Wiktoria Bieżuńska
Wiktoria Bieżuńska jest gdańszczanką, mieszka we Wrzeszczu, pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Jej debiutancka powieść “Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (wydawnictwo Cyranka) znalazła się za liście pięciu nominowanych książek do nagrody Odkrycia Empiku za rok 2022.
"Debiutancka książka autorki świadczy o jej ogromnej dojrzałości literackiej - ocenili powieść Bieżuńskiej członkowie jury nagrody. - W „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” Bieżuńska kreśli obraz rodzinnej przemocy – złożonej z małych klocków, z pozoru wręcz niedostrzegalnej. Autorka podsuwa nam kolejne kawałki układanki, które razem tworzą kalejdoskop opresji – banalnej i pełnej bezradności, w której tkwi dziecięca bohaterka. Świetny debiut i tytuł, którego nie da się zapomnieć."
Odkrycia Empiku po raz czwarty towarzyszą plebiscytowi Bestsellery Empiku. Podczas gdy w Bestsellerach nagradzane są książki, które sprzedawały się w minionym roku w sieci księgarni najlepiej, w Odkryciach jury szuka oryginalności. Docenia nowatorską artystyczną wizję twórców. Ich dokonania warto będzie w przyszłości śledzić.
Wyróżnienia przyznawane są w Odkryciach trzech kategoriach: Literatura, Muzyka i Film. W jury zasiadają laureaci poprzednich edycji, twórcy, dziennikarze i eksperci Empiku, literackie tworzy w tym roku zespół w składzie: Aleksandra Zbroja (zeszłoroczna laureatka), Michał Nogaś, Sylwia Chutnik, Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz.
Nominowanych twórców poznamy podczas specjalnych spotkań online. Interaktywne transmisje odbędą się 23, 26 i 30 stycznia na profilu Empiku na Facebooku.
Wiktoria Bieżuńska w II naborze Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska otrzymała stypendium na napisanie drugiej książki o roboczym tytule “Galeriuszka”.
Wręcznie statuetek Odkrycia Empiku odbędzie się podczas gali Bestsellery Empiku 7 lutego. Galę mozna oglądać od godz. 19.45 na Faceboooku Empiku oraz od 20.15 na TVN. Relację telewizyjną poprowadzi Marcin Prokop, a relację internetową debiutujący w tej roli youtuberzy: Red Lipstick Monster oraz Karol Paciorek.
Wszyscy nominowani w kat. literackie Odkrycia EMPIK-u:
- Wiktoria Bieżuńska, Przechodząc przez próg, zagwiżdżę, Wydawnictwo Cyranka
- Anna Goc, Głusza, Dowody na istnienie
- Olga Górska, Nie wszyscy pójdziemy do raju, Drzazgi
- Karolina Lewestam, Pasterze smoków. Rodzice kontra świat, Wydawnictwo Czarne
- Ishbel Szatrawska, Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia, Wydawnictwo Cyranka.
Dodajmy, że nominowana za książkę “Nie wszyscy pójdziemy do raju” Olga Górska ma również związki z Gdańskiem. Mieszkała tutaj jaki czas, a gdańskich czytelników odwiedziła podczas spotkania wokół książki w lipcu 2022 r. w Sztuce Wyboru.
Jan Stanisław Rybicki
Ma 25 lat i mieszka w Gdańsku. W wykształcenia jest historykiem, ukończył też filozofię. Publikował już w "Dużym Formacie", kwartalniku "Więź", w "Krytyce Politycznej", miesięczniku "Poznaj Świat" i w magazynie "Kontakt". Nagrodzony reportaż opowiada o młodej piłkarce i realiach kobiecej piłki nożnej. Tekst doceniono za umiejętność operowania szczegółem i warsztat, ale też za ważny społecznie temat.
Reportaż Rybickiego jury uznało za najlepszy z dziesięciu powstałych w ramach I edycji Polska Stories.To jest nowy bezpłatny program szkoleń dla młodych, rozpoczynających dopiero pracę w zawodzie, reportażystów i reportażystek. Kilkumiesięczne szkolenie (od kwietnia do grudnia 2022) zorganizowane przez weekend.gazeta.pl prowadziła, wielokrotnie nagradzana reportażystka – Olga Gitkiewicz ("Nie zdążę").
W jury konkursu zasiadali: Anna Budyńska, redaktorka naczelna weekend.gazeta.pl, Olga Gitkiewicz, prowadząca Polska Stories; Bartosz Józefiak, reportażysta i prelegent warsztatów Polska Stories; Rafał Madajczak, redaktor naczelny gazeta.pl i Jolanta Molińska, zastępczyni redaktorki naczelnej weekend.gazeta.pl.
Wszystkie reportaże młodych dziennikarzy zostały też docenione przez czytelników gazeta.pl, a w nagrodę Jan Stanisław Rybicki na sześć miesięcy dołączy do stałych współpracowników weekend.gazeta.pl.
Rybicki jest stypendystą z II naboru Stypendium Kulturalnego w 2022 roku (stypendium na 4 miesiące).
Nagorodzny reportaż można przeczytać tutaj.
Paulina Siegień
Warto też przypomnieć wcześniejszy sukces Pauliny Siegień - dziennikarki i tłumaczki, z wykształcenia etnografki, rosjoznawczyni i filolożki rosyjskiej, która stale współpracuje z Krytyką Polityczną i Newsweekiem. Autorka jest laureatką Stypendium Kulturalnego z 2018 roku, a jej wydana przez Wydawnictwo Czarne książki "Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu" otrzymała w roku 2022 Nagrodę Conrada.
Paulina Siegień z UG została laureatką 8. Nagrody Conrada za najlepszy debiut prozatorski
A piątek, 13 stycznia 2023 r., w księgarni Tajne Komplety, odbyła się premiera debiutu prozatorskiego innej stypendystki - Rity Jankowskiej. Jej książkę zredagowała Julia Szychowiak.
Rita Jankowska debiutuje prozatorsko. W piątek w Tajnych Kompletach