Kluczowe poczucie własnej wartości
Kampania “Terapia to NIE wstyd” organizowana przez fundację o tej samej nazwie, odbędzie się już po raz piąty. W tym roku, pod hasłem “Możesz więcej niż myślisz! Zobacz siebie!” kampania szczególnie koncentrować się będzie na bardzo ważnym temacie niskiego poczucia własnej wartości.
- Mimo, iż temat zdrowia psychicznego coraz częściej pojawia się w naszej przestrzeni życia, to wstyd i lęk przed oceną blokuje decyzję, aby skorzystać z pomocy i poprosić o wsparcie specjalisty - tłumaczą organizatorzy kampanii z Fundacji Terapia to NIE wstyd.
- Mamy poczucie, że inni mają gorzej lub po prostu myślimy, że musimy sobie poradzić sami. Słynne i pewnie wielu nam znane stwierdzenie „dam radę” sprawia, że po taką pomoc sięgamy zbyt późno.
Statystyki prób samobójczych
Według danych Komendy Głównej Policji, każdego dnia w Polsce średnio 15 osób popełnia samobójstwo. Statystyki wśród młodych osób do 18. roku życia są coraz bardziej niepokojące. W 2021 r. policja odnotowała prawie 1500 prób samobójczych w tej grupie wiekowej, z czego 127 zakończyło się zgonem - a nie każde zdarzenie jest odnotowane.
Mobilny gabinet terapetyczny
Wychodząc naprzeciw tej sytuacji Fundacja Terapia to NIE wstyd wraz z Urzędem Miejskim w Gdańsku i partnerami od 10 września do 10 października będą wspierać profilaktykę zdrowia psychicznego.
- Na początku poprzez kampanię informacyjną - o jej szczegółach można przeczytać na stronie Fundacji Terapia to NIE wstyd
- a w dniach 8, 9 i 10 października na ulicach Gdańska pojawi się Terapiobus, czyli mobilny gabinet terapeutyczny. Pojazd, w którego wnętrzu zaaranżowano gabinet psychologa, co pozwala na komfortową i dyskretną rozmowę w cztery oczy, będzie można odwiedzić w tych dniach przed Galerią Bałtycką, Galerią Forum oraz w okolicy Bramy Wyżynnej.
- Przy Terapiobusie staną dodatkowe stoiska, gdzie będzie można zasięgnąć rady i otrzymać materiały informacyjne.
- Celem spotkania z terapetą podczas kampanii jest udzielenie “pierwszej pomocy emocjonalnej”, zwrócenie uwagi na podstawowy problem osoby, która przyjdzie na taką rozmowę, przekazanie jej wskazówki, na czym warto się skupić podczas terapii - tłumaczy Monika Zdunek z Fundacji Terapia to NIE wstyd. - Będziemy też tworzyć listę osób chętnych do podjęcia terapii i zaoferujemy wsparcie w jej rozpoczęciu.
Ważne pytania do samego siebie
W mobilnym gabinecie w Gdańsku dyżurować będą specjaliści z Fundacji Fosa oraz z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 6. Do akcji zostaną włączeni wolontariusze, którzy będą dystrybuować materiały psychoedykacyjne.
- Wierzymy, że zorganizowana akcja sprawi, że więcej osób odważy się poprosić o pomoc. Terapiobus ma na celu zaprosić do rozmowy, dać szansę sprawdzić czym jest spotkanie ze specjalistą. Często demonizujemy takie spotkanie, dlatego warto już dzisiaj zapisać sobie w kalendarzu te dni. Już wkrótce podamy szczegóły pomocy w każdej lokalizacji - zachęca Anna Węgrzyn, założycielka Fundacji i zaprasza tymczasem do krótkiego spotkania ze sobą i zadanie sobie kilku ważnych pytań:
- Co myślisz na swój temat? Lubisz siebie?
- Jak często porównujesz się do innych?
- Czy wierzysz w swoje możliwości?
- Jak długo nosisz w sobie decyzje o zmianie, ale się boisz?
- Kiedy ostatnio odczuwałeś, odczuwałaś przyjemność
- Czy wiesz co sprawia Ci przyjemność?
- Kryzys psychiczny może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Jeżeli masz trudność, aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytania, przyjdź do naszego Terapiobusa i podziel się tym co pojawiło się w Twojej głowie po zadaniu sobie tych pytań - zachęcają organizatorzy. - Ważne, aby nie odkładać siebie na później. Podczas tych dni będzie można porozmawiać również na temat tego, jak wesprzeć bliskich.
Nie czekaj z pomocą
Fundacja „Terapia to NIE WSTYD” zaznacza również, że w sytuacji kiedy jednak czujemy, że danej osobie pomoc potrzebna może być natychmiastowo, warto zaproponować jej kontakt z Kryzysowym Telefonem Zaufania (116 123). Powstał on z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem, a znajdują się w trudnej sytuacji życiowej lub mogą mieć myśli samobójcze.
Konferencja o zdrowiu psychicznym - transmisja na gdansk.pl
W ramach Kampanii Społecznej "Terapia to NIE wstyd" we wtorek, 8 października, odbędzie się konferencja psychoedukacyjna "Możesz więcej niż myślisz - zobacz siebie" w Centrum Dolna Brama, ul. Dolna Brama 8, sala nr 32. Gościem specjalnym będzie Jan Mela - podróżnik, działacz społeczny. Organizatorzy zapraszają do udziału osobistego w konferencji - wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Transmisja z konferencji m.in. na www.gdansk.pl. Początek o godz. 11:00, planowane zakończenie o godz. 15:00.
Partnerzy Kampanii w Gdańsku: Galeria Bałtycka, Forum Gdańsk, Fundacja Fosa, Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna nr 6, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6, VI Liceum Ogólnokształcące im.Obrońców Helu w Gdańsku, Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94 im. Hanzy w Gdańsku, Radio Gdańsk, portal gdansk.pl, portal trojmiasto.pl.