Nowy punkt widokowy na Suchaninie prawie gotowy. Co można stamtąd zobaczyć?

W miejscu wydeptanej przez okolicznych mieszkańców dróżki powstała wygodna ścieżka o nawierzchni mineralnej. Pojawiły się ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Przede wszystkim jednak powstała platforma widokowa oraz kameralny placyk widokowy. Z myślą o tych, którzy lubią spędzać w tym miejscu wolny czas, zbudowano natomiast drewnianą altanę.
15.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu ścieżka spacerowa wykonana z jasnego kruszywa, na jej zakończeniu widać okrągły placyk, w tle drzewa, a za nimi wysokie bloki mieszkalne i kościół
Na Suchaninie zagospodarowano właśnie ciekawy punkt widokowy
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Gdzie znajduje się nowy punkt widokowy?

Znajdziecie go na zielonym wzgórzu otoczonym ulicami: Kartuską i Nowolipie, a dokładniej - na lokalnym wzniesieniu zlokalizowanym pomiędzy ulicami Kolonia Zręby i Karola Kurpińskiego. Miejsce to jest znane zapewne mieszkańcom okolicznych osiedli - na szczycie tego wzniesienia znajdowała się bowiem wydeptana przez spacerowiczów ścieżka.

I nie ma się co dziwić - widać stąd m.in. Śródmieście, w tym wieżę kościoła Mariackiego i Ratusz Głównego Miasta, oraz dolinę Potoku Siedleckiego, pętlę tramwajowo-autobusową i pobliski kościół. 

Nowy punkt widokowy powstał w ramach, realizowanego od kilku lat, miejskiego projektu “Spojrzenie na Gdańsk”. Został sfinansowany m.in. dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcom zależało bowiem, by atrakcyjnie zagospodarować to wzgórze i podkreślić tutejsze miejsce z ciekawymi widokami. Obecnie prowadzone są już prace wykończeniowe i wykonywane ostatnie nasadzenia. W najbliższych tygodniach zostanie oficjalnie udostępnione. 

na zdjęciu drewniana altana, stoi przy ścieżce spacerowej o nawierzchni z jasnego kruszywa, wokół dużo zielonych drzew
Przy ścieżce spacerowej zbudowano ogólnodostępną altanę
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Atrakcyjna przestrzeń rekreacyjna

W ramach inwestycji powstała ścieżka dla spacerowiczów, o szerokości 2 metrów, z nawierzchnią mineralną wykonaną z kruszywa łamanego, wzdłuż której zamontowano tzw. małą architekturę, a więc ławki, kosze na odpady, stojaki na rowery i tablicę historyczną. Na końcu ścieżki wybudowano drewniany (modrzewiowy) punkt widokowy - w postaci platformy o wymiarach około 2x4 m. W dalszej części terenu, ze względu na jego ukształtowanie, poprowadzono schody do punktu widokowego, który jest kameralnym placykiem w kształcie okręgu, także o nawierzchni mineralnej. Jego powierzchnia to blisko 29 metrów kwadratowych. Tutaj będą mogły odbywać się wszelkiego rodzaju spotkania, przedstawienia itp. 

Wyspa Sobieszewska. W dzielnicy powstanie Centrum Społeczno-Kulturalne

zdjęcie z drona, widać jasną ścieżkę spacerową, altanę drewnianą i mnóstwo zielonych drzew
A tak prezentuje się zagospodarowana część wzgórza pomiędzy ul. Kartuską i Nowolipie z lotu ptaka
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Altana na spotkania z przyjaciółmi i sąsiadami

Przy ścieżce zbudowano też altanę plenerową. Jej konstrukcja opiera się na drewnianych słupach i ażurowych ściankach. Pokrycie dachowe wykonano z gontu bitumicznego. Wysokość altany wynosi około 3,7 m. Pomimo tego, iż teren ten dość gęsto porośnięty jest drzewami i krzewami, w ramach inwestycji zaplanowano też nowe nasadzenia. Poza tym zamontowano dodatkowe oświetlenie, by można było tu bezpiecznie zajrzeć także po zapadnięciu zmroku. Na miejscu pojawiły się również dwa tzw. hotele dla owadów. 

25-lecie Rady Dzielnicy Strzyża. Jak świętuje?

na zdjęciu jasne schody prowadzące na niewielki placyk, wokół mnóstwo zielonych drzew
W ramach inwestycji zbudowano platformę widokową, z której można podziwiać okolice na stojąco. Jest też placyk widokowy z ławką
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Co zakłada projekt “Spojrzenie na Gdańsk”?

Został on zainaugurowany dokładnie 14 października 2016 r. otwarciem osi widokowej w kierunku morza z terenu zabytkowego parku Dworu I przy ulicy Polanki 125. Od tego dnia projekt jest realizowany w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

Główny cel, który przyświeca twórcom projektu to przywracanie dawnych, zapomnianych miejsc przestrzeni publicznej, które umożliwiają odkrywanie Gdańska i jego okolic z niecodziennej perspektywy - odnajdywane są, a następnie przekazywane mieszkańcom oraz turystom nowe miejsca widokowe, pojawiające się w naturalnym procesie rozwoju tkanki miejskiej.

W ramach prac nad projektem Spojrzenie na Gdańsk GZDiZ zlokalizował ponad 30 miejsc widokowych na terenie miasta i okolic. 19 z nich zostało już otwartych. Jako nowe przestrzenie publiczne “o szczególnych walorach krajobrazowych” są one porządkowane i wyposażane w elementy małej architektury.

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu