• Start
  • Wiadomości
  • "Polecenie" premiera nie wystarczy. Stanowisko prezydentów UMP w sprawie przekazania spisu wyborców

"Polecenie" premiera nie wystarczy. Stanowisko prezydentów UMP w sprawie przekazania spisu wyborców

Unia Metropolii Polskich wydała oświadczenie dotyczące przekazania spisów wyborców Poczcie Polskiej. Samorządowcy przypominają, że zgodnie z dzisiaj obowiązującymi przepisami, to gminy realizują zadania związane z wyborami Prezydenta RP. A obecnie procedowany projekt w sejmie nie jest obowiązującym prawem.
27.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czerwiec 2019, taras Europejskiego Centrum Solidarności, konferencja prasowa Unii Metropolii Polskich. Nz. od lewej: Piotr Krzystek - prezydent Szczecina, Krzysztof Żuk - prezydent Lublina (za tłumaczką języka migowego), Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku, Rafał Bruski - prezydent Bydgoszczy
Czerwiec 2019, taras Europejskiego Centrum Solidarności, konferencja prasowa Unii Metropolii Polskich. Nz. od lewej: Piotr Krzystek - prezydent Szczecina, Krzysztof Żuk - prezydent Lublina (za tłumaczką języka migowego), Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku, Rafał Bruski - prezydent Bydgoszczy
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Prezydenci miast  zwracają uwagę, że źródłem obowiązków po stronie Poczty Polskiej S. A., związanych z organizacją wyborów nie jest ew. polecenie (decyzja czy inne rozstrzygnięcie), lecz przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Co więcej - w decyzji Prezesa Rady Ministrów, którą przesyła Poczta nie ma mowy o przekazywaniu spisu wyborców.

Pod stanowiskiem podpisali się prezydenci Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

 

Stanowisko Unii Metropolii Polskich w sprawie wniosku Poczty Polskiej S.A. z dnia 24 kwietnia 2020 r. o „przekazanie danych ze spisu wyborców”

Poczta Polska S.A., jako operator pocztowy, może otrzymać dane osobowe pod warunkiem, że są one potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta RP, bądź wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej.

Na dzień dzisiejszy żadna z powyższych przesłanek nie została spełniona:

  1. zgodnie z obowiązującym na dzień 24 kwietnia 2020 r. stanem prawnym, to samorządy realizują zadania związane z organizacją zarządzonych na dzień 10 maja br. wyborów Prezydenta RP. Kodeks wyborczy ani inna ustawa nie przewidują w tym zakresie udziału Poczty Polskiej. Nie ma również aktu prawnego, który przewidywałby głosowanie w trybie wyłącznie korespondencyjnym. Projekt ustawy z 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP w 2020 r. nie stanowi podstawy działania władzy publicznej ponieważ nie ma zakończonej procedury ustawodawczej;
  2. druga przesłanka wymaga – zgodnie z art. 51 ust. 5 Konstytucji RP – istnienia przepisów rangi ustawowej, które regulowałyby te obowiązki, a takiej ustawy nie ma. Zaznaczamy, że źródłem obowiązków po stronie Poczty Polskiej S. A., związanych z organizacją wyborów Prezydenta RP nie jest - zgodnie z art. 99 ustawy z 16 kwietnia - polecenie (decyzja czy inne rozstrzygnięcie) jakiegokolwiek organu administracji rządowej, lecz przepisy prawa powszechnie obowiązującego.

Poczta Polska S.A. w skierowanym do prezydentów miast UMP wniosku o przekazanie danych ze spisu wyborców powołuje się na decyzję Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020r. Dotyczy ona podjęcia przez Pocztę Polską S.A. „czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP, zarządzonych w 2020 r., w trybie korespondencyjnym, w szczególności poprzez przygotowanie struktury organizacyjnej, zapewnienie niezbędnej infrastruktury oraz pozyskanie niezbędnych zasobów materialnych kadrowych(brzmienie oryginalne).

W przywołanej decyzji nie ma mowy o przekazywaniu spisu wyborców; dane te nie mieszczą się ani w pojęciu struktury organizacyjnej, infrastrukturze, czy zasobach materiałowych lub kadrowych.

Wyżej wymienione uchybienia wskazują na brak podstawy prawnej do przekazania Poczcie Polskiej S.A. danych ze spisu wyborców.

 

 

mala

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza