By zostać radnym niezbędna jest "dusza społecznika". To szansa, by zrobić coś dla innych, a także okazja, by zadbać o swoje najbliższe podwórko i sąsiedztwo - bo nikt nie zna lepiej miejsca zamieszkania niż osoba, która ma okazję w nim codziennie przebywać. Radny dzielnicy, jako przedstawiciel mieszkańców, jest naturalnym reprezentantem tej społeczności. Praca w Radzie Dzielnicy to także możliwość bycia "na bieżąco" - bycia informowanym o tym, co się dzieje w mieście, jak również wpływ na to, jak sprawy dotyczące danej dzielnicy są rozwiązywane przez urząd.
We wtorek, 29 marca, pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami rozwieszali plakaty informujące o zbliżających się wyborach do Rady Dzielnicy Stogi. Pojawiły się one na kilku ulicach, m.in. na ul. Stryjewskiego.
Wszyscy ci, którzy są zainteresowani pracą w Radzie, ale chcieliby się dowiedzieć więcej m.in. o tym, jak funkcjonuje, jakie wymogi powinni spełniać kandydaci na radnych, mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjnym, które zaplanowano w przyszłym tygodniu. Odbędzie się ono we wtorek, 5 kwietnia, od godz. 16.30, w gmachu Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Stryjewskiego 28.
Poprzednią Radę Dzielnicy, w styczniu tego roku, rozwiązała Rada Miasta Gdańska, ponieważ jej członkowie nie potrafili dojść do porozumienia: w efekcie nie zwoływano sesji, a tym samym nie podejmowano i nie realizowano żadnych inicjatyw na rzecz dzielnicy i jej mieszkańców.
Zgodnie z danymi z 1 lutego br. liczba mieszkańców Stogów wynosi 9604, a liczba wyborców - 8197. W związku z tym Rada tej dzielnicy ma 15 mandatów radnych. By móc przeprowadzić wybory, liczba zgłoszonych i zarejestrowanych kandydatów musi być większa od ustalonej liczby mandatów dla dzielnicy, czyli musi być zgłoszonych co najmniej 16 kandydatów na radnych.
Harmonogram wyborczy
Kandydatury należy zgłaszać do 22 kwietnia do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku. Do tego dnia utworzone zostaną też obwody głosowania.
-
Do 27 kwietnia należy zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
-
Do 2 maja powołane zostaną obwodowe komisje ds. wyborów do Rady Dzielnicy w Gdańsku.
-
Do 17 maja należy zgłaszać kandydatów na mężów zaufania.
-
20 maja, o godz. 24.00, nastąpi zakończenie kampanii wyborczej. Obowiązywać będzie cisza wyborcza.
-
22 maja odbędzie się głosowanie w godz. 7.00 - 21.00.
Kandydatem na radnego może być tylko osoba stale zamieszkująca i ujęta w rejestrze wyborców na terenie Stogów.
Zgłoszenie kandydata na radnego musi zawierać:
- nazwę Rady do której się kandyduje,
- dane kandydata (imię/imiona, nazwisko, wiek, nr PESEL, adres zamieszkania),
- oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
Zgłoszenie kandydata na radnego może zawierać nazwę jednej organizacji społecznej lub partii politycznej popierającej kandydata, jeżeli taka jest. Poza tym takie zgłoszenie powinno być podpisane przez co najmniej 30 wyborców ujętych w rejestrze wyborców Dzielnicy Stogi.
Wybory nie zostaną przeprowadzone, jeżeli liczba zarejestrowanych kandydatów będzie mniejsza lub równa ustalonej liczbie mandatów w dzielnicy. A więc musi to być minimum 16 kandydatów. Wybory do rady dzielnicy będą ważne, jeśli weźmie w nich udział co najmniej 5 proc. osób uprawnionych do głosowania. W przypadku gdy w głosowaniu weźmie udział poniżej 5 proc. osób uprawnionych, kolejne wybory zostaną przeprowadzone już po upływie kadencji rad dzielnic w Gdańsku, a więc w 2024 r.