“STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” - największa wystawa czasowa w historii ECS
Od początku istnienia przemysłu okrętowego w Gdańsku stocznia stanowiła inspirację dla artystów, a od końca XIX wieku chętnie uwieczniana jest także na zdjęciach. Dzisiaj krajobraz dawnego zakładu z majestatycznymi dźwigami i przemysłowymi halami jest ikoną miasta i jednym z jego najbardziej popularnych motywów fotograficznych.
Dla jednych Stocznia Gdańska jest kolebką polskiej wolności, dla innych przestrzenią rozrywki, dla jeszcze innych klimatycznym kompleksem poprzemysłowych obiektów. To, co najbardziej charakterystyczne dla tej przestrzeni poprzemysłowej, to jej zmienność. Ulega dynamicznym przekształceniom, staje się nowoczesną i atrakcyjną dzielnicą miasta, a jednocześnie magnesem dla turystów z całego świata.
Kaszuba z misją - wystawa fotografii Michała Szlagi w Łaźni
O wystawie „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto”
Organizowany przez ECS konkurs fotograficzny jest jednym z wydarzeń towarzyszących, otwartej w lipcu 2023 r., pierwszej kompleksowej wystawie poświęconej bogatemu dziedzictwu Stoczni Gdańskiej i jej poprzedniczek - pt. „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto”. Wystawa opowiada nie tylko o historii stoczni, ale także zwraca uwagę na jej dzisiejsze znaczenie.
- Na ekspozycji o współczesnej roli stoczni opowiadają ludzie, którzy są z tym miejscem związani: świadkowie historii, przedsiębiorcy, organizatorzy życia kulturalnego, artyści - mówi dr Magdalena Staręga, współkuratorka wystawy i pomysłodawczyni konkursu, na co dzień zajmująca się w ECS dziedzictwem stoczniowym. - Tym razem chcieliśmy oddać głos tym, którzy odwiedzają stocznię i ją fotografują. Ich różne perspektywy złożą się w mozaikę pokazującą, czym jest dzisiaj to miejsce.
Pięć kategorii konkursowych
To miejsce oddziałuje na różne pokolenia. Pięć kategorii konkursowych odzwierciedla ten fakt: Dziedzictwo, Kultura i rozrywka, Młode Miasto #nowehistorie, Przemysł okrętowy dzisiaj oraz Open.
- Poprzez konkurs chcemy pokazać stocznię jako miejsce, którego bogate dziedzictwo jest tłem dla rodzącego się tutaj nowego życia. Chcemy także podkreślić obecność przemysłu okrętowego na tym obszarze. To ciekawe, jak często zaskoczenie wśród gości naszej wystawy budzi fakt, że w Gdańsku nadal z powodzeniem remontuje się i buduje statki, a sektor ten daje pracę kilku tysiącom gdańszczan – mówi Staręga.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Konkurs ma formułę otwartą, adresowany jest zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów. Zdjęcia mogą być wykonane dowolną techniką, kolorowe lub czarno-białe, zarówno w orientacji poziomej, jak i w pionowej i przyjmowane będą wyłącznie w wersji cyfrowej.
Do konkursu można zgłosić maksymalnie pięć prac, ale w ramach jednej z kategorii może zostać nagrodzone maksymalnie jedno zdjęcie danego uczestnika.
Wystawa konkursowych prac
Podsumowaniem konkursu będzie wystawa prezentująca najlepsze zgłoszone prace. Jej wernisaż połączony z rozdaniem nagród odbędzie się 10 listopada w ogrodzie zimowym ECS.
Co godne uwagi, w ramach projektu, 25 maja odbędzie się plener fotograficzny na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. Nabór rusza już 17 maja. Więcej na temat pleneru fotograficznego znajdziesz TUTAJ.
Kto będzie oceniał nadesłane zdjęcia?
Wyboru najlepszych fotografii dokona jury, w skład którego wejdą zarówno reprezentanci działających na terenie stoczni podmiotów, jak i profesjonaliści, którym nieobcy jest temat stoczni. Wśród nich – światowej sławy fotoreporter Chris Niedenthal i Stanisław Składanowski, dawny stoczniowiec i profesjonalny fotograf, który m.in. udokumentował stoczniowy strajk w sierpniu 1980 roku.
Chris Niedenthal otworzył swoją wystawę. Ponad 120 zdjęć naszego miasta
WL4 Mleczny Piotr: unikalne fotografie Stanisława Składanowskiego, świadka strajku w Sierpniu ’80
Więcej szczegółów na temat konkursu znajdziesz na https://ecs.gda.pl/konkurs-foto/
Patronat Honorowy nad konkursem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.