CSW Łaźnia. Artystka Ellen Harvey przypomina miejsca, których już nie ma. Również z Gdańska
W połowie lipca 2022 roku w Europejskim Centrum Solidarności otwarto wystawę czasową „Stocznia | Człowiek. Przemysł. Miasto”. To pierwsza tak kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, dokumentująca ponad 150 lat dziejów miasta - od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności.
- Na wystawie próbujemy zdefiniować stocznię i jej dziedzictwo na nowo. Pokazujemy różne oblicza tego miejsca, nierzadko zaskakujące i szerzej nieznane. Jednak ekspozycja rządzi się swoimi prawami i pewne, niezwykle ciekawe tematy zostały jedynie zasygnalizowane. Z poczucia pewnego niedosytu zrodził się pomysł, aby pogłębić wybrane wątki, które nie doczekały się jeszcze swoich opracowań - opowiada dr Magdalena Staręga, koordynatorka merytoryczna wystawy, koordynatorka cyklu wykładów i jedna z jego prelegentek, która zajmuje się w ECS dziedzictwem stoczniowym. - Jesteśmy częścią tej historii, nasz budynek stoi przy legendarnej Bramie nr 2 i pomniku Poległych Stoczniowców 1970. Chcemy dźwignąć tę wiedzę i udostępnić wszystkim zainteresowanym, zarówno miłośnikom historii Gdańska, regionu, jak i samego zakładu. Bardzo liczymy na obecność młodzieży.
Wyjątkowa wystawa w ECS. 150 lat dziejów miasta i stoczni na zdjęciach i eksponatach z całej Polski
Wystawa prezentowana jest do końca września 2023 roku. Jest czynna codziennie w godzinach otwarcia wystawy stałej ECS. Wykłady jej towarzyszące rozpoczną się pod koniec stycznia.
Wykłady wzbudzające emocje
Jak tłumaczy dr Konrad Knoch, współkurator ekspozycji i jeden z prelegentów, centrum narracji na wystawie „Stocznia | Człowiek. Przemysł. Miasto” w Europejskim Centrum Solidarności jest anonimowy bohater historii.
- Chcemy, aby ludzie byli też bohaterami opowieści podczas wykładów. Pokazywane tu bogate dziedzictwo tego miejsca nierzadko zaskakuje zwiedzających, takie też będą wykłady - zaprasza. - Pokojowy, solidarnościowy strajk stoczniowców z 1980 roku konfrontujemy z wątkiem więźniów podobozu koncentracyjnego Stutthof pracujących na potrzeby zakładu. Z kolei w pobliżu największej dumy Stoczni Gdańskiej w czasach PRL, bazy rybackiej, pokazujemy model U-Boota U-9 wyprodukowanego w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, narzędzie do prowadzenia bezlitosnej wojny na morzu. To wzbudza emocje, tym bardziej, że pamięć o Stoczni Gdańskiej jako miejscu narodzin Solidarności jest nadal bardzo żywa wśród gdańszczan i Polaków.
Cykl wykładów otworzy prelekcja historyka dr. Jana Daniluka o pracy przymusowej w przemyśle stoczniowym w Gdańsku podczas II wojny światowej, w czwartek, 26 stycznia, o godzinie 18.00.
- Wybór tematu nie jest przypadkowy. Z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku, ekspozycja dotyka politycznej, społecznej i kulturowej historii Polski i Europy, ale w centrum opowieści są losy ludzi, a nie statków - mówią organizatorzy.
W sumie w rolę prelegentów cyklu wcieli się siedmiu badaczy - historycy, historycy sztuki, politolog i językoznawczyni. Większość z nich związana jest z Uniwersytetem Gdańskim. To pierwsze tak duże wspólne przedsięwzięcie ECS i UG, będące efektem podpisanego w listopadzie 2022 roku porozumienia między instytucjami dotyczącego między innymi współpracy naukowej.
Na wszystkie wykłady wstęp wolny.
ECS i UG podpisały porozumienie o współpracy. Zyskają m.in. studenci i mieszkańcy
Stocznia. Opowiadamy wystawę
Cykl wykładów „Dźwigamy historię” jest jednym z elementów bogatego programu wydarzeń pod hasłem „Stocznia. Opowiadamy wystawę”, adresowanych do rodzin, uczniów, młodzieży, gdańszczan i turystów. Szczegóły: www.ecs.gda.pl.