Ile NGO-osów było w Strefie Społecznej rok temu?
W ubiegłorocznej Strefie Społecznej podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich uczestniczyło ok. 150 NGO-osów (popularny skrót angielskiej nazwy określającej organizacje pozarządowe tj. non governmental organisations).
W tym roku Strefa Społeczna będzie organizowana po raz piąty. Czy zainteresowanie udziałem w wydarzeniu będzie podobne jak w 2023 r. okaże się już niedługo. Warto pamiętać, że w tym roku przypada okrągła, 35. rocznica wyborów czerwcowych w 1989 r.
Jak zapisać się do Strefy Społecznej?
Aby wziąć udział w Strefie Społecznej należy wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie internetowej Fundacji Gdańskiej.
Dlaczego potrzebujemy nowej reformy samorządowej? O tym jak odbudować Polskę oddolnie
- We wniosku należy podać m.in. informację o dotychczasowym doświadczeniu i obszarze działalności organizacji pozarządowej - tłumaczy Milena Mieczkowska, rzeczniczka prasowa Fundacji Gdańskiej.
Co ważne, aplikować do uczestnictwa w Strefie Społecznej mogą też podmioty nieposiadające osobowości prawnej oraz grupy nieformalne.
Organizator przewiduje udzielenie grantu (darowizny) w kwocie 2500 zł brutto na pokrycie kosztów organizacyjnych i programowych udziału organizacji pozarządowej w Strefie Społecznej.
W tegorocznej edycji Strefy Społecznej postanowiliśmy zestawić ze sobą dekady, które po 1989 roku ukształtowały obecny obraz Polski. Naszym celem jest pokazanie jak wiele zmieniło się w krajobrazie społecznym naszego kraju przez ostatnie 35 lat.
- ogłosiła Fundacja Gdańska.
Rozlicz PIT w Gdańsku, weź udział w loterii i wygraj nagrody
Fundacja Gdańska przewiduje udzielenie 100 grantów uczestnikom Strefy Społecznej. Nie jest jednak wykluczone zwiększenie puli finansowej programu grantowego.
Kto może zgłaszać się do Strefy Społecznej?
W Strefie Społecznej mogą wziąć organizacje pozarządowe z całej Polski.
Obszar działalności NGO-osów, które są zapraszane do udziału w Strefie Społecznej jest bardzo szeroki.
- Począwszy od demokracji, edukacji, poprzez prawa człowieka i prawa kobiet, na samorządności i wolontariacie kończąc - wyjaśnia Milena Mieczkowska.
Wśród innych zagadnień, którymi powinny zajmować się organizacje pozarządowe lub środowiska nieformalne zamierzające aplikować do udziału w Strefie Społecznej są także np:
- ekologia
- ekonomia społeczna
- integracja
- kultura i sztuka
- mniejszości etniczne
- prawa mniejszości seksualnych
- sport
- przeciwdziałanie uzależnieniom
- wsparcie osób w kryzysie bezdomności i osób z niepełnosprawnościami
Z aplikacją Czyste Miasto Gdańsk segregacja jest prosta
Mile widziane w Strefie Społecznej są także ruchy miejskie.
Kiedy mija czas na składanie wniosku do Strefy Społecznej?
Zgłoszenia Fundacja Gdańska zbiera do wtorku, 30 kwietnia, do godziny 23:59.
- Z doświadczenia czterech poprzednich edycji Strefy Społecznej wiemy, że większość organizacji pozarządowych zgłasza się na ostatni moment. Tym bardziej zachęcamy, aby kto może nie zwlekał ze złożeniem wniosku - mówi rzeczniczka Fundacji Gdańskiej.
Informację o zakwalifikowaniu do Strefy Społecznej i przyznaniu grantu Fundacja Gdańska przekaże drogą mailową do środy, 8 maja.
Gdzie znajdziemy Strefę Społeczną?
W tym roku Strefa Społeczna będzie działać w weekend 1-2 czerwca. Zlokalizowana zostanie, jak przed rokiem, na placu Porozumienia Gdańskiego, w pobliżu wejścia głównego do Europejskiego Centrum Solidarności.
Innowacyjny i przydatny dla mieszkańców. GeoGdańsk - nowy miejski serwis mapowy
Samo zaś Święto Wolności i Praw Obywatelskich zostanie zorganizowane w dniach 1-4 czerwca. Jego program ma być ogłoszony w najbliższych tygodniach.
Dlaczego Święto Wolności i Praw Obywatelskich?
Święto Wolności i Praw Obywatelskich organizowane będzie przez władze Gdańska po raz szósty, dla uczczenia pierwszych, częściowo wolnych, tzw. kontraktowych, wyborów do parlamentu z 4 czerwca 1989 r.
Ta data otworzyła Polsce drogę do wolności i przemian demokratycznych. Zasady, według których przygotowano wybory, zostały ustalone podczas obrad Okrągłego Stołu z udziałem władz komunistycznych oraz przedstawicieli “Solidarności”.
W 460-osobowym Sejmie 65 procent miejsc przypadło kandydatom Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz członkom satelickich ugrupowań - Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego. Pozostałe 35 procent składu izby niższej parlamentu mogli zająć przedstawiciele opozycji antykomunistycznej oraz bezpartyjni.
Rywalizacja do nowo utworzonego, 100-osobowego Senatu, przebiegała już w sposób całkowicie wolny i w pełni demokratyczny.
Pięć Gdańskich Funduszy: są pieniądze na działania. Aplikacje do 6 maja
Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 99 miejsc w Senacie i wszystkie 161 mandatów w Sejmie, o które rozgrywała się walka wyborcza.
Wybory z czerwca 1989 r. doprowadziły do powstania, pierwszego po II wojnie światowej rządu, na czele z niekomunistycznym premierem, Tadeuszem Mazowieckim. W skład jego gabinetu weszli przedstawiciele opozycji solidarnościowej, ale też członkowie PZPR, ZSL i SD.