• Start
  • Wiadomości
  • Strzyża. Kwiaty od Miasta pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, z okazji imienin Marszałka

Strzyża. Kwiaty od Miasta pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, z okazji imienin Marszałka

Czczenie rocznic związanych z życiem Józefa Piłsudskiego jest już w Gdańsku tradycją. Marszałek miał w swoim życiu krótki, ale istotny, gdański epizod; jego pamięć droga jest wielu gdańskim rodzinom, szczególnie tym z Wileńszczyzny. Kwiaty zawsze składane są pod pomnikiem na Strzyży - tak też było w piątek, 19 marca, z okazji imienin Józefa.
19.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka postaci pod pomnikiem Piłsudskiego na Strzyży. Dwie z nich odchodzą po złożeniu kwiatów. Centralnie widoczny jest wysoki młody mężczyzna, Piotr Grzelak. W tle widzimy drzewa parku. Po obu stronach pomnika stoją po dwie osoby jako straż honorowa, a także znajdujące się w statywach biało-czerwone flagi
To już stało się w Gdańsku tradycją: kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Strzyży składane są kilka razy do roku. W piątek, 19 marca, z okazji imienin złożył je m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

W uroczystości we Wrzeszczu uczestniczył poczet Wojska Polskiego, reprezentacja Związku Piłsudczyków o. Gdańsk i przedstawiciele Miasta, z Piotrem Grzelakiem - zastępcą prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa.      

Ukochanym miastem Józefa Piłsudskiego było rodzinne Wilno. Gdańsk odegrał w biografii późniejszego marszałka odrodzonej Polski epizodyczną, ale ważną rolę. Latem 1917 r. Piłsudski został aresztowany i wraz z jednym z najbliższych współpracowników, Kazimierzem Sosnkowskim, osadzony przez niemieckie władze w gdańskim więzieniu na Kurkowej. Był to skutek tzw. kryzysu przysięgowego. Piłsudskiego trzymano w Gdańsku przez tydzień, po czym przetransportowano do więzienia w Magdeburgu - skąd w listopadzie 1918 r. wrócił w glorii chwały do Warszawy.

 

 

Postać Marszałka była otaczana kultem w licznych polskich rodzinach, szczególnie w Wilnie i na Wileńszczyźnie, skąd pochodził. Po II wojnie światowej Sowieci wysiedlili z Kresów tysiące osób, wiele z nich zamieszkało w Gdańsku. W gdańskich domach do dziś można spotkać portret Marszałka. 

Ważną postacią związaną z Józefem Piłsudskiem, choć mało znaną, był prof. Włodzimierz Mozołowski, który po II wojnie światowej przeniósł się z Wilna do Gdańska, został jednym z założycieli i organizatorów Akademii Medycznej. W latach 1919-1921 był dowódcą Kompanii Przybocznej Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, uczestniczył w walkach o Wilno. Miało to skutek również w życiu prywatnym - latem 1920 r. komendant Józef Piłsudski trzymał do chrztu Janka, jedynego syna Włodzimierza Mozołowskiego. Obydwaj - ojciec i syn - pochowani zostali w latach 70. na gdańskim Srebrzysku, w kwaterze profesorów AMG. Jan Mozołowski w latach II wojny światowej był w Wielkiej Brytanii pilotem  318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego, którego znakiem stał się herb Gdańska z numerem dywizjonu i skrzydłami - stąd określenie "Gdański".

Warto dodać, że brat prof. Stefana Mozołowskiego - Stefan był osobistym lekarzem Marszałka w ostatnich tygodniach życia, to on zamknął Józefowi Piłsudskiemu oczy w chwili zgonu, 12 maja 1935 r. w Belwederze. Sam został w 1940 r. zamordowany przez Sowietów w Charkowie, jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej.

Wielkim miłośnikiem Józefa Piłsudskiego był Paweł Adamowicz, co wiązało się z wileńskimi korzeniami rodziny prezydenta Gdańska.

W 2006 r. pamięć Marszałka uczczono odsłonięciem pomnika na Strzyży, w parku u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. Inicjatywa budowy wyszła od społecznego komitetu, pomysł zaakceptowała Rada Miasta, ale to prezydent Adamowicz miał decydujący głos, jeśli chodzi o wybór najlepszego spośród kilkunastu projektów.

 

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza