Sukces akcji choinkowej Zakładu Utylizacyjnego. Na zwierzęta z "Ostoi" zebrano prawie 36 tys. zł

Prawie 36 tysięcy złotych zebrano na rzecz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” w ramach akcji Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku pod hasłem “Wypożycz choinkę”. - To ogromne wsparcie. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za tę rekordową kwotę - podkreśla Małgorzata Stachurska, kierownik “Ostoi”. 
15.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczna jest dłoń w białej rękawicy z czerwonymi wstawkami, która delikatnie trzyma jeża. Jeż wygląda na zrelaksowanego i bezpiecznego, z lekko rozwartymi oczami i widocznym nosem. Tło jest nieostrym zielonym krajobrazem, który może sugerować, że scena rozgrywa się na zewnątrz, prawdopodobnie w jakimś naturalnym środowisku, jak las czy łąka. Rękawica, w której jest trzymany jeż, wygląda na roboczą, co może wskazywać, że osoba trzymająca jeża zajmuje się opieką nad dzikimi zwierzętami lub ich rehabilitacją
W kwietniu 2023 r. w Dolinie Samborowo wypuszczono do lasu 12 uratowanych i wyleczonych jeży. W akcji zorganizowanej przez Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” udział wziął m.in. Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz siatkarze Trefla Gdańsk
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Na co "Ostoja" wykorzysta zebrane pieniądze?

Była to trzecia edycja akcji “Wypożycz choinkę”. Wypożyczenie świątecznego drzewka łączyło się z wpłatą co najmniej 70 zł na rzecz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” działającego w miejscowości Pomieczyno, w powiecie kartuskim. Ile udało się zebrać pieniędzy i na co zostaną przeznaczone?
 
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
- Nasza fundacja otrzymała 35 710 zł na realizację naszej misji ratowania dzikich zwierząt. W zebranej kwocie zawarta jest również cegiełka, w postaci 9 tysięcy złotych, które dołożyła firma Sii Polska - mówi Małgorzata Stachurska, kierownik “Ostoi”. 
Zebrane z akcji Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku pieniądze zostaną przeznaczone na zakup
 
woliery rozlotowej, która jest ostatnim etapem rehabilitacji i przygotowania ptaków do powrotu na wolność.
 
Tego rodzaju klatka posiada naturalne podłoże. W wolierze jest m.in. trawa i drzewa, aby zwierzęta czuły się, jak najbardziej swobodnie.
Na zdjęciu widoczny jest plakat o tematyce świątecznej z elementami graficznymi i tekstem po polsku. Na górze plakatu znajduje się logo z czerwonym tłem i białym symbolem, które może przedstawiać herb lub logo instytucji. Poniżej znajduje się tekst Do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja co sugeruje, że plakat dotyczy wsparcia dla ośrodka rehabilitacji zwierząt. Centralny element graficzny to czerwona wstęga z białym tekstem Wypożycz choinkę, co może być hasłem akcji charytatywnej lub ekologicznej. Poniżej na liczniku widnieje liczba 35 710, która prawdopodobnie oznacza ilość zebranych środków, choinek, lub inny wskaźnik związany z akcją. Na plakacie widoczne są również elementy zimowe, takie jak choinki pokryte śniegiem, a wśród nich trzy urocze postacie: lecący gołąb, wiewiórka z orzechem i jeż, co może sugerować, że ośrodek opiekuje się różnymi rodzajami dzikich zwierząt. Na dole znajduje się słowo Dziękujemy!, co wskazuje na podziękowanie za wsparcie akcji.
mat. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku
 
- W tej chwili zajmujemy się wyceną nowej woliery rozlotowej. Nie jest wykluczone, że jej koszt przekroczy zebraną podczas akcji “Wypożycz choinkę” kwotę. W tej sytuacji będziemy musieli uruchomić dodatkową zbiórkę pieniędzy - tłumaczy Małgorzata Stachurska.  

Co się dzieje z wypożyczonymi choinkami? 

W tym roku do wyboru było 260 drzewek różnej wielkości. Najwyższe miały 160 cm wysokości. Będące w dobrym stanie wypożyczone choinki wracają do szkółki roślin Zakładu Utylizacyjnego.

Czytaj także: Młode mewy wypuszczone na wolność, którą wcześniej odebrał im człowiek

Pracownicy ZU przez cały rok będą się nimi opiekować, tak aby na kolejne święta Bożego Narodzenia znowu mogły trafić do wypożyczalni i do domów gdańszczan. Te z choinek, które nie będą nadawały się do szkółki, trafią do kompostowni. Zamienią się tam w polepszacz gleby, czyli popularne wśród mieszkańców Gdańska Czarne Złoto Ogrodników
Na zdjęciu widoczne są dwie osoby w fartuchach medycznych zajmujące się ptakiem. Osoba w fioletowym fartuchu i kapturze nosi rękawice ochronne i delikatnie dotyka stołu, podczas gdy osoba w różowym fartuchu trzyma dużego ptaka, który wygląda na młodego łabędzia lub gęś. Ptak jest na stołku lub małym stole, w pozycji pozwalającej na oględziny lub leczenie. W tle widać wyposażenie medyczne, w tym szafki z lekami i materiałami, oraz lampę chirurgiczną, co sugeruje, że scena rozgrywa się w gabinecie weterynaryjnym lub ośrodku rehabilitacji zwierząt.
W "Ostoi" pracują technicy weterynarii, opiekunowie dzikich zwierząt, którzy codziennie troszczą się o dzikich pacjentów. Z ośrodkiem współpracuje lekarz weterynarii oraz ornitolog, który obrączkuje ptaki przed wypuszczeniem i pomaga w stworzeniu najlepszych warunków dla różnych gatunków
mat. Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”

Podstawowe informacje o kaszubskim ośrodku

Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” działa w formie fundacji. Motto placówki to: „W trosce o dzikość!”. Działa od września 2010 r.
 
Celem działalności kaszubskiego ośrodka jest niesienie pomocy dzikim ptakom i drobnym ssakom, które znalezione przez człowieka znajdują się w stanie uniemożliwiającym im bezpieczne życie na wolności. Szpital “Ostoi” pomaga zwierzętom chorym, rannym, osieroconym, które wymagają tymczasowej opieki lub leczenia i rehabilitacji.
Do tej pory “Ostoja” przyjęła ponad 20 tysięcy zwierząt. Ich liczba z roku na rok się zwiększa. W samym 2023 roku było to 3396 osobników. 
 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Gdańsk pamięta o żołnierzach AK