• Start
  • Wiadomości
  • Aplikuj do Strefy Społecznej w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich

Jesteś aktywnym obywatelem? Aplikuj do Strefy Społecznej w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich

Do 30 kwietnia Fundacja Gdańska czeka na zgłoszenia od organizacji pozarządowych chcących wziąć udział w Strefie Społecznej podczas tegorocznego Święta Wolności i Praw Obywatelskich. Organizowane od kilku lat w pierwszych dniach czerwca wydarzenie upamiętnia pierwsze częściowo wolne wybory do parlamentu w 1989 r., będące początkiem upadku systemu komunistycznego w Polsce. Zakwalifikowane do Strefy Społecznej organizacje pozarządowe mogą liczyć na bezzwrotny grant w wysokości 2,5 tys. zł brutto. 
22.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać młodego chłopca malującego na czarnej tablicy. Noszą one niebieską bluzę z długimi rękawami i czapkę z daszkiem. Skupiony na swojej pracy, chłopiec aplikuje czerwoną farbę pędzlem, dodając kolor do tego, co wygląda na flagę lub prostokątny kształt. Tablica jest pełna kolorowych napisów i rysunków, prawdopodobnie wykonanych przez wiele różnych osób. Słowa są napisane w języku polskim, sugerujące różne pozytywne przesłania jak Solidarność z Ukrainą , co może wskazywać na wspierające działanie lub wydarzenie kulturalne. Otoczenie jest słoneczne i wygląda na zewnętrzną przestrzeń publiczną
Strefa Społeczna to przestrzeń aktywności dla wszystkich: od najmłodszych do najstarszych
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Ile NGO-osów było w Strefie Społecznej rok temu?

W ubiegłorocznej Strefie Społecznej podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich uczestniczyło ok. 150 NGO-osów (popularny skrót angielskiej nazwy określającej organizacje pozarządowe tj. non governmental organisations). 
 
W tym roku Strefa Społeczna będzie organizowana po raz piąty. Czy zainteresowanie udziałem w wydarzeniu będzie podobne jak w 2023 r. okaże się już niedługo. Warto pamiętać, że w tym roku przypada okrągła, 35. rocznica wyborów czerwcowych w 1989 r. 

Jak zapisać się do Strefy Społecznej?

Aby wziąć udział w Strefie Społecznej należy wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie internetowej Fundacji Gdańskiej.  

Dlaczego potrzebujemy nowej reformy samorządowej? O tym jak odbudować Polskę oddolnie

- We wniosku należy podać m.in. informację o dotychczasowym doświadczeniu i obszarze działalności organizacji pozarządowej - tłumaczy Milena Mieczkowska, rzeczniczka prasowa Fundacji Gdańskiej. 
 
Co ważne, aplikować do uczestnictwa w Strefie Społecznej mogą też podmioty nieposiadające osobowości prawnej oraz grupy nieformalne.
Na zdjęciu widzimy grupę osób znajdujących się w jasnym namiocie, zdaje się, że uczestniczą w warsztatach muzycznych. W centrum zdjęcia znajduje się dziecko w różowej koszulce z motywem kwiatowym, siedzące przy dużym czarnym bębnie. Obok niego, po prawej stronie, siedzi starsze dziecko w okularach, noszące szaro-zieloną koszulkę z wizerunkiem Kubusia Puchatka i beret. Dziecko to także gra na czarnym bębnie. W tle widzimy dorosłych, którzy obserwują lub nagrywają wydarzenie na swoje urządzenia mobilne. Kobieta na pierwszym planie trzyma różową laskę i używa telefonu komórkowego, być może również rejestruje wydarzenie. Światło słoneczne przenika przez namiot, co nadaje scenie ciepły i radosny nastrój. Atmosfera wydaje się być luźna i twórcza.
W Strefie Społecznej każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Organizator przewiduje udzielenie grantu (darowizny) w kwocie 2500 zł brutto na pokrycie kosztów organizacyjnych i programowych udziału organizacji pozarządowej w Strefie Społecznej. 
 
W tegorocznej edycji Strefy Społecznej postanowiliśmy zestawić ze sobą dekady, które po 1989 roku ukształtowały obecny obraz Polski. Naszym celem jest pokazanie jak wiele zmieniło się w krajobrazie społecznym naszego kraju przez ostatnie 35 lat.
- ogłosiła Fundacja Gdańska.

Rozlicz PIT w Gdańsku, weź udział w loterii i wygraj nagrody

Fundacja Gdańska przewiduje udzielenie 100 grantów uczestnikom Strefy Społecznej. Nie jest jednak wykluczone zwiększenie puli finansowej programu grantowego.

Kto może zgłaszać się do Strefy Społecznej?

W Strefie Społecznej mogą wziąć organizacje pozarządowe z całej Polski. 
 
Obszar działalności NGO-osów, które są zapraszane do udziału w Strefie Społecznej jest bardzo szeroki. 
 
- Począwszy od demokracji, edukacji, poprzez prawa człowieka i prawa kobiet, na samorządności i wolontariacie kończąc - wyjaśnia Milena Mieczkowska. 
Na zdjęciu widzimy jasne, żywe wnętrze namiotu na jakimś wydarzeniu. W namiocie znajduje się kilka osób, głównie kobiet, które wydają się być zaangażowane w różne aktywności. Po prawej stronie zdjęcia dwie kobiety siedzą na niebieskich, nadmuchiwanych sofach; jedna z nich ma na sobie jasną sukienkę i trzyma laptopa, machając przyjaźnie do kamery. Druga kobieta, w paskowanej sukience i czarnej kurtce, trzyma w ręku torbę. W tle widać inne osoby, które przeglądają materiały lub rozmawiają ze sobą. Scena wydaje się być częścią jakiegoś warsztatu lub informacyjnego stanowiska, co sugeruje obecność promocyjnych banerów z napisami takimi jak „Gdańskie lekcje obywatelskie”, co może oznaczać, że jest to wydarzenie edukacyjne lub społeczne. Na ścianach wisi szereg fotografii, co dodatkowo sugeruje elementy wystawiennicze lub edukacyjne tego miejsca. Atmosfera jest swobodna i przyjazna
W tym roku Strefa Społeczna będzie organizowana po raz piąty
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Wśród innych zagadnień, którymi powinny zajmować się organizacje pozarządowe lub środowiska nieformalne zamierzające aplikować do udziału w Strefie Społecznej są także np:
 
  • ekologia
  • ekonomia społeczna
  • integracja
  • kultura i sztuka
  • mniejszości etniczne
  • prawa mniejszości seksualnych
  • sport
  • przeciwdziałanie uzależnieniom
  • wsparcie osób w kryzysie bezdomności i osób z niepełnosprawnościami

Z aplikacją Czyste Miasto Gdańsk segregacja jest prosta

Mile widziane w Strefie Społecznej są także ruchy miejskie. 

Kiedy mija czas na składanie wniosku do Strefy Społecznej?

Zgłoszenia Fundacja Gdańska zbiera do wtorku, 30 kwietnia, do godziny 23:59.
 
- Z doświadczenia czterech poprzednich edycji Strefy Społecznej wiemy, że większość organizacji pozarządowych zgłasza się na ostatni moment. Tym bardziej zachęcamy, aby kto może nie zwlekał ze złożeniem wniosku - mówi rzeczniczka Fundacji Gdańskiej. 
Na zdjęciu widzimy grupę ludzi, którzy wydają się być uczestnikami jakiegoś wydarzenia na świeżym powietrzu. Trzy osoby na pierwszym planie siedzą na składanych leżakach i są skoncentrowane na czymś przed sobą, prawdopodobnie śledząc wykład, prezentację lub występ. Po lewej stronie jest kobieta w białych spodniach i miętowym swetrze, która nosi okulary i patrzy przed siebie. Środkowa kobieta, w dżinsowej kurtce i okularach, ma skrzyżowane ręce i wydaje się być bardzo skupiona. Po prawej stronie jest młodsza osoba w szarej bluzie z kapturem i czarnej czapce, która opiera się i ma zamknięte oczy, być może odpoczywająca. W tle można dostrzec inne osoby oraz reklamowe banery z napisami, w tym „Instytut kultury miejskiej”, co sugeruje, że jest to wydarzenie kulturalne lub społeczne
W Strefie Społecznej panuje zwykle swobodna atmosfera pikniku
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Informację o zakwalifikowaniu do Strefy Społecznej i przyznaniu grantu Fundacja Gdańska przekaże drogą mailową do środy, 8 maja.

Gdzie znajdziemy Strefę Społeczną? 

W tym roku Strefa Społeczna będzie działać w weekend 1-2 czerwca. Zlokalizowana zostanie, jak przed rokiem, na placu Porozumienia Gdańskiego, w pobliżu wejścia głównego do Europejskiego Centrum Solidarności.

Innowacyjny i przydatny dla mieszkańców. GeoGdańsk - nowy miejski serwis mapowy

Samo zaś Święto Wolności i Praw Obywatelskich zostanie zorganizowane w dniach 1-4 czerwca. Jego program ma być ogłoszony w najbliższych tygodniach.

Dlaczego Święto Wolności i Praw Obywatelskich?

Święto Wolności i Praw Obywatelskich organizowane będzie przez władze Gdańska po raz szósty, dla uczczenia pierwszych, częściowo wolnych, tzw. kontraktowych, wyborów do parlamentu z 4 czerwca 1989 r.
 
Ta data otworzyła Polsce drogę do wolności i przemian demokratycznych. Zasady, według których przygotowano wybory, zostały ustalone podczas obrad Okrągłego Stołu z udziałem władz komunistycznych oraz przedstawicieli “Solidarności”. 
Na zdjęciu widać grupę osób ubranych w białe koszule z niebieskimi akcentami, które wydają się być zaangażowane w jakąś aktywność lub dyskusję. W centralnej części zdjęcia mężczyzna z długimi ciemnymi włosami i białą koszulą z podwiniętymi rękawami coś demonstruje lub wyjaśnia, wskazując palcem na przedmiot przed sobą. Przed nim na stole leżą różne przedmioty, być może narzędzia lub składniki. Po lewej stronie zdjęcia kobieta z czerwonymi włosami i okularami przeciwsłonecznymi patrzy na to, co mężczyzna wskazuje, a jej gest wskazujący ręką sugeruje dyskusję lub zwrócenie uwagi na konkretny aspekt tej czynności. W tle widoczni są inni ludzie, a środowisko, z dużą ilością światła dziennego, zdaje się być zewnętrznym, być może częścią festiwalu lub wydarzenia plenerowego. Atmosfera jest skoncentrowana, ale też luźna i swobodna.
Strefa Społeczna to co roku jedna z ważniejszych części programowych Święta Wolności i Praw Obywatelskich
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
W 460-osobowym Sejmie 65 procent miejsc przypadło kandydatom Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz członkom satelickich ugrupowań - Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego. Pozostałe 35 procent składu izby niższej parlamentu mogli zająć przedstawiciele opozycji antykomunistycznej oraz bezpartyjni.
 
Rywalizacja do nowo utworzonego, 100-osobowego Senatu, przebiegała już w sposób całkowicie wolny i w pełni demokratyczny. 

Pięć Gdańskich Funduszy: są pieniądze na działania. Aplikacje do 6 maja

Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 99 miejsc w Senacie i wszystkie 161 mandatów w Sejmie, o które rozgrywała się walka wyborcza.
 
Wybory z czerwca 1989 r. doprowadziły do powstania, pierwszego po II wojnie światowej rządu, na czele z niekomunistycznym premierem, Tadeuszem Mazowieckim. W skład jego gabinetu weszli przedstawiciele opozycji solidarnościowej, ale też członkowie PZPR, ZSL i SD.
 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!