• Start
  • Wiadomości
  • "Stoczniowcy. Ludzie z tła". Obejrzyj film o cichych bohaterach

"Stoczniowcy. Ludzie z tła". Obejrzyj film o cichych bohaterach polskiej historii

Film "Stoczniowcy. Ludzie z tła" w reżyserii Marka Osiecimskiego można oglądać co weekend w stoczni w budynku 288A. Wstęp wolny. Film opowiada o zwykłych pracownikach stoczni, którzy byli aktywnymi uczestnikami takich wydarzeń, jak protesty robotników z grudnia 1970 roku czy strajku 1980 roku, ale nigdy nie myśleli o sobie jak o bohaterach.
18.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna przemawia w sali
Reżyser i reporter TVN24 Marek Osiecimski w czasie konferencji na terenie stoczni
fot. Krzysztof Mystkowski/ KFP
Na terenie Stoczni Cesarskiej można oglądać film dokumentalny „Stoczniowcy. Ludzie z tła” Marka Osiecimskiego. Film można zobaczyć w przestrzeni Morskiej Fundacji Historycznej „Szatnowiec”, zlokalizowanej na pierwszym piętrze w budynku 288A (ul. Doki 1, wejście od ul. Narzędziowców). Projekcje będą odbywały się do 1 września włącznie, w każdy weekend, w godzinach 11-17. Początek projekcji o każdej pełnej godzinie.
 
Daty kolejnych projekcji: 18, 24,25, 31 sierpnia i 1 września. 
 
Pochodzący z Gdańska Osiecimski to dziennikarz pracujący dla programu "Czarno na białym" w TVN24, autor cyklu dokumentalnego "Kanada pachnąca cierpieniem" i wielu innych reportaży. 
 
Bohaterami jego filmu dokumentalnego nie są osoby z pierwszych stron gazet, które były uwikłane w bieżące spory polityczne, ale zwykli pracownicy stoczni. Choć byli nie tylko świadkami, ale i aktywnymi uczestnikami takich wydarzeń, jak protesty robotników z grudnia 1970 roku czy strajku 1980 roku, nigdy nie myśleli o sobie jak o bohaterach.
 
 
 
Ich aktywność wynikała z prostego poczucia przyzwoitości, chęci wykazania solidarności wobec kolegów i koleżanek, braku zgody na podporządkowanie się coraz bardziej opresyjnemu systemowi, z umiłowania wolności i przeświadczenia, że jest ona wartością godną najwyższego poświęcenia. Wiele ryzykując stawali ramię w ramię z ludźmi, którzy zostali później rozpoznawalnymi na całym świecie symbolami ich wspólnej walki, ale o nich samych świat zapomniał. 
 
 
Film jest próbą przywrócenia światu pamięci o nich. Jak mało kto mają prawo wypowiadać się zarówno na temat przeszłości, teraźniejszości, jak i przyszłości miejsca, w którym spędzili całe swoje zawodowe życie.
 
Za produkcję filmu odpowiada „Refugium Productions”, którą współfinansowali Urząd Miejski w Gdańsku oraz właściciele terenów postoczniowych Shipyard City Gdańsk Sp. z o.o. i Stocznia Cesarska Development Sp. z o. o., a także firma PPU NAVA Sp. z o.o. Środki pochodzą również z przekazanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego stypendium twórczego.
 
Organizatorem pokazów jest Stocznia Cesarska Development. 

TV

Przystanek Port Gdańsk pod Żaglami na 764. Jarmarku św. Dominika