• Start
  • Wiadomości
  • „Gdańsk dzieli się dobrem” - w styczniu finał WOŚP i upamiętnienie prezydenta Adamowicza

„Gdańsk dzieli się dobrem” - w styczniu finał WOŚP i upamiętnienie prezydenta Adamowicza

„Gdańsk dzieli się dobrem” - pod tym hasłem 12 stycznia 2020 roku odbędzie 28. gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia oraz 13 i 14 stycznia gdańszczanie wspominać i upamiętniać będą zamordowanego rok wcześniej prezydenta miasta Pawła Adamowicza. 
13.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ECSdobryyyy
O tym, jak przebiegnie 28. Finał WOŚP w Gdańsku oraz upamiętnienie pierwszej rocznicy śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, mówili w środę, 13 listopada 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności Agnieszka Buczyńska (pierwsza z lewej), Aleksandra Dulkiewicz (w środku) i Basil Kerski (drugi z prawej).
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Finał WOŚP w styczniu 2020 roku będzie poświęcony zdrowiu i życiu dzieci a dokładnie specjalistycznemu sprzętowi, który będzie im służył podczas operacji - powiedziała  Agnieszka Buczyńska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, organizatora gdańskiego finału WOŚP. - Finał będzie zorganizowany przez kilka sztabów, na teraz zarejestrowanych jest około siedmiu, zwykle co roku jest ich ponad dziesięć. Do 18 listopada sztaby mogą się jeszcze rejestrować. 

W największym sztabie w Gdańsku - przy Regionalnym Centrum Wolontariatu - kwestować będzie 700 wolontariuszy, na ulice Gdańska wyjdzie ich ponad 1,2 tysiąca. Co roku gdański finał odbywał się pod hasłem “Gdansk dla orkiestry”, w tym roku przebiegnie wyjątkowo pod nazwą - “Gdańsk dzieli się dobrem". 

Podczas 28. Finału WOŚP bazą wolontariuszy będzie Europejskie Centrum Solidarności: tu rozliczą zebrane środki, będą mogli się ogrzać i odpocząć. Atrakcją przyszłorocznej orkiestry będzie koncert zorganizowany w innym niż dotychczas miejscu - w okolicach Europejskiego Centrum Solidarności. Od godz. 16.00 - 21.00 wystąpią m.in. Voo Voo z gośćmi, Organek, Lipali, Audiofil, Varius Manx z Kasią Stankiewicz i Kombi. 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że 13 listopada 2019 roku mija 10 miesięcy od ostatniego finału WOŚP i ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a za dwa miesiące obchodzić będziemy rocznicę jego śmierci. 

 

ECSdobryyy2
- Już zawsze radosny finał WOŚP będzie nam się w Gdańsku kojarzył z tragicznymi wydarzeniami: atakiem na prezydenta Adamowicza i jego śmiercią - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz w ECS podczas konferencji na temat 28. Finału WOŚP w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Wspólnie z Regionalnym Centrum Wolontariatu, WOŚP i Europejskim Centrum Solidarności przygotowaliśmy się, żeby w godny sposób wspominać pana prezydenta - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Dociera do nas wiele sygnałów i inicjatyw, żeby upamiętnić wspólnie prezydenta Adamowicza. Ja po raz pierwszy będę wolontariuszką podczas WOŚP i bardzo się z tego cieszę, ale 13 stycznia to dla nas też rocznica tragicznego wydarzenia. Tego dnia chcieliśmy zaprosić do spotkania w ciszy i odsłonięcia tablicy poświęconej Pawłowi Adamowiczowi i tragicznemu wydarzeniu, to odbędzie się w okolicach Katowni, już trwają tam prace. Przestrzeń, w której stała scena rok temu, będzie teraz miejscem smutnych wspomnień i refleksji.

Po oficjalnym odsłonięciu tablicy zaplanowano spotkanie przy grobie prezydenta Adamowicza w Bazylice Mariackiej. Okolice Katowni mają zostać specjalnie oświetlone, a w mieście mają zabrzmieć carilliony.

Prezydent Dulkiewicz zapowiedziała też, że 14 stycznia 2020 w dzień śmierci prezydenta Adamowicza z inicjatywy rodziny i władz Miasta o godz. 18.00 odbędzie się msza św. w Bazylice Mariackiej.  

Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, przypomniał że 2020 rok - ze względu na rocznicę 50-lecia Grudnia' 70, 40-lecia Porozumień Gdańskich, 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do samorządów i gdańskiego stycznia - będzie rokiem ważnym i symbolicznym. 

 

ECSccccccccdobry
- Zapraszamy na konferencję poświęconą przemocy i polityce - mówił Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarnosci w Gdańsku  
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Europejskie Centrum Solidarności na styczniowe dni zaplanowało kilka wydarzeń.

W sobotę, 11 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się 6 Kolędowanie poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza, na 13 stycznia zaplanowano promocję książki, w której gdańszczanie, znający osobiście prezydenta Pawła Adamowicza, widujący go na oficjalnych uroczystościach, ale i tacy, którzy nigdy nie mieli z nim osobistego kontaktu, opowiadają o tym, jak zmienił ich tamten styczeń ( ECS godz. 17.30). 

- Przed odsłonięciem tablicy poświęconej prezydentowi, zaprezntujemy książkę “Głosy gdańszczan”, czyli refleksje zwykłych ludzi, na temat tego jak przeżyli te tragiczne wydarzenia stycznia 2019 roku, jak zmieniło się ich życie - zapowiedział Basil Kerski. - Z kolei 15 stycznia o godzinie 10.00 zapraszamy na konferencję na temat przemocy i polityki. Będziemy dyskutować przy udziale różnych środowisk o formach przemocy w sferze publicznej. Kiedy zmarł prezydent Adamowicz, tłumy z całej Polski jechały, żeby się z nim pożegnać, żeby zademonstrować więź, ale też była to cicha demonstarcja przeciw mowie nienawisci w sferze publicznej, językowi nienawiści, głębokim podziałom, niemerytorycznej polemice. Jeszcze raz przeanalizujemy, jaki ta atmosfera miała wpływ na morderstwo prezydenta Gdańska.  

 

ZOBACZ CAŁĄ KONFERENCJĘ 

 

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia