowej komunistycznej rzeczywistości. To dlatego co roku przypominamy o zasłużonych gdańszczankach i gdańszczanach, rozmawiamy z żyjącymi, a tym, którzy już odeszli, zapalamy znicze w miejscach ich spoczynku - przypominała w przeddzień uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI