Co prawda, na co dzień pobierają nauki na najlepszych uczelniach na całym świecie - takich jak Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu, Imperial College London, Królewska Duńska Akademia Muzyczna, Uniwersytet Oksfordzki czy Stevens Institute of Technology w USA - ale w okresie świąt zjeżdżają do rodzinnych domów w Gdańsku. Nie inaczej było w tym roku - przy okazji stypendyści Fahrenheita, bo o nich mowa, wzięli udział w tradycyjnym świątecznym spotkaniu opłatkowym. W piątek, 29 grudnia, w siedzibie Gdańskich Szkół Autonomicznych opowiedzieli o swoich doświadczeniach m.in. przybyłym przedstawicielom władz miasta: Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej Piotrowi Kowalczukowi i Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Polityki Gospodarczej Aleksandrze Dulkiewicz.
- Aby otrzymać to stypendium, musiałam spełnić różne warunki, które wymagały ciężkiej pracy i cierpliwości. Na przykład trzeba było zdobyć rekomendację, samo dostanie się na wymarzony kierunek za granicą też może być trudne, w zależności od danego uniwersytetu. Oceniane są też dodatkowe osiągnięcia i działalność społeczna, i oczywiście zdana matura - mówi Zuzanna Wężyk, która dzięki Stypendium Naukowemu Prezydenta Miasta Gdańska im. G.D. Fahrenheita studiuje na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu.
Jak wspomina, Austrię wybrała, bo polecił ją inny stypendysta z tego uniwersytetu, Daniel Egielman. Obecnie Zuzanna jest na czwartym roku studiów licencjackich w klasie gitary klasycznej. Po zakończeniu nauki planuje wrócić do Gdańska, ze względu na sentyment, rodzinę i możliwości, które tu na nią czekają, ale nie wyklucza też jeszcze wyjazdów do innych krajów - tak jej się spodobało w Austrii.
- Warto było - mówi stypendystka. - Na pewno wiązało się to z pewnymi wyrzeczeniami, musiałam wiele rzeczy w życiu pozamykać. Ale dało mi to takie wejście w dorosłość i samodzielność, nauczyło mnie odpowiedzialności. A znajomości międzynarodowe, które zawarłam dzięki tym studiom, to dla mnie, oprócz nauki, największy skarb. Zachęcam teraz swoich znajomych z Polski, żeby się ubiegali o stypendium, bo to jedyne takie wsparcie dla studentów w Polsce. Kwota jest wystarczająca - w Austrii wystarcza mi na mieszkanie, jedzenie i poruszanie się po mieście - uspokaja.
Zobacz też: Studia muzyczne na Mozarteum w Salzburgu. Zuzanna pisze, jak tam się dostać
Pierwsze takie stypendium w Polsce
Stypendium naukowe Prezydenta Miasta Gdańska im. Gabriela Daniela Fahrenheita jest pierwszym w Polsce stypendium przeznaczonym na finansowanie studiów zagranicznych. Program stypendialny rozpoczął się w 2005 roku z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdańska. Jego celem jest umożliwienie najzdolniejszym absolwentom szkół ponadgimnazjalnych, będących mieszkańcami Gdańska, podjęcie studiów na renomowanych uczelniach zagranicznych. Początkowo stypendia były przyznawane gdańskim absolwentom matury międzynarodowej. Od 8 lat mogą się o nie ubiegać również osoby legitymujące się maturą polską i wybitnymi osiągnięciami. W sumie, od roku akademickiego 2005/2006 do 2017/2018 przyznano 365 stypendiów na kwotę 8 996 500 zł.
Co ważne, stypendysta ma nie tylko obowiązek zdobywania wiedzy i umiejętności, ale także reprezentowania i promowania Gdańska na swojej zagranicznej uczelni, prowadzenia bloga oraz podejmowania pracy wolontariackiej, jak również dzielenia się swoimi doświadczeniami z gdańskimi uczniami.
- Stypendium jest wsparciem udzielanym przez społeczność gdańszczan. To wyróżnienie dla najlepszych, ale jednocześnie zobowiązanie. Ufamy, że wiedza i doświadczenie, które dzięki temu zdobędą, posłuży za parę lat do budowy świetności Polski i Gdańska - tłumaczy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
|
Więcej o tegorocznej gali przyznania stypendiów tutaj: 23 wybitnie uzdolnionych gdańszczan studiować będzie za granicą dzięki Stypendium Fahrenheita.
O stypendium mogą ubiegać się studenci rozpoczynający na zagranicznych uczelniach jednolite studia magisterskie, magistersko-inżynierskie lub licencjackie. Stypendia wypłacane są w równych ratach przez dziewięć miesięcy. Wnioski złożone przez kandydatów na stypendystów rozpatruje Kapituła Stypendialna, której Przewodniczącym jest Prezydent Miasta Gdańska. Szczegóły: Stypendium naukowe Prezydenta Miasta Gdańska im. G. D. Fahrenheita.