Sukces gdańskiego zoo. Powiększyła się rodzina kotów pustynnych

Kolejne narodziny w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Tym razem na świat przyszły cztery koty pustynne. Matką czterech chłopaków jest urodzona w oliwskim zwierzyńcu -Sahira. W naturze koty pustynne żyją w Afryce północnej oraz południowo-zachodniej i środkowej Azji.
16.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mały kot pustynny
W naturze kotom pustynnym często zagrażają kłusownicy
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Ile tygodni mają kociaki?

Kociaki, które pojawiły się na świecie pod koniec czerwca, można już zobaczyć na wybiegu. 
 
- Przy odrobinie szczęścia zobaczycie je podczas zabawy - zachęca zwiedzających w mediach społecznościowych Gdański Ogród Zoologiczny.
Poprzednie narodziny kotów pustynnych w gdańskim zoo miały miejsce we wrześniu 2022 r. Były to dwa samce, a ich mamą była także Sahira.

Czym żywi się kot pustynny?

Kot pustynny (łac. Felis margarita harrisoni, ang. Sand Cat) zamieszkuje północną Afrykę oraz południowo-zachodnią i środkową Azję
 
Prowadzi głównie nocny tryb życia. W idealny sposób przystosowuje się do życia w ekstremalnych warunkach pustyni. Potrafi ze zdumiewającą szybkością kopać nory w piasku, które podczas upałów w ciągu dnia lub zimnych nocy, służą mu za schronienie.
Trzy małe bawiące się kotki
Czwarty kociak gdzieś się ukrył
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
Kot pustynny poluje samotnie, głównie na drobne gryzonie, niekiedy na niewielkie ptaki, jaszczurki, węże oraz stawonogi. Nadmiar pokarmu na następny posiłek ukrywa pod piaskiem.

Ile ważą małe i duże koty?

Ciąża u kota pustynnego trwa 66 dni. Noworodki mają masę od 39 do 80 gramów, bardzo szybko rosną. W ogrodach zoologicznych żyją do 13 lat.
 
Dorosły kot pustynny waży do 3,5 kg. Dość długie włoski, rosnące między palcami stóp i tworzące futrzaną poduszeczkę, zapobiegają zapadaniu się w piasek oraz izolują od rozgrzanej jego powierzchni.

Ewenement na skalę europejską. W gdańskim ZOO urodziły się gepardy grzywiaste

Głównym zagrożeniem dla gatunku jest degradacja środowiska naturalnego oraz „polowania dla sportu”.

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?