Dworzec Gdańsk Główny zamknięty. Gdzie kupić bilet na pociąg?
Zgodnie z założeniami dworzec tymczasowy przyjmie pierwszych podróżnych w niedzielę od godz. 6 rano.
- W momencie jego uruchomienia zmianie ulegnie organizacja ruchu oraz nastąpi zamknięcie budynku głównego dworca - informują przedstawiciele PKP.
Dworzec tymczasowy ma powierzchnię około 450 m2. Zbudowano go z kontenerów. Przygotowano w nim kasy biletowe, biletomaty, hol połączony z poczekalnią oraz ogólnodostępne toalety, również dla osób z niepełnosprawnościami. W obiekcie jest także bankomat, przechowalnia bagażu oraz placówka Poczty Polskiej. W "kontenerowcu" zamontowano tablice, na których będą wyświetlane informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów oraz system zapowiedzi głosowych. Dworzec wyposażono również w wentylację i klimatyzację, a także zabezpieczenia związane z ochroną przeciwpożarową. Jak zapewniają przedstawiciele PKP, obiekt jest zaprojektowany i wykonany z uwzględnieniem zasad dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Aktualnie sporo dzieje się już w dotychczasowym, zabytkowym budynku dworca. Trwają prace rozbiórkowo-wyburzeniowe wewnątrz budynku, izolacyjne oraz zewnętrzne roboty sieciowe sanitarne i elektryczne.
Obsługa podróżnych na dworcu tymczasowym prowadzona będzie do zakończenia przebudowy dworca Gdańsk Główny. Przewidywany termin jego udostępnienia po przebudowie to koniec 2021 roku.
Remont i rewitalizacja dworca Gdańsk Główny
Przebudowa dworca Gdańsk Główny to największa inwestycja w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jej koszt to prawie 100 mln złotych brutto. Jest ona współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja obejmuje budynek główny dworca oraz jego najbliższe otoczenie wraz z częścią tunelu podziemnego. Przedstawiciele PKP przypominają, że dworzec jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków, w związku z czym duża część prac będzie miała charakter odtworzeniowy. Pracom renowacyjnym i konserwatorskim poddane zostaną elewacje. Całkowicie zostaną wymienione pokrycia na istniejących dachach - odtworzone zostaną geometryczne wzory z kolorowych dachówek i rzeźbiarskie detale dekarskie. Wymieniona zostanie też stolarka okienna wzorowana na historycznej.
Wewnątrz budynku odtworzone zostaną dębowe witryny kasowe i sklepowe. Zainstalowane zostanie oświetlenie wzorowane na historycznym. Historyczne witraże oraz kartusze z herbami pomorskich miast zrekonstruowane zostaną na podstawie zachowanych zdjęć. Nad nowo projektowanym pionem komunikacyjnym z poziomu 0 do poziomu -1, prowadzącym do węzłów sanitarnych i strefy poczekalni, wykonana zostanie przeszklona kopuła doświetlająca.
W budynku dworca i w jego otoczeniu zamontowany zostanie system dynamicznej informacji podróżnych oraz głosowej, za pośrednictwem którego podróżni będą informowani o rozkładzie jazdy pociągów. Na dworcu znajdą się także biletomaty oraz automaty z napojami i przekąskami.
Powstanie też nowa część tunelu podziemnego, która połączy budynek dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz do przystanków tramwajowych.
Czytaj też: Uwaga zmiana w organizacji ruchu! Wrzeszcz Dolny - rozpoczyna się modernizacja al. Hallera