Przepompownia powstaje właśnie w pobliżu skrzyżowania ul. Stryjewskiego, Tamka i Siennej, na istniejącym kolektorze deszczowym. Jej wydajność wynosić będzie 1,8 m szesc/s. Będzie zbierała wodę z "deszczówki" i przenosiła ją do ujścia przy Martwej Wiśle. Obiekt będzie miał powierzchnię około 83 m kw.
Przetarg na wykonanie prac rozstrzygnięto w sierpniu, a na początku września Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która będzie nadzorować realizację tej inwestycji, podpisała umowę ze zwycięską firmą.
Wykonawca rozebrał już znajdujące się w tym miejscu pustostany. Wykonano też makroniwelację terenu, a więc częściowo wymieniono i wyrównano grunt.
- “Postanowiliśmy w inny sposób spojrzeć na pas nadmorski”. Miasto szykuje nowe strategie i inwestycje
- Dotychczas wykonano też podrążenie ścianki szczelnej poprzez ustawienie grodzic stalowych wraz z rozporami zabezpieczającymi. Trwają prace związane z wykopem pod komorę przepompowni - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
W ramach inwestycji wybudowane zostaną także trzy pompy zatapialne i niewielki zbiornik.
- Inwestycja wyeliminuje podtopienia, do jakich dochodzi w rejonie ul. Stryjewskiego przy nawalnych deszczach i wysokich stanach wody na Martwej Wiśle. Przebudowany zostanie również kolektor deszczowy, którego ujście zostanie poprowadzone do rzeki - dodaje Aneta Niezgoda.
Umowę na realizację zadania podpisano z firmą Strabag. Koszt inwestycji wyniesie około 2,4 mln złotych. Prace zakończą się w lipcu 2021 r.
Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach programu unijnego: „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - Miasto Gdańsk - etap II”. Projekt dofinansowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Z tego samego programu dofinansowana zostanie budowa zbiornika retencyjnego przy ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu.
Stogi od lat borykają się z problemem lokalnych podtopień po każdym większym opadzie. Z tego powodu już w ubiegłym roku wybudowano duży ogród deszczowy pomiędzy kilkoma blokami mieszkalnymi. Prace prowadzono na trzech nieutwardzonych podwórkach: przy ul. Stryjewskiego 16, 18, 20, ul. Wrzosy 2, 4 oraz ul. Skiby 1, 2 i 5. W ramach inwestycji wymieniono nawierzchnie na utwardzone i nieprzepuszczalne: z kostki betonowej oraz płyt chodnikowych i zbudowano system małej retencji - w postaci połączonych ogrodów deszczowych oraz zieleni towarzyszącej. Został on podłączony do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej. Przy okazji powstały miejsca parkingowe, zbudowano też nowe chodniki.
Podobne prace zaplanowano na kolejnych wyznaczonych podwórkach w dzielnicy.