Jak informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, program „Jaśniejszy Gdańsk nie zwalnia tempa, dzięki czemu na kolejnych ulicach naszego miasta pojawia się nowe oświetlenie”. Jedną z ulic, które zyskały w ostatnim czasie stylizowane latarnie jest ul. Refektarska znajdująca się w obszarze Starego Miasta. Dziesięć lamp stanęło wzdłuż ulicy oraz na zielonym bulwarze, zwiększając tym samym bezpieczeństwo, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, okolicznych mieszkańców.
Prace oświetleniowe na ul. Refektarskiej prowadzone były niemal równolegle z robotami na ul. Czopowej, Biwakowej, Cerery, Hestii i Westy, a więc w różnych dzielnicach Gdańska. Na ul. Czopowej pojawi się siedem, także stylizowanych, latarni. Na pozostałych ulicach zamontowane zostaną standardowe lampy.
Łączny koszt oświetlenia wszystkich ulic to blisko 717 tys. złotych. Koniec prac przewidziano na grudzień 2021 r. W bieżącym roku na realizację zadań z programu „Jaśniejszy Gdańsk” wydano 5 mln złotych.
Oświetlenie pojawiło się, bądź wkrótce pojawi, w ponad 20 lokalizacjach, m.in. na ul. Dolne Migowo, fragmencie ul. Gostyńskiej, fragmencie ul. Osiedlowej, ul. Przełom, fragmencie ul. Kępnej, ul. Kościerskiej, Bytowskiej, Kwietnej, ul. Cerery, Hestii i Westy.
W 2020 r. oświetlono 56 ulic, lub ich fragmentów, za kwotę ponad 7,6 mln złotych. W ubiegłym roku latarnie zamontowano m.in. na ul. Szymanowskiego, Junony, Pagórkowej i Ukośnej. Wykonano ponad 18 km linii oświetleniowej. Łącznie w latach 2016 - 2020, w ramach programu "Jaśniejszy Gdańsk", oświetlono 208 ulic.
Ten miejski program to jeden z efektów cyklicznych spacerów po gdańskich dzielnicach z udziałem władz Gdańska, radnych dzielnic i pracowników Urzędu Miejskiego. Został on zainicjowany przez prezydenta Pawła Adamowicza.
Zanim wytypowano ulice do oświetlenia, przeprowadzono wcześniej inwentaryzację nieoświetlonych ulic Gdańska. Na jej podstawie powstała lista około 500 lokalizacji, które do 2025 roku zostaną oświetlone.
Typowaniem ulic przeznaczonych do oświetlenia zajmuje się Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Są one wybierane na podstawie liczby mieszkańców, dostępu do placówek publicznych, interwencji mieszkańców i prezydenta. Dla planowanych do oświetlenia ulic przygotować trzeba, podobnie jak w przypadku innych inwestycji miejskich, dokumentację projektową, wszelkie wymagane prawem uzgodnienia i pozwolenia administracyjne, konieczne do rozpoczęcia realizacji robót.