Olivia Star. Strażacy rywalizowali w mistrzostwach Pomorza - jak szybko na 34 piętro?

Rywalizowali nie tylko mężczyźni, po raz pierwszy również kobiety. VII Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Strażaków PSP odbyły się w wysokościowcu Olivia Star. Zadanie: wbiec z parteru na szczyt: prawie 900 stopni schodów, 34. piętro! Mało tego - trzeba było tam wbiec w pełnym rynsztunku strażaka uczestniczącego w akcji ratowniczej i wykonać po drodze określone czynności!
05.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z10_3021 (1)
Kobiety w tych zawodach nie miały taryfy ulgowej - musiały dorównać mężczyznom, którzy z przyczyn naturalnych są bardziej predystynowani do tak ekstremalnego wysiłku
fot. Olivia Centre

20 kilogramów sprzętu

Miejsce zawodów nie mogło być inne: klatki schodowe Olivia Star. To najwyższy budynek Polski północnej. Uczestnicy rywalizacji mogą wbiegać na wysokość 140 metrów. Mają do pokonania 885 stopni schodów, 34 piętra.

Wbiec na szczyt w T-shircie i krótkich spodenkach - to już jest niezły wyczyn. Strażacy musieli to zrobić z ekwipunkiem, ważącym ok 20 kg, składającym się ze środków ochrony osobistej, wężów strażackich, prądownic. Zadanie trudne, nawet dla osoby dobrze wytrenowanej.

Przyjechały drużyny z całego kraju. Rywalizowały dwuosobowe zespoły.

1200_M8A8034 (2)
Wozy bojowe PSP pod Olivia Star. Spokojnie, to tylko zawody
fot. Olivia Centre

Dwie odważne z Krakowa

Strażackie mistrzostwa Pomorza w Olivia Star odbyły się nie po raz pierwszy. Tegoroczne były jednak o tyle inne, że w rywalizacji debiutowały kobiety. Konkretnie, dwie strażaczki: Katarzyna Jakubek i Jolanta Chibowska ze szkoły aspirantów PSP w Krakowie. 

Obie przyjechały do Gdańska na zawody po raz pierwszy. Jednak wcześniej już uczestniczyły w podobnych, w innych miastach. Katarzyna Jakubek startowała już w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Berlinie, w portugalskiej Bradze. Jolanta Chibowska - w stolicy.

Z10_2890
885 stopni schodowych, 140 metrów. Jesteś pewny, że damy radę?
fot. Olivia Centre

Mieć zimną krew

- Podczas takich zawodów możemy sprawdzić nasze możliwości i wytrenować zawziętość oraz siłę wojownika - mówi Katarzyna Jakubek. - Ten rodzaj wysiłku pokazuje nam, jakie granice możemy przekroczyć, które tkwią głównie w naszych głowach. Gdy przezwyciężymy kryzys mówiący nam „odpuść” możemy później zdziałać naprawdę wiele, pokazując siłę i przede wszystkim odwagę, której nie może nam brakować podczas takich działań. Bez tego trudno zachować zimną krew, spokój oraz opanowanie, które strażakowi są niezbędne w akcji.

Z10_3055
No to - czas start!
fot. Olivia Centre

Rozmówić się ze sobą

Również Jolanta Chibowska mówi, że takie zawody pozwalają hartować charakter i lepiej przygotować się do działania w prawdziwych akcjach ratowniczych.

- W obliczu rzeczywistych zagrożeń często jesteśmy w sytuacjach takich, jak tutaj - mówi. - Musimy podołać ekstremalnemu wysiłkowi fizycznemu, działamy w aparatach powietrznych. 

Gdy Jolanta Chibowska biegła po schodach Olivia Star, musiała pokonać to samo, co Katarzyna Jakubek i zdecydowana większość uczestników zawodów: w końcu przychodzi do ciebie kryzys. Sam ze sobą zaczynasz prowadzić wewnętrzne motywujące dialogi. 

Z10_2966
Po drodze bijesz się z myślami. Około 20. piętra albo nieco wyżej myślisz sobie: w co ja się wpakowałam/wpakowałem?
fot. Olivia Centre

Powtórka będzie za rok 

Przed rozpoczęciem zawodów, wszyscy zapoznali się z budową klatki schodowej Olivia Star. Był czas, żeby odpowiednio ubrać się do startu - co jednak potrafi przerodzić się w tzw. zerowy stres, a to jest zawsze najważniejsze przed startem, aby być „wyluzowanym”.

- ⁠Bieg bardzo mi się podobał, chociaż przy 20 piętrze w głowie pojawiło się: na co ja się zgodziłam! - mówi Joanna Chibowska. - Gdy już dotarłam na górę nasunęła się myśl: było warto! Chcę jeszcze raz! 

Było ciężko, ale satysfakcja na górze wynagrodziła ból i walkę.

Obie strażaczki już teraz zapowiadają, że za rok przyjadą poprawić swój wynik. 

1200_M8A7800 (1)
Ale gdy po tych 140 metrach w pionie już wbiegniesz na samą górę, wiesz, że było warto!
fot. Olivia Centre

Poprzeczka coraz wyżej

Jak podkreśla bryg. Mirosław Cyrson z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku rywalizacja w wysokościowcu Olivia Star stanowi ważny element weryfikacji przygotowania drużyn strażackich do pełnienia służby. Warunki pracy strażaków są coraz bardziej wymagające.Liczba interwencji z roku na rok rośnie. 

- Takie sprawdziany są ważne dla naszej społeczności strażackiej - podkreśla bryg. Mirosław Cyrson. - To ułatwia strażakom późniejszą skuteczność w prowadzeniu działań ratowniczo-gaśniczych.

OliviaStrażacyLaureaci (1)
Laureaci i organizatorzy gdańskich zawodów. Od lewej: Józef Hiller, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej Wejherowo, Jednostka Ratownictwa Gaśniczego Rumia; Tomasz Plicht Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej Wejherowo; Jakub Narloch Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej Wejherowo; Piotr Bembicki Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej Gdynia; Andrzej Zaborowski Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej Gdynia; st. Bryg. Bartłomiej Mollin, Zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP; Klaudia Kośmiel-Onuszko, firma Scantex, sponsor nagród w mistrzostwach; Rafał Recław, Dyrektor Działu Bezpieczeństwa Olivia Centre
fot. Olivia Centre

Ważna każda sekunda

W VII edycji Mistrzostw Pomorza zwyciężyła drużyna Komendy Miejskiej PSP w Toruniu, pokonując ten dystans w zaledwie 6 minut i 14 sekund! Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Komendy Miejskiej w Gdyni z wynikiem 6 i 21 sekund. Trzecie przypadło strażakom z Komendy Powiatowej Wejherowo z czasem 6 minut i 25 sekund. Te wyniki świadczą, jak zacięta była rywalizacja. Drugie miejsce zaledwie ze stratą 7 sekund do zwycięzców. Trzecie - zaledwie o 11 sekund gorzej.

Najlepsze dwie strażackie pary będą reprezentowały Pomorze w zawodach ogólnopolskich, które 14 września odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

TV

Spotkanie prezydent Gdańska z dyrektorkami szkół przed nowym rokiem szkolnym