• Start
  • Wiadomości
  • Stawiamy na rekreację. 365 pomysłów na Budżet Obywatelski!

Stawiamy na rekreację. 365 pomysłów na Budżet Obywatelski!

Militarny mini-park rozrywki w Brzeźnie, miasteczko ruchu drogowego w Pieckach Migowie, rewitalizacja Parku Uphagena we Wrzeszczu czy "Rowerowe Kawiarenki" na Wyspie Sobieszewskiej. Mieszkańcy Gdańska stawiają na rekreację w ładnych, zadbanych zakątkach miasta.
02.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przez cały maj i czerwiec prowadzona będzie weryfikacja zgłoszonych przez gdańszczan pomysłów.

W sobotę, 30 kwietnia, minął termin zgłaszania przez gdańszczan projektów do Budżetu Obywatelskiego, zwanego też partycypacyjnym, na 2017 r.

W tym roku nie zabrakło wniosków, dotyczących remontów chodników, ale zdecydowana większość dotyczy zagospodarowania mniejszych i większych zieleńców miejskich. By cieszyły oko, by mieszkańcy mogli spędzać w nich miło i ciekawie czas.

Projekty można było zgłaszać przez cały kwiecień. Niektóre wnioski mają status "oddany do rozpatrzenia", a inne "zweryfikowany formalnie".

- Zweryfikowane formalnie to te, które otrzymaliśmy w formie elektronicznej i papierowej. Po sprawdzeniu wymaganej listy poparcia danego wniosku (wnioskodawca musiał uzyskać pisemne poparcie dla swojego pomysłu co najmniej 15 mieszkańców – przyp. red.), urzędnicy przekazują je do konkretnych wydziałów gdańskiego magistratu bądź miejskiej instytucji, np. do Zarządu Dróg i Zieleni czy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska - tłumaczy Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

"Oddane do rozpatrzenia" to wnioski, które zostały zarejestrowane w systemie elektronicznym, ale do urzędu nie wpłynęły jeszcze ich papierowe wersje ze wspomnianymi podpisami.

Przez cały maj i czerwiec prowadzona będzie weryfikacja zgłoszonych przez gdańszczan pomysłów. Pierwsze trzy tygodnie lipca zarezerwowano na ewentualne odwołania od decyzji urzędników, np. w sytuacji, kiedy dany wniosek zostanie odrzucony, a jego autor się z tym nie zgodzi.

Pod koniec lipca powinna być znana ostateczna liczba projektów, na które będzie można zagłosować. W dniach 12-25 września odbędzie się głosowanie na projekty zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego.


W tym roku Gdańsk podniósł o 1,5 mln zł kwotę, o której rozdysponowaniu mogą zadecydować sami gdańszczanie. Łącznie to 12,5 mln złotych. Z tej sumy 10 mln przeznaczonych zostanie na projekty dzielnicowe a 2,5 mln - na projekty ogólnomiejskie. Środki podobnie jak przed rokiem, podzielone zostaną na 34 dzielnice, a nie na okręgi wyborcze.

Czytaj także:

Nowy Budżet Obywatelski. Aż 12,5 mln zł dla gdańszczan

Gdańszczanie, na co chcecie wydawać 12,5 miliona złotych?



TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów