• Start
  • Wiadomości
  • Stocznia Gdańska oczami kobiet. Dziś rusza kolejna edycja spacerów stoczniowych

Stocznia Gdańska oczami kobiet. Rusza kolejna edycja spacerów stoczniowych

Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Na czym polegała praca suwnicowej? Po raz kolejny ruszają regularne spacery po stoczni szlakiem pracujących w niej kobiet. Pierwszy już w niedzielę, 23 czerwca, o godz. 16.
21.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spacery szlakami kobiet potrwają od czerwca do końca września. Udział bezpłatny
Spacery szlakami kobiet potrwają od czerwca do końca września. Udział bezpłatny
Instytut Kultury Miejskiej

 

Stocznia Gdańska to jedno z największych i najbardziej znanych polskich przedsiębiorstw. Była miejscem ważnych wydarzeń – stłumienia protestów w grudniu 1970 oraz powstania NSZZ „Solidarność” i podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku. Ale niewiele osób wie, że w latach 70. wśród 17,5 tysiąca pracowników Stoczni, było aż 5 tysięcy kobiet.

Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Jakie zawody wykonywały najczęściej kobiety? Na te i inne pytania będzie można dowiedzieć się w ramach projektu Metropolitanka. Pokazuje on Stocznię Gdańską oczami sprzątaczek, suwnicowych, inżynierek i pracownic administracyjnych.

Dowiemy się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Poznamy bliżej historie: niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980.

Podczas zwiedzania oprowadzający usłyszą wiele anegdot i ciekawostek, np. o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet. Ponadto dowiedzą się, gdzie znajdowały się takie obiekty, jak Malarnia, Willa Dyrektora, hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz.

Tegoroczne spacery, które zaczynają się w czerwcu i potrwają do końca września 2019, są już ósmą edycją wydarzenia.

Zwiedzanie jest bezpłatne. Szczegółowych informacji można dowiedzieć się pisząc na adres
kontakt@ikm.gda.pllub dzwoniąc pod numer tel. 664 976 052.

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką – materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org

Poniżej zamieszczamy szczegółowy harmonogram spacerów po Stoczni:

Harmonogram spacerów 2019
Harmonogram spacerów 2019
 

TV

Każdy może pomóc