• Start
  • Wiadomości
  • Studium im. P. Adamowicza. Absolwenci zielonych studiów MBA odebrali dyplomy

Studium im. P. Adamowicza. Pierwsi absolwenci zielonych studiów MBA odebrali dyplomy

W niedzielę, 19 lutego, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku wręczono dyplomy 47 absolwentom studiów MBA Zarządzanie Polityką Energetyczną i Klimatyczną. To pierwsi absolwenci tego kierunku realizowanego wspólnie przez Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza i Collegium Civitas.
19.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilkadziesiąt osób w czarnych strojach absolwentów
19 lutego 2023 - absolwenci studiów MBA Zarządzanie Polityką Energetyczną i Klimatyczną Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza i Collegium Civitas, podrzucają absolwenckie birety w bibliotece ECS
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Pierwsze zielone MBA w Polsce

Studia MBA Zarządzanie Polityką Energetyczną i Klimatyczną, które Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza prowadzi we współpracy z Collegium Civitas, realizowane są od października 2021 roku. 

W weekend 18/19 lutego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku podsumowano dotychczasowe pierwsze dwie edycje tego programu przygotowanego z myślą o kształceniu kadr gotowych do wdrażania zasad Europejskiego Zielonego Ładu w firmie, samorządzie, czy organizacji. Dzień wcześniej uczestnicy studiów bronili swoje prace dyplomowe, a w niedzielę, już jako absolwenci (47 osób) odebrali dyplomy ukończenia tego pierwszego w Polsce Zielonego MBA.

Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza. Rozpoczęcie roku na "zielonym" kierunku

Aleksandra Dulkiewicz: twórzcie z nami Święto Wolności i Praw Obywatelskich

Jako pierwsza absolwentom studiów pogratulowała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska: - Chcę was dziś poprosić, żebyście to, co wynieśliście z tych studiów, wykorzystali twórczo nie tylko w miejscach, w których jesteście na co dzień. Od 2019 roku, około 4 czerwca, organizujemy w Gdańsku rocznicę pierwszych, wolnych i częściowo demokratycznych wyborów. Dla nas, poza oczywistymi względami politycznymi (dla których prezydent Paweł Adamowicz, patron Studium Obywatelskiego, w grudniu 2018 roku przygotował listę samorządowców, których chciał zaprosić do wspólnego świętowania rocznicy 4 czerwca i namysłu nad przyszłością), bardzo ważny jest aspekt społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego od pierwszego roku obchodzenia tej rocznicy, poza symbolicznymi uroczystościami, bardzo ważnym wkładem jest dla nas część społeczna. Chciałabym, was poprosić żebyście swoim twórczym wkładem, współtworzyli z nami czerwcowe Święto Wolności i Praw Obywatelskich.

Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że tematyka poruszana podczas Zielonych studiów MBA, coraz częściej łączy się z realizacją praw człowieka (prawo do czystego powietrza, czy bezpieczeństwa energetycznego).

prezydent, kobieta w średnim wieku mówi do mikrofonu stoi
Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Prof. Stanisław Mocek “Jesteście pionierami”

Prof. Stanisław Mocek rektor Collegium Civitas:

Jesteście pierwszym rocznikiem, pionierami naszego wspólnego przedsięwzięcia. Warto podkreślić, że prace przygotowawcze i realizowanie projektu studiów działy się w ścisłej synergii. Dziś stajecie się naszymi ambasadorami i myślę, że w tym przypadku słowo “solidarność”, w nawiązaniu także do miejsca, w którym się znajdujemy, to słowo ma oczywiście swój wymiar historyczny, ale ważne jest też to, że ta solidarność nabiera formę wyzwania przyszłości. Tematyka tych studiów oddaje to, od czego być może zależy życie nasze, naszej planety i przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że będziemy się jeszcze spotykać, skoro padł pomysł założenia klubu absolwenta. 

mężczyzna w średnim wieku mówi do mikrofonu
Prof. Stanisław Mocek rektor Collegium Civitas
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gospodarz miejsca Basil Kerski dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności przypomniał genezę narodzin ECS:

Prezydent Paweł Adamowicz nie lubił zamkniętych muzeów, zamkniętych wobec wartości i ujmujących temat nostalgicznie. W latach 90-tych był w małym, prywatnym Muzeum Muru Berlińskiego, gdzie zachwyciła go idea wystawy - światowy ruch na rzecz praw człowieka od Gandhiego do Wałęsy i zrozumiał, że to jest ta opowieść, której brakuje w Polsce i poza nią także. Wtedy narodziła się idea utworzenia muzeum Solidarności w Gdańsku.

mężczyzna w średnim wieku mówi do mikrofonu
Basil Kerski dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Prof. Paweł Kowal: jak chcecie zmieniać świat?

Prof. Paweł Kowal doradca naukowy Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza podkreślił:

W gruncie rzeczy wszystkie studia podyplomowe, studia ludzi dorosłych i dojrzałych, są czymś więcej, niż nauką samą w sobie. Są też o tym, jakie mamy zadanie, zobowiązanie do zmieniania. I tak jest też w tym najbardziej znanym cytacie Pawła Adamowicza “Gdańsk chce być miastem solidarności” - my chcemy być jacyś. W naszych wczorajszych dyskusjach się to wspaniale przewijało: czego chcemy, jak chcemy zmieniać świat, czy z poczucia faktu, że ktoś nam coś dał wynika jakieś zobowiązanie? Być może z tego faktu, że jesteśmy w tym miejscu, gdzie dzielne kobiety i mężczyźni zmieniali świat, wynika także zobowiązanie dla nas. Temu będzie służył klub absolwenta, wspólnota którą będziemy wspólnie budowali.

Każdy z absolwentów odbierając dyplom otrzymał w prezencie książkę autorstwa patrona Studium “Gdańsk jako wspólnota”. Po uroczystości na wspólne zwiedzanie wystawy stałej ECS zaprosił ich Piotr Adamowicz.

mężczyzna w średnim wieku mówi do mikrofonu
Prof. Paweł Kowal doradca naukowy Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Studia MBA Zarządzanie Polityką Energetyczną i Klimatyczną - program i wykładowcy

Polityka klimatyczna i energetyczna, zastosowanie elementów Europejskiego Zielonego Ładu, zrównoważony styl życia – m.in. te zagadnienia poruszano podczas zajęć.

Wśród wykładowców są m.in. prof. Jerzy Buzek (przewodniczący Parlamentu Europejskiego, ekspert w zakresie innowacji w energetyce), prof. Paweł Rowiński (wiceprezes PAN), prof. Jan Marcin Węcławski (biolog morski i dyrektor Instytut Oceanologii PAN w Sopocie)i Rafał Trzaskowski (prezydent miasta stołecznego Warszawy).

 



O Studium Obywatelskim im. Pawła Adamowicza

Uczelnię powołano do życia w czerwcu 2020 roku, by kształcąc w połączeniu wiedzy z praktyką, rozwijała wartości bliskie Pawłowi Adamowiczowi, który w mieście otwartym na nowe idee i dialog widział centrum budujące wspólnotę. 

Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza – nowy standard myślenia o edukacji społecznej

Aktualnie realizowane kierunki to:

  • Studia MBA dyplomacja
  • Studia MBA zarządzanie polityką energetyczną i klimatyczną
  • Studia MBA bezpieczeństwo publiczne
  • oraz projekty specjalne: Program Przywództwa Społecznego w formie indywidualnego tutoringu; Klimat i Środowisko; Studia Obywatelskie

Więcej informacji na stronie SOPA.

Rada Studium i Kolegium Programowe Studium Obywatelskiego im. P. Adamowicza

Podczas uroczystości zakończenia studiów prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Paweł Kowal doradca naukowy Studium Obywatelskiego wręczyli akty powołania do Rady oraz Kolegium Programowego Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza.

Na członków i członkinie Rady Studium powołano

  • Magdalenę Adamowicz
  • Jana Krzysztofa Bieleckiego
  • Aleksandrę Dulkiewicz 
  • Konrada Fijołka
  • Jacka Jaśkowiaka
  • Jacka Karnowskiego
  • Tadeusza Truskolaskiego
  • Dorotę Zmarzlak

Na członków i członkinie Kolegium Programowego Studium powołano

  • Piotra Adamowicza
  • Jacka Bendykowskiego
  • Pawła Buczyńskiego
  • Konrada Ciesiołkiewicza
  • Tomasz Fijołka
  • Basila Kerskiego
  • Pawła Kowala
  • Dominikę Kozłowską
  • Annę Materską-Sosnowską
  • Magdalenę Mistat
  • Tomasz Orłowski 
  • Marka Prawdę
  • Przemysława Ruchlewskiego
  • Mieczysława Struka
  • Marcina Wojdata

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej