• Start
  • Wiadomości
  • Suchanino. Patryk Toczyński napisał książkę o dzielnicy. Spotkanie z autorem

Suchanino. Patryk Toczyński napisał książkę o dzielnicy. Spotkanie z autorem

"Zarys dziejów Suchanina" to publikacja, której autorem jest radny dzielnicy Suchanino, Patryk Toczyński. W najbliższy poniedziałek, 7 stycznia, zaplanowano z nim spotkanie autorskie w gmachu biblioteki, która mieści się przy ul. Paderewskiego 11 (to filia nr 50 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku).
06.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Chcesz poznać historię Suchanina? Zajrzyj w poniedziałek do tutejszej biblioteki...
Chcesz poznać historię Suchanina? Zajrzyj w poniedziałek do tutejszej biblioteki...
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Publikacja "Zarys dziejów Suchanina" dostępna jest w formie e-booka, została wydana w grudniu 2018 r. Jak informuje WiMBP, opisuje ona historię dzielnicy oraz jej okolicy na przestrzeni dziejów. Zawiera nie tylko opis historyczny, geograficzny i krajoznawczy przybliżający jej losy, ale też ciekawostki związane z terenami Suchanina.

Patryk Toczyński jest radnym Dzielnicy Suchanino, a także absolwentem Gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorem oraz prowadzącym bloga o dzielnicy: niezwykle-suchanino.blogspot.com.

- Jeżeli macie opinie, własne spostrzeżenia, sugestie czy po prostu chęć porozmawiać o Suchaninie to serdecznie zapraszam - zachęca Patryk Toczyński.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00.

Suchanino to jedna z najmniejszych dzielnic Gdańska: powierzchnia wynosi zaledwie 1,4 km kw., ale na obszarze tym mieszka aż 10,5 tys. osób.


Patryk Toczyński
Patryk Toczyński
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Jak podaje Gedanopedia:

"Po 1902 roku dzieje tej części dawnej gminy Zigankenberg nierozerwalnie były i są związane z dzielnicą Wrzeszcz [...] W1935 rozpoczęła się zabudowa przez spółdzielnię mieszkaniową (Danziger Siedlungs-AG) i prywatnych inwestorów jej rolniczej części, graniczącej z gminami Ujeścisko i Jasień, według typowych planów dla całego osiedla. Wzdłuż nowej ul. Beethovenweg (Beethovena) oraz jej ulic bocznych: Wolfgang-Mozart-Weg (Mozarta), Wagnerweg (ul. Wagnera), Franz-Schubert-Weg (ul. Szuberta) i Robert-Schumann-Weg (ul. Schumana), Am Anger (ul. Otwarta) powstało 220 parterowych, budowanych z czerwonej cegły domków 2-rodzinnych (440 lokali), z mieszkalnym poddaszem oraz z przydomowymi ogródkami, zamieszkanych głównie przez robotników gdańskich zakładów i rzemieślników. W domach tych była tylko instalacja wodna i elektryczna oraz szamba na nieczystości; skanalizowane i zgazyfikowane zostały po roku 1950. Na wschodzie ul. Beethovena łączyła się z ul. Heinrich-Scholz-Weg (ul. Powstańców Warszawskich), na zachodzie – poprzez ul. Schuberta z Königstaler Weg (ul. Sobieskiego) i Wrzeszczem, na południu – z Emaus przez Dreilindener Weg (ul. Nowolipie) oraz z Siedlcami przez Kleine Molde (ul. Wyczółkowskiego). Po 1945 ta część dawnej gminy otrzymała nazwę Suchanino, zwana była przez lata przez wielu gdańszczan popularnie Cygańską Górą."



TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana