• Start
  • Wiadomości
  • Stokowiec, Magiera, Siódmiak, Świątek mówili o sporcie dzieci i młodzieży

Stokowiec, Magiera, Siódmiak, Świątek mówili o sporcie dzieci i młodzieży

„Ze sportem na tak” - w czwartek, 18 kwietnia, w Gdańsku odbyła się konferencja, podczas której trenerzy, byli sportowcy, nauczyciele WF dzielili się swoją wiedzą doświadczeniem. Wśród prelegentów byli m.in. Piotr Stokowiec - trener Lechii, Jacek Magiera - selekcjoner reprezentacji Polski do lat 20, Artur Siódmiak - były piłkarz ręczny, Tomasz Świątek - były wioślarz, ojciec tenisistki Igi Świątek.
18.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piotr Stokowiec mówił o wprowadzaniu młodych piłkarzy do zespołu seniorów
Piotr Stokowiec mówił o wprowadzaniu młodych piłkarzy do zespołu seniorów
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

„Środowisko w jakim dorastają dzisiaj dzieci i młodzież przez ostatnie lata uległo olbrzymim zmianom które powodują, że musimy znaleźć odpowiedź na pytania: w jakim kierunku zmierzamy, co zrobić by sport stał się alternatywą dla pokolenia telefonów komórkowych i konsoli, jak utrzymać dziecko w sporcie oraz co zrobić by mądrze kształtować wszechstronny rozwój młodego sportowca. Wiele się mówi o pracy u podstaw, ale czy nie jest to często tylko slogan? Warto również prześledzić zmiany jakie zachodzą w sporcie młodzieżowym; zwiększony udział rodziców, komercjalizacja klubów sportowych, marginalizacja sportów podwórkowych, zwiększona profesjonalizacja oraz zwiększenie świadomości w szeroko rozumianym temacie rozwoju poprzez sport.” - to punkt wyjścia konferencji „Ze sportem na tak, która w czwartek, 18 kwietnia, odbyła się na Stadionie Energa Gdańsk.

Wśród prelegentów byli m.in.:

  • Piotr Stokowiec - trener UEFA PRO, obecnie szkoleniowiec Lechii Gdańsk, były piłkarz, trener Polonii Warszawa, Jagiellonii Białystok i KGHM Zagłębie Lubin.
  • Jacek Magiera - były piłkarz, mistrz Europy do lat 16, jako zawodnik Legii Warszawa mistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski i Superpucharu Polski, obecnie selekcjoner reprezentacji Polski do lat 20.
  • Tomasz Świątek - były wioślarz, uczestnik igrzysk olimpijskich w Seulu (1988), ojciec Agaty i Igi, które zajęły się grą w tenisa.
  • Artur Siódmiak - były reprezentant Polski w piłce ręcznej, wicemistrz świata z 2007 i brązowy medalista mistrzostw świata z 2009 roku. Obecnie zaangażowany w upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży w ramach prowadzonej działalności.
  • Krzysztof Guzowski- terapeuta manualny, w latach 2012-2018 był osobistym fizjoterapeutą Agnieszki Radwańskiej i reprezentacji Polski w tenisie.
  • Piotr Januchta - nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 85 w Warszawie. Założyciel i trener unihokeja w UKS 85 Mokotów.
  • Maciej Kacprzak - dyplomowany nauczyciel wychowania fizycznego i podstaw przedsiębiorczości Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Zgierzu, aktywnie promuje wykorzystanie telefonów komórkowych w procesie edukacji.

 

Prelegentami byli m.in. Tomasz Świątek (z lewej) i Jacek Magiera (w środku)
Prelegentami byli m.in. Tomasz Świątek (z lewej) i Jacek Magiera (w środku)
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Rozmawiano m.in. o tym jak zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania sportu, co zrobić, by młodzi ludzie z niego nie rezygnowali, w końcu - jak dbać o rozwój młodych sportowców.

- Najpierw muszą być dyscyplina, determinacja, wyrzeczenia, wiara, praca. Potem dopiero będzie sukces, który nie zawsze musi przyjść. Czasem przychodzi w wieku dwudziestu lat, trzydziestu, czterdziestu, a może nawet pięćdziesięciu, gdy już jesteśmy po drugiej stronie, czyli w roli trenerów - mówił Jacek Magiera. - Ważne są jeszcze cierpliwość i wytrwałość. Do sukcesów najczęściej nie dochodzą ci najbardziej uzdolnieni, ale ci, którzy są najbardziej zdeterminowani, najbardziej pracowici.

- Albo trafimy na fajnego trenera, albo nie trafimy. Ja akurat trafiłem, czego konsekwencją były medale mistrzostw świata - przypominał początki swojej kariery Artur Siódmiak. - Zaobserwowałem, że najwięcej dzieci od sportu odchodzi w wieku 13, 14 lat, po zakończeniu szkoły podstawowej. Dzieciaki zadają sobie pytanie: jakie mam perspektywy? Poznałem chłopaka ze wsi, który mógłby być mistrzem świata, ale on mówi: panie Arturze ja się muszę uczyć, nie mogę dalej trenować.

Tomasz Świątek przypomniał z kolei, jak córki namawiały go, by wysyłał je na treningi i kolejne turnieje. - Mówiłem im, że finansowo nie stoimy „różowo”, że być może będziemy musieli zrezygnować z kilku turniejów. Na to starsza Agata: „Tata, może byśmy jednak pojechali na ten turniej”. Dzieci zaczęły mnie namawiać na uprawianie sportu a nie odwrotnie. To był przełom.

Piotr Stokowiec mówił o tym, jak i kiedy wprowadzać młodych zawodników do zespołu seniorów. - Oni mają entuzjazm, energię, nie kalkulują. Żeby dobrze przygotować zawodnika, trzeba mieć na niego plan. Kiedy go wpuścić na boisko? Ile minut powinien grać? - mówił, zestawiając jednocześnie świat gier komputerowych z rzeczywistością. Pokazywał podobieństwa zajęć treningowych z grami komputerowymi. - Musimy się dostosować do nowych warunków, nowej rzeczywistości, by młody sportowiec wychowany na grach komputerowych, urządzeniach mobilnych, mediach społecznościowych, nas zrozumiał.


W konferencji uczestniczyło około 200 osób, wśród których nie brakowało nauczycieli wychowania fizycznego i przedstawicieli klubów sportowych z różnych części kraju.

Organizatorzy zapowiedzieli, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja.

 

 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole