Stefan Chwin napisał nową książkę, spotkał się z czytelnikami na Oruni. Zobacz rozmowę

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zorganizowała spotkanie autorskie z Stefanem Chwinem, które poprowadził Michał Nogaś. Wszystko odbyło się zgodnie z planem, w Bibliotece Ratuszowej na Oruni, 20 czerwca 2022 r. o godz. 18:00. Niestety, ze względów technicznych nie mogliśmy pokazać transmisji z tego spotkania. Szczęśliwie udało się odzyskać nagranie - publikujemy je teraz. 
22.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stefan Chwin w swojej książce demitologizuje polskie mity zarówno prawicowe, jak i liberalno-lewicowe
Stefan Chwin w swojej książce demitologizuje polskie mity zarówno prawicowe, jak i liberalno-lewicowe
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Stefan Chwin z nową książką, w nowej bibliotece na Oruni 

Pretekstem do spotkania w Bibliotece Ratuszowej na Oruni była nowa książka autora: „Wolność pisana po Jałcie”. To najnowszy zbiór esejów prof. Stefana Chwina, cenionego gdańskiego powieściopisarza, krytyka i historyka literatury - profesora zwyczajnego nauk humanistycznych, wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego, a także eseisty i grafika, laureata licznych nagród. 

- Przyjrzałem się, jak w ciągu mojego życia było używane w Polsce słowo "wolność". Można powiedzieć, że jest to jedno z najbardziej rozciągliwych słów ludzkiego języka. Pamiętam swoje dzieciństwo, lata pięćdziesiąte, czasy stalinizmu. Słowo "wolność" było jednym z głównych słów tej epoki. Ono w ogóle nie schodziło z ust Stalinowi
- mówił Stefan Chwin. - Okazuje się, że ludzie, którzy bronią wolności, bija się między sobą, walczą ze sobą. W Polsce prawica ma swój obraz wolności, katolicy mają swój obraz wolności, środowiska LGBT mają swój obraz wolności. Jan Paweł II ma swój obraz wolności, który nie ma nic wspólnego z obrazem wolności Leszka Kołakowskiego. Tam zresztą doszło kiedyś do polemiki na ten temat.

Współwydawcami książki „Wolność pisana po Jałcie” są Uniwersytet Gdański oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. 

Rozmowę z Stefanem Chwinem i spotkanie z czytelnikami na Oruni poprowadził Michał Nogaś, dziennikarz prasowy i radiowy, związany z Gazetą Wyborczą i Radiem Nowy Świat.

starszy mężczyzna podpisuje książkę
Stefan Chwin, spotkanie odbyło się w nowo otwartej Bibliotece Ratuszowej na Oruni
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Stefan Chwin skończył 70 lat. Uroczystość w Dworze Artusa WIDEO I ZDJĘCIA

Stefan Chwin, „Wolność pisana po Jałcie” - głosy recenzentów

“Otrzymujemy opowieść w znacznej mierze autobiograficzną, mocno eksponowaną podmiotowością nie tylko w wymiarze dramatycznym, lecz również nasyconą subiektywizmem diagnoz i ocen zjawisk politycznych, społecznych oraz literackich zachodzących po 1945 roku. Książkę o historii polskiej mentalności po Jałcie, odbitej w dyskursach i tekstach - pisze w recenzji prof. dr hab. Anna Legeżyńska. - Z pewnością nie spotka się ona z powszechnym aplauzem, może nawet zrodzić efekt kija włożonego w mrowisko, lecz tylko takie książki mają dziś szansę skupić na sobie uwagę i, co najważniejsze, sprowokować spory, dyskusje.

Pisarz i recenzent Krzysztof Varga na łamach „Newsweeka” dodaje: “Oczywiście tekstów demitologizujących narodową megalomanię mieliśmy multum, ale Chwin idzie dalej: poddaje totalnej dekonstrukcji nie tylko mity prawicowe, ale też lewicowe, nie tylko bogoojczyźniane, ale i liberalno-postępowe. Nie używa haseł, sloganów i publicystycznych uproszczeń, ale funduje nam poważną lekcję do odrobienia, nie pisząc „dla swoich”, by ci mogli utwierdzić się w jedynie słusznych przekonaniach.”

Zobacz zapis rozmowy:

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok